Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Saługa: Czas patrzeć na Śląsk przez pryzmat ludzi. Polska jest coś Śląskowi dłużna

Wojciech Saługa
Wojciech Saługa
Wojciech Saługa Maciej Gapiński / Dziennik Zachodni
Wyeksploatowano nas, potem przemysł zamknięto, praktycznie bez działań niwelujących skutki tej likwidacji. Swoją siłą i wielkością Śląsk stanął na nogi, ale wciąż są mamy w regionie miejsca, w których ludzie mieszkają bez łazienek i kanalizacji, w dzielnicach dziedziczonej biedy i degradacji. Czas powiedzieć, że Polska jest coś Śląskowi dłużna - Wojciech Saługa, marszałek woj. śląskiego komentuje Indeks Rozwoju Społecznego.

Indeks Rozwoju Społecznego to cenny argument w dyskusji o rewitalizacji województwa. Argument nowy, bo dotychczas oceniano region tylko przez pryzmat PKB, twardej infrastruktury czy poziomu bezrobocia. Unijne dane pokazują, że trzeba zmodyfikować taki tok myślenia. Dziś nie wystarcza spojrzenie na Śląsk z perspektywy kilometrów autostrad. Patrzmy na nasze miasta, na miejską przestrzeń, patrzmy na Bytom, na komfort życia, który – tu zgadzam się z kryteriami indeksu – nie w pełni zależą od suchych wyników gospodarczych. Swoją drogą, to pokrywa się z refleksjami, jakie zbieramy od ludzi podczas rozmów i spotkań w naszych miastach w ramach debaty nad projektem „Kierunek Śląskie 3.0”.

Zależy mi na poznaniu pełnej diagnozy przedstawionej w unijnym raporcie, dlatego województwo wystosuje zaproszenie do jego autorów. Chcemy dokładnie przyjrzeć się metodologii, wnioskom i przykładom z innych regionów, szczególnie z takich, które poradziły sobie z podobnymi problemami, co Śląskie.

Nasze województwo potrzebuje kompleksowego programu rewitalizacyjnego. Samorządowcy, regionalni politycy muszą o tym głośno mówić i przypominać, bo na szczeblu rządowym wciąż pokutuje myślenie „macie najwięcej autostrad”. Sam region bez wsparcia państwa nie poradzi sobie z likwidacją bomb ekologicznych, z poprawą stanu środowiska naturalnego, z poprawą wskaźników społecznych, które uwypuklono w europejskim indeksie. Programu unijne nie załatwią sprawy do końca, bo w nich nacisk w dużej mierze wciąż nakierowany jest na infrastrukturę. Apelujemy więc do rządu – mam nadzieję, że wicepremier Mateusz Morawiecki, planując swoją strategię odpowiedzialnego rozwoju, będzie pamiętał o czynniku społecznym na Śląsku. Bez poprawy tej sfery Śląsk nie będzie w stanie w pełni wykorzystywać swojego potencjału gospodarczego.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera