Salman Rushdi został odłączony od respiratora i „zaczyna żartować”

Andrzej Grochal
Andrzej Grochal
Salman Rushdi został zaatakowany w piątek przed tym, jak miał wygłosić wykład w Chautauqua Institution
Salman Rushdi został zaatakowany w piątek przed tym, jak miał wygłosić wykład w Chautauqua Institution Fot. Flickr/Fronteiras do Pensamento
Salman Rushdi, autor „Szatańskich wersetów” został odłączony od respiratora i zaczyna żartować – poinformował jego znajomy, Aatish Taseer na Twitterze. Informacje te potwierdził agent Rushdiego, Anrew Wylie.

75-letni Rushdie został wielokrotnie pchnięty nożem na scenie w Chautauqua Institution, gdzie miał wygłosić w piątek wykład. Został przewieziony samolotem do szpitala w północno-zachodniej Pensylwanii, gdzie przeszedł operację.

W wyniku ataku doznał uszkodzeń wątroby oraz nerwów w ramieniu i oku. Najprawdopodobniej pisarz straci uszkodzone oko.

O napaść na Rushdiego podejrzewa się 24-letniego Hadiego Matara, który jednak nie przyznaje się do winy.

Atak spotkał się z szokiem i oburzeniem ze strony większości świata, wraz z hołdami i pochwałami dla wielokrotnie nagradzanego autora, który od ponad 30 lat spotyka się z groźbami śmierci w związku z napisaniem „Szatańskich wersetów”.

Autorzy, aktywiści i urzędnicy rządowi powoływali się na odwagę Rushdiego i jego wieloletnią obronę wolności słowa pomimo ryzyka dla jego własnego bezpieczeństwa. Pisarz i długoletni przyjaciel Ian McEwan nazwał Rushdiego „inspirującym obrońcą prześladowanych pisarzy i dziennikarzy na całym świecie”, a aktor-autor Kal Penn wymienił go jako wzór do naśladowania „dla całego pokolenia artystów, zwłaszcza wielu z nas w Azji Południowej”.

Prezydent Joe Biden powiedział w sobotę w oświadczeniu, że on i pierwsza dama Jill Biden byli „zszokowani i zasmuceni” atakiem.

„Salman Rushdie – ze swoim wglądem w ludzkość, z niezrównanym wyczuciem historii, z odmową bycia zastraszonym lub uciszanym – reprezentuje podstawowe, uniwersalne ideały” – napisał amerykański prezydent w oświadczeniu. „Prawda. Odwaga. Odporność. Umiejętność dzielenia się pomysłami bez strachu. To są elementy budulcowe każdego wolnego i otwartego społeczeństwa” – dodał.

Prezydent Francji Emmanuel Macron również napisał na Twitterze swoje poparcie dla Rushdiego po ataku.

„Od 33 lat Salman Rushdie uosabia wolność i walkę z obskurantyzmem. Właśnie padł ofiarą tchórzliwego ataku sił nienawiści i barbarzyństwa. Jego walka jest naszą walką. Jest uniwersalna. Teraz bardziej niż kiedykolwiek stoimy po jego stronie” – napisał Macron.

Australijski premier Anthony Albanese również potępił atak.

„Ta bezsensowna przemoc wobec znanego autora jest również zamachem na globalną wolność słowa i zasługuje na jednoznaczne potępienie. Oby odzyskał pełne zdrowie” – podkreślił Albanese.

Pochodzący z Indii Rushdie, mieszkający w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, znany jest z surrealistycznego i satyrycznego stylu prozy, poczynając od nagrodzonej w 1981 roku nagrodą Bookera powieścią „Dzieci północy”, w której ostro skrytykował ówczesną premier Indii, Indirę Gandhi.

Publikacja „Szatańskich wersetów” w roku 1988 spotkała się z oburzeniem środowisk muzułmańskich, które uznały książkę za bluźnierstwo. W wielu krajach islamskich publiczne palono jej egzemplarze, a w 1989 r. irański ajatollah Ruhollah Chomeini obłożył pisarza fatwą (w tym przypadku klątwą – red.). Za głowę Rushdiego wyznaczono nieoficjalnie nagrodę w wysokości 3 mln dolarów.

Źródło: Fox News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl