Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samorządy przeciwko likwidacji gimnazjów. Zniknie 800 gimnazjów - taki jest plan MEN

Katarzyna Domagała-Szymonek
W połowie września min. Zalewska ma przedstawić projekt ustawy o nowym systemie oświaty. Samorządy liczą, że szefowa resortu skonsultuje z nimi proponowane nowości
W połowie września min. Zalewska ma przedstawić projekt ustawy o nowym systemie oświaty. Samorządy liczą, że szefowa resortu skonsultuje z nimi proponowane nowości Grzegorz Olkowski
Związek Miast Polskich zapytał samorządowców czy popierają pomysł zlikwidowania gimnazjów. Większość sprzeciwiła się temu rozwiązaniu. Nie chcą chaosu, zwolnień, kumulacji roczników

Włodarze ponad 70 proc. miast należących do Związku Miast Polskich, są przeciwni likwidacji gimnazjów. Dlaczego? Lista powodów jest bardzo długa, a na jej czele znajdują się zwolnienia nauczycieli i dyrektorów zamykanych placówek. Związek Nauczycielstwa Polskiego już mówi, że w naszym regionie pedagogów bez pracy będzie można liczyć w tysiącach. Z edukacyjnej mapy zniknie u nas około 800 gimnazjów. Zmiany to wynik reformy edukacji, jaką pod koniec czerwca ogłosiła Anna Zalewska, minister edukacji narodowej. Od września 2017 obowiązywać będą 8-letnie szkoły powszechne, o rok wydłużona zostanie nauka w liceach i technikach. - W szkołach najważniejsze są dzieci i chodzi o to, aby przyszłe pokolenia Polaków były przygotowane do trudnych czasów - przypomina Zygmunt Frankiewicz, prezes ZMP.

Zwolnienia nauczycieli i dyrektorów gimnazjów, przeładowanie szkół powszechnych czy przekreślenie dotychczasowego dorobku gimnazjów - to kilka argumentów przeciwko likwidacji gimnazjów, jakie wymieniają samorządowcy zrzeszeni w Związku Miast Polskich. Pod koniec lipca w swoim gronie przeprowadzili ankietę, z której wynika, że temu rozwiązaniu sprzeciwia się 72 proc. z nich (dane zebrane w 159 miastach). Szczegółowe przepisy likwidujące gimnazja, wprowadzające szkoły powszechne i wydłużające naukę w szkołach średnich w połowie września ma ogłosić Anna Zalewska, szefowa MEN. Długa lista problemów

Jesteśmy przeciwni likwidacji gimnazjów. Wiąże się to m.in. ze zwolnieniami nauczycieli i dyrektorów, przeładowaniem szkół powszechnych, kumulacją roczników w 2019 roku oraz przekreśleniem dotychczasowego dorobku gimnazjów wraz z najważniejszymi osiągnięciami tego typu szkół potwierdzonych w badaniach PISA - alarmuje Przemysław Krzyżanowski, przewodniczący komisji edukacji ZMP.

Przedstawiciele związku, na czele którego stoi Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic, zauważają też, że samorządy, które odpowiadają za organizację oświaty w gminach (prowadzenie oświaty jest zadaniem własnym gmin i miast), ani nie brały udziału w debatach oświatowych, ani nie były współautorami koncepcji zmian, jaką 27 czerwca ogłosiła min. Zalewska. Dlatego zaapelowali do szefowej resortu edukacji, by konsultowała z nimi planowane nowości. Ich zdaniem wprowadzenie systemu 5+3+4 byłoby optymalnym rozwiązaniem w obecnej sytuacji polskiego systemu oświaty, który pozostawia gimnazja w tej samej 3-letniej strukturze.

Grażyna Burek, pełnomocnik prezydenta Katowic ds. polityki edukacji, na wstępie zaznacza, że bardzo trudno komentować reformę , kiedy informacje na jej temat są bardzo ogólne.
Reforma jest konieczna

Ale zmiany są konieczne. Od lat samorządowcy zmagają się z problemem utrzymania sieci szkół w dotychczasowym kształcie. W Katowicach, tam, gdzie było to możliwe powstawały zespoły szkół (połączone ze szkołami podstawowymi lub średnimi - przyp. red). Utrzymywanie samodzielnej szkoły trzyklasowej, a taką szkołą jest gimnazjum, w obliczu niżu demograficznego jest bardzo trudne, dlatego jesteśmy otwarci na dyskusję o zmianach - podkreśla Burek. - Trzeba też pamiętać, by w okresie transformacji nie pozbawić możliwości kierowania szkołą najlepszych dyrektorów, którzy dzisiaj na przykład stoją na czele gimnazjów - dodaje.

Medialne show minister

Grażyna Hołyś-Warmuz, rzecznik prasowy oddziału śląskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego, pytana ilu nauczycieli w związku z reformą może straci pracę nie podaje konkretnych liczb. - Za wcześnie by o tym mówić, ale z pewnością w Śląskiem będziemy mogli liczyć ich w tysiącach - mówi. - Na razie pewne jest, że jeśli pani minister wprowadzi w życie medialne show, jakie prowadzi, to w regionie trzeba będzie zamknąć około 800 gimnazjów - dodaje. - Liczba nauczycieli bez pracy będzie zależała od tego ilu z nich „wchłoną“ szkoły powszechne oraz średnie. Jednak w tym drugim przypadku już wiadomo, że wolnych miejsc będzie niewiele. Wielu nauczycieli w szkołach średnich pracuje na niepełny etat. Dyrektorzy w pierwszej kolejności będą woleli im go uzupełnić, niż zatrudniać nowych pracowników -- wyjaśnia rzeczniczka ZNP w Śląskiem.

ZNP walczy

Podpisz się pod petycją

Wraz z ogłoszeniem przez min. Annę Zalewską propozycji zmian w oświacie, ZNP rozpoczęło zbieranie podpisów pod petycją „w obronie polskiej szkoły“.

Do tej pory podpisało się pod nią ok. 10 tys. osób. Jak tłumaczą związkowcy, przedstawione przez minister edukacji „nowe“ rozwiązania w systemie oświaty oznaczają powrót do systemu sprzed 1999 roku, zupełnie nieodpowiadającego współczesnemu rozwojowi cywilizacyjnemu. - W obliczu rewolucyjnych zmian w oświacie, zdaniem ZNP, nieprzemyślanych i społecznie szkodliwych, chcemy budować szeroki front porozumienia w obronie polskiej szkoły - tłumaczą cel zainicjowania zbierania podpisów. Prośbę o dołączenie do akcji ratującej oświatę , kierują do rodziców, nauczycieli, samorządowców, członków organizacji pozarządowych czy ruchów społecznych i osób, którym leży na sercu dobro dzieci. Podpis pod petycją można złożyć na stronie: www.petycjeonline.com/petycja_w_obronie_polskiej_szkoly

Jesienią 2015 Związek Nauczycielstwa Polskiego rozpoczął zbieranie podpisów przeciw likwidacji gimnazjów. Pod petycją w tej sprawie podpisało się 250 tysięcy osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!