San Diego: po raz pierwszy na świecie zaszczepiono przeciwko koronawiusowi małpy człekokształtne (VIDEO)

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
pixabay
Zakażonym koronawirusem małpom naczelnym w ogrodzie zoologicznym w San Diego po raz pierwszy na świecie podano szczepionki przeciwko Covid-19.

Kilka orangutanów i szympansów karłowatych w ogrodzie zoologicznym w San Diego dostało eksperymentalną szczepionkę przeciwko COVID-19 opracowaną specjalnie dla zwierząt. To pierwsze naczelne inne niż ludzie, które zaszczepione przeciwko Covid-19.

Wśród tych, którzy otrzymali szczepionkę był orangutan o imieniu Karen, który przeszedł do historii w 1994 roku jako pierwsza małpa na świecie, która przeszła operację na otwartym sercu. W zeszłym miesiącu Karen wraz z trzema innymi orangutanami i pięcioma karłowatymi szympansami otrzymały po dwie dawki szczepionki, które zostały opracowane przez weterynaryjną firmę farmaceutyczną Zoetis.

W mojej karierze nie miałam dostępu do eksperymentalnej szczepionki na tak wczesnym etapie- mówiła Nadine Lamberski, kierownik ochrony przyrody i przyrody, pracownik służby zdrowia w San Diego Zoo Wildlife Alliance.

W styczniu osiem goryli w zoo w San Diego było pierwszymi małpami człekokształtnymi na świecie, które uzyskały pozytywny wynik testu na koronawirusa. Teraz dochodzą do siebie. Wśród nich jest Frank, 12-letni goryl. Zakażenia zostały również potwierdzone u psów, kotów, norek, tygrysów, lwów i kilku innych zwierząt na świecie.

Wielkie małpy człekokształtne są przedmiotem szczególnej troski Wszystkie gatunki goryli są na „Czerwonej Liście” jako zagrożone lub krytycznie zagrożone, a podatność na choroby jest jednym z głównych dla nich zagrożeń. Infekcje
rozprzestrzeniły się szybko wśród zwierząt, które żyją w grupach rodzinnych.

Zoetis rozpoczął prace nad szczepionką przeciw COVID-19 dla psów i kotów po tym, jak pierwszy pies uzyskał pozytywny wynik na obecność wirusa w Hongkongu rok temu. Specyfik uznano za bezpieczny i skuteczny w październiku - ale testy prze-prowadzono tylko na psach i kotach.

Mimo to Lamberski uznała, że warto zaszczepić małpy człekokształtne. Jak powie-działa National Geographic, nie było żadnych niepożądanych reakcji i wkrótce zostaną poddani testom na obecność przeciwciał, by ustalić, czy szczepienie za-kończyło się sukcesem. Rzecznik Zoetis powiedział, że inne amerykańskie ogrody zoologiczne też domagają się szczepionek dla swoich wielkich małp. Firma spodziewa się, że więcej dawek będzie dostępnych w czerwcu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl