Samozatrudnienie 2019. To przekłamanie, iż samozatrudnieni są przedsiębiorcami z przymusu, tylko co 10. przyznaje się do tego [14 maja 2019]

AIP
Szymon Starnawski / Polska Press
Wbrew często powtarzanym opiniom, że do samozatrudnienia zmuszają i namawiają pracowników pracodawcy, wyniki badania Indeks Przedsiębiorczości pokazują, że takie sytuacje to rzadkość. Aż 7 na 10 samozatrudnionych nigdy nie spotkało się z namową przejścia na działalność ze strony pracodawcy lub potencjalnego pracodawcy. 2 na 10 spotkało się jedynie z taką sugestią, a tylko 1 na 10 otrzymało od pracodawcy „propozycję nie do odrzucenia”.

Utrzymująca się wysoka liczba osób prowadzących w Polsce jednoosobową działalność gospodarczą i sygnały o spowolnieniu rozwoju gospodarczego wydają się na razie nie zmniejszać optymizmu mikroprzedsiębiorców. Prowadzenie własnej firmy przynosi dwa razy większą satysfakcję niż praca na etacie i nie stoją za tym głównie zarobki. Jednocześnie mniej etatowców myśli o działalności – wynika z drugiej edycji badania „Indeks Przedsiębiorczości Tax Care”.

Badanie zostało przeprowadzone w marcu, po tym jak po pierwszych dwóch miesiącach tego roku już było wiadomo, że utrzymuje się w Polsce rekordowo wysoka średnia nowo zarejestrowanych jednoosobowych działalności gospodarczych, osiągnięta w ostatnim kwartale 2018 roku, tj. ponad 26 tys. firm miesięcznie. Z podsumowania danych REGON za drugą połowę 2018 roku wynika, że miejsce jednej zamkniętej mikrofirmy zajmują dwie nowe. – Mimo iż rejestr dostarcza suche dane, jeszcze nigdy odkąd śledzimy liczbę mikrofirm, nie słyszeliśmy tak pozytywnych sygnałów – mówi Adam Głos, Prezes Zarządu Tax Care S.A., największego biura rachunkowego w Polsce.

W pracy na swoim nie chodzi tylko o pieniądze

Satysfakcja z pracy mikroprzedsiębiorców jest dwa razy wyższa niż pracowników etatowych. Zadowolenie z pracy odczuwa zaledwie co czwarty etatowiec. Wydawać by się mogło, że za tak wysoka satysfakcja wśród przedsiębiorców umotywowana jest głównie lepszymi zarobkami, zgodnie z panującym powszechnie przekonaniem dotyczącym pracy na własny rachunek. Tymczasem osoby prowadzące działalność gospodarczą najbardziej doceniają w swojej pracy: wyzwania – 36 proc., relacje z ludźmi – 32 proc. i komfort pracy – 26 proc. Z kolei aż 45 proc. badanych pracowników etatowych zdecydowanie na pierwszym miejscu stawia właśnie warunki pracy, tj. lubi swoją pracę za zarobki, unormowany czas pracy, możliwość wykonywania wyuczonego zawodu i możliwość pracy zdalnej. Tylko co czwarty etatowiec lubi też w swojej pracy relacje z ludźmi. Zdarza się to więc rzadziej niż w pracy na swoim.

Mit przymusowego samozatrudnienia

Wbrew często powtarzanym opiniom, że do samozatrudnienia zmuszają i namawiają pracowników pracodawcy, wyniki badania Indeks Przedsiębiorczości pokazują, że takie sytuacje to rzadkość. Aż 7 na 10 samozatrudnionych nigdy nie spotkało się z namową przejścia na działalność ze strony pracodawcy lub potencjalnego pracodawcy. 2 na 10 spotkało się jedynie z taką sugestią, a tylko 1 na 10 otrzymało od pracodawcy „propozycję nie do odrzucenia”.

Co więcej badanie pokazuje, że to właśnie samozatrudnieni, wystawiający fakturę jednej firmie, są grupą najbardziej zadowoloną ze swojej pracy. Aż 67 proc. z nich stwierdziło, że czują się usatysfakcjonowani swoją pracą. Pod tym względem przewyższają innych mikroprzedsiębiorców i pracowników etatowych. Wśród najbardziej lubianych aspektów swojej pracy osoby wystawiające fakturę tylko jednej firmie najczęściej wymieniały pracę z ludźmi. Zarobki, jako jeden z trzech najbardziej lubianych aspektów swojej pracy, spontanicznie wymieniło zaledwie 16 proc. samozatrudnionych, podczas gdy wśród pracowników etatowych ten odsetek był ponad dwa razy większy i wyniósł 36 proc.

Własna działalność jak praca na etacie?

Etatowcy postrzegają pracę we własnej firmie jako zbliżoną do pracy na etacie, ale z mniejszą ilością korzyści. Największą wadą prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej z ich punktu widzenia jest „duża ilość papierkowej roboty” – tak wskazało 35 proc. badanych pracowników etatowych. Za etatem przemawiają ich zdaniem: atrakcyjne miejsce pracy – 38 proc., poczucie bezpieczeństwa finansowego – 38 proc. i przyjemna praca – 36 proc. Najmocniejszym atutem JDG jest ich zdaniem rozwój zawodowy – 30 proc.
Właściciele mikrofirm widzą swoją pracę całkiem inaczej niż pracownicy etatowi. Zdecydowanie częściej dostrzegają korzyści z pracy we własnej firmie niż na etacie: lepsze zarobki – 73 proc., możliwość robienia tego, co się lubi – 65 proc. i przyjemna praca – 56 proc. Praca etatowa jest w oczach prowadzących JDG monotonna, ale też mniej stresująca i w mniejszym stopniu obciążająca papierkową robotą.

Rozwój w planach mikrofirm na najbliższy rok

Zarówno aktualne szacunki Narodowego Banku Polskiego, jak i oczekiwania Międzynarodowego Funduszu Walutowego przewidują spowolnienie wzrostu gospodarczego w Polsce, ale biorąc pod uwagę większe zagrożenia dla wzrostu PKB na świecie, ocena krajowej koniunktury jest korzystna. Jak wynika z badania Indeks Przedsiębiorczości, 95 proc. mikroprzedsiębiorców zakłada rozwój lub przynajmniej zachowanie swoich firm na dotychczasowym poziomie. Ograniczenie działalności lub likwidację firmy deklaruje jedynie około 4 proc. badanych.
Jednocześnie praca na swoim nie jest w tym momencie atrakcyjna dla etatowców. Tylko 1,4 proc. ankietowanych pracujących na umowie o pracę zamierza w ciągu najbliższego roku otworzyć własną firmę.
- Oceniając kondycję mikroprzedsiebiorców tylko przez ich satysfakcję z pracy i postrzeganie pracy na swoim, można powiedzieć, że kryzysu w tej grupie przedsiębiorców na razie nie widać – podsumowuje Adam Głos. – Natomiast rozdźwięk między postrzeganiem pracy we własnej firmie przez etatowców, a jej faktycznym obrazem w oczach przedsiębiorców może świadczyć o tym, że etatowcy przestają właściwie rozumieć, o co chodzi w pracy na własny rachunek – dodaje.

Badanie „Indeks Przedsiębiorczości 2019” zostało zrealizowane metodą CATI w marcu 2019 r. przez Danae Sp. z o.o. na zlecenie Tax Care S.A. Grupa badawcza liczyła 850 osób, w tym 550 prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą i 300 etatowców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Samozatrudnienie 2019. To przekłamanie, iż samozatrudnieni są przedsiębiorcami z przymusu, tylko co 10. przyznaje się do tego [14 maja 2019] - Strefa Biznesu

Komentarze 28

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Joachim
Franczyza obecnie 100x lepsza niż robienie biznesu na własną rękę. Do takich wniosków doszedłem dzięki współpracy (bardzo owocnej swoją drogą) z MultiSerwisem Pana Kozłowskiego. Naprawdę dobre porady, fajne wskazówki na przyszłość - takie coś mi się podoba, a nie banialuki!
H
HappyB2B
Śmieciowe to są umowy o pracę, gdzie 40% kradnie państwo.
M
Misza
Mity mitami, ale na etacie i tak składki ZUS są wyższe - a w razie choroby dostaje się nie 0 zł, a 70-80% wypłaty. Etat jest korzystniejszy/bezpieczniejszy.
L
Lola
Sorry poprawiam slowo-ARTYKUŁ.
L
Lola
TEN ARTYKOŁ I CALE BADANIE JEST NA ZASADZIE "KTO PLACI TEN MA BADANIE JAKIE CHCE".BRONIA SIĘ CI CO SĄ NA SAMOZATRUDNIENIU BO MYŚLĄ ŻE FIRMA ZAWSZE DA IM ZLECENIA I PRACE.TYLKI ZE JAK PRZYJDZIE KRYZYS TO FIRMA O NICH ZAPOMNI A BĘDZIE MUSIALA ZAPEWNIC PRACE PRACOWNIKOM NA UMOWIE.BO SĄ TO ODRĘBNE PODMIOTY GOSPODARCZE I NIEZALEŻNE.I WTEDY NIE BĘDZIE KOMU WYPISAĆ FAKTURY TO DO LEKARZY PRYWATNIE BEDA CHODZIĆ PO ZWOLNIENIA LEKARSKIE JAK TO BYŁO TEJ ZIMY W BUDOWLANCE CZY PRACACH SEZONOWYCH.ZARAZ SAM RYNEK ICH WYELIMINUJE Z BRAKU ZAMOWIEN CZY ZLECEŃ JAK KRYZYS PRZYJDZIE.
S
Samozatrudniony
W PLL LOT absolutnie wszyscy piloci i stewardessy 'zatrudnieni' przez ostatnie 4 lata mają jedynie wybór pomiędzy mieć pracę na śmieciowym samozatrudnieniu, albo jej nie mieć wcale... Skandal! W lotnictwie nie ma miejsca na to, by członek załogi musiał się wachać czy wykonać lot w stanie niepełnej sprawności psychofizycznej (choroby) i dostać wypłatę, czy postąpić w zgodzie z przepisami lotniczymi (nie latać z najmniejszą dolegliwością) i nie dostać od lotu ani grosza... Tak samo kobiety w ciąży. Zachodząc w ciąże tracą dochód z dnia na dzień. Zasiłki zus nawet na składki nie starczą.
P
Piotr
Uważam że wszyscy powinniśmy pracować w oparciu o działalność gospodarczą. Wszyscy mielibyśmy równe szanse
B
Borek
Stefan, załóż sobie działalność. Zobaczymy, czy potrafisz sam pozyskać zlecenie i je wykonać, a nie piep***ć jak potłuczony!
K
Ktoś
Panstwowa spółka PLL LOT nie daje innej możliwości zateudnienia na stanowisku stewardessy. !!!! Panstwo jest oszustem i potem wmawia ludziom nie majacym pojecia o tym wciska ciemnotę. Znam kilkaset osób zmuszonych przez firmy, do takiej formy zatrudnienia, nie dając im innej mozliwości.
Najwiekszymi zlodziejami jest państwo polskie i korpo.
S
Stefan
Zlikwidować wszystkie jednoosobowe firmy, to skandal żeby tak bezczelnie okradali państwo. Wyłącznie umowa o pracę i całkowite zakazanie śmieciówek. Zabrać złodziejom i dać na dzieci i emerytów.
J
Janek
A państwo powinno mi mówić co mam jeść i myśleć! Haha możesz sobie próbować likwidować b2b, zwyczajnie zazdroscisz.
w
williams
Potrzebujesz pożyczki, Oferujemy pożyczkę z natychmiastową akceptacją online,

*pożyczka osobista

* pożyczka firmowa,

* kredyt samochodowy,

*kredyt studencki

*Pożyczka biznesowa,

itd. ..... udzielamy od 1000 do 200 000 USD naszej pożyczki z 3% oprocentowaniem i możemy udzielić pożyczki każdemu miejscu na świecie, jeśli jesteś zainteresowany, skontaktuj się z nami za pośrednictwem poczty elektronicznej na ...
K
Karollo
Powinni zlikwidować tych samozatrudniaczy którzy w korpo siedzą i tam pracują to jest ewidentny przekręt w ramach prawa to jest stosunek pracy a nie przedsiębiorstwo wiec powinni zostać za to ukarani i powinny się zmienić przepisy wszyscy z automatu powinni przejść na umowę o prace to jest nieuczciwe ze ktoś dostaje więcej na firmę tylko dlatego ze cwaniakuje.
E
Edi
No tak na etacie to - czy się stoi czy się leży 2 tyś się należy...
J
Jdg
Przestancie klamac w temacie. Czasy niby sie zmienily a wy ciagle nadajecie niczym gadzinowka w 81'. Wstyd!
Wróć na i.pl Portal i.pl