Sadowski: Najlepszy system emerytalny jest w Kanadzie

  Sadowski: Najlepszy system emerytalny jest w Kanadzie

  Joanna Ćwiek

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Tak naprawdę to dzisiejszy system emerytalny jest niesprawiedliwy i w dodatku społecznie nieakceptowalny. - mówi Andrzej Sadowski, ekspert Centrum im. Adama Smitha, w rozmowie z Joanną Ćwiek.
  Centrum im. Adama Smitha przygotowało właśnie na zlecenie rządu analizę polskiego systemu emerytalnego. Co się w niej znalazło?
  Rząd poprosił nas o przygotowanie porównania polskiego i kanadyjskiego systemu emerytalnego i rozstrzygnięcie, który z nich byłby korzystniejszy dla Polski. Z naszych analiz wynika, że zdecydowanie lepszy byłby system kanadyjski. I to rozwiązanie rekomendujemy.

  To nie jest jednak dla nikogo zaskoczeniem, bo centrum od dawna namawia do wprowadzenia w Polsce systemu kanadyjskiego. W czym tamten system jest lepszy od naszego?
  Jest przede wszystkim mniej skomplikowany od polskiego i sporo tańszy. W dodatku te dwa systemu są do siebie w pewnym stopniu podobne. I nie chodzi tylko o to, że oba kraje mają trzy filary, ale o zasady ich działania. W Polsce większość osób dostaje emeryturę uzależnioną od wysokości składki. Ale jest też spora grupa - wśród nich np. sędziowie, prokuratorzy czy żołnierze, którzy dostają świadczenie w całości wypłacane z budżetu państwa.

  W Polsce taki system mógłby zostać uznany za niesprawiedliwy, bo według kanadyjskich rozwiązań państwowa emerytura należy się każdemu niezależnie od tego, czy płacił składki, czy też nie.

  Tak naprawdę to dzisiejszy system emerytalny jest niesprawiedliwy i w dodatku społecznie nieakceptowalny. Obecne rozwiązania wymuszają wprowadzenie bardzo wysokiego opodatkowania pracy w Polsce. W rezultacie Polacy szukają sposobów, które pozwolą im płacić niższe podatki. Część pracowników ucieka w szarą strefę. Natomiast drobni przedsiębiorcy, np. taksówkarze, zakładają swoje firmy w Wielkiej Brytanii czy na Litwie. A te kraje dają im znacznie wyższe emerytury w zamian za niższe składki.

  System kanadyjski oferuje co prawda świadczenia dla wszystkich, ale są one bardzo niskie i raczej nie zapewnią emerytom godnego życia.

  Ale z drugiej strony system kanadyjski pozwala odłożyć pieniądze na starość na własną rękę.To uczciwe rozwiązanie, nikt nie zabiera moich pieniędzy i nie zapisuje ich na wirtualnych kontach w ZUS. Ja bym wolał, żeby moje oszczędności emerytalne były inwestowane i pomnażane.

  Taki model rozwiązań może się jednak u nas nie sprawdzić, bo Polacy nie mają skłonności do oszczędzania na przyszłość - trzeci filar praktycznie nie istnieje.

  Trzeci filar to nieudolna kopia drugiego filara. Ludzie widzą, że na emerytury z OFE nie ma co liczyć, dlatego też unikają oszczędzania w trzecim filarze, a kupują mieszkania czy zakładają lokaty. Nawet zwykłe banki są lepszym sposobem oszczędzania, bo żaden z nich nie pobiera aż tak dużych prowizji za wypłatę moich własnych pieniędzy jak OFE. Niestety, z OFE nie prawo nakazuje mi odprowadzać składki na drugi filar. Chociaż ja tak naprawdę nie rozumiem jednego - skoro fundusze emerytalne są tak dobre, jak mówią niektórzy eksperci, to dlaczego są przymusowe?

  Z drugiej strony niezależnie od konstrukcji systemu świadczenia emerytalne i tak w największym stopniu zależą od kondycji gospodarki.
  Ale w Polsce dodatkowo także od decyzji politycznych. Nieraz było tak, że zasady te zmieniały się kilkakrotnie w zależności od interesu politycznego rządzącej partii. Dziś też rząd mówi nam na przykład, że jeśli będziemy dłużej pracować, to dostaniemy wyższe świadczenie. Ale przecież za 20 czy 30 lat to zupełnie inny rząd będzie nam wypłacał emerytury. I może to robić według zupełnie innych reguł.
  1 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (16)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  od 2013 dopiero wymaga sie od np. policji pracy na emeryturę przez 25 lat, a cała armia wcześniej 15

  jsz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 8

  i teraz wiemy czemu budżet nie ma kasy, na ludzi ze specjalnych sektorów kasa jest po 15 - 20 latach pracy i to ładne emerytury, sądy chyba nie płacą Zusów na siebie a kasa jest na nich i nikt nie...rozwiń całość

  i teraz wiemy czemu budżet nie ma kasy, na ludzi ze specjalnych sektorów kasa jest po 15 - 20 latach pracy i to ładne emerytury, sądy chyba nie płacą Zusów na siebie a kasa jest na nich i nikt nie płacze, Sadowski pan niech pan nie smali bo wstyd, ludzie teraz mają wykształcenie i liczązwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  czas na zmiany

  czass (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 86 / 37

  Witam
  Obecny system jaki panuje w wielu krajach tak jak i Polsce jest systemem działającym przeciw obywatelom, który polega na wzbogacaniu ludzi już bogatych, a odbieraniu resztek dobrobytu...rozwiń całość

  Witam
  Obecny system jaki panuje w wielu krajach tak jak i Polsce jest systemem działającym przeciw obywatelom, który polega na wzbogacaniu ludzi już bogatych, a odbieraniu resztek dobrobytu ludziom klasy średniej i biednej.

  W dzisiejszych czasach prawo jest systemem dziurawym bez ładu i składu z możliwością interpretowania go na wiele sposobów, a w jaki sposób będzie interpretowane zależy od grubości twojego portfela i znajomości, to co mamy obecnie w Polsce nie jest efektem działania rządu ostatnich lat, ale dziesięcioleci gdzie pewne osoby dwoiły się i troiły żeby obecny system w Polsce wyglądał tak jak teraz wygląda i nie będzie łatwo odciągnąć ich od koryta.

  Osoby mające władze w Polsce mają pod kontrolą telewizje, gazety wszelkiego rodzaju media i wpływowych ludzi, polityków wszystko to co jest potrzebne do siania propagandy i robienia wody z mózgu obywatelom.

  CHCESZ COŚ Z TYM ZROBIĆ DOŁĄCZ DO NAS:
  Wpiszcie w google : Ruch Demokratyczny Obywateli RP, zalogujcie się na forum i dołączcie do nas pomagając nam wszystkim.
  Pozdrawiam.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wszedzie dobrze

  emigrantka z Knady (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 92 / 41

  Mieszkam w Kanadzie od 5 lat. Panstwowa emerytura w Kanadzie nalezy sie kazdemu czy placi skladki czy nie a po pierwsze dlaczego nie napisano w artykule w jakim wieku przysluguje ta emerytura, kto...rozwiń całość

  Mieszkam w Kanadzie od 5 lat. Panstwowa emerytura w Kanadzie nalezy sie kazdemu czy placi skladki czy nie a po pierwsze dlaczego nie napisano w artykule w jakim wieku przysluguje ta emerytura, kto dozywa tej emerytury? Po drugie kto jest wstanie za te centy panstwowej emerytury przezyc? Po trzecie Kanadyjczycy odkladaja na lepsza emeryture (jakim kosztem) powiedziano w artykule a niby z czego jak w banku maja dlug poczawszy od szkoly sredniej ludzie zaciagaja dlug na szkole na dom na samochod doslownie na wszystko i pozniej pracuja 12 godzin na dobe by placic potezne podatki i splacac kredyty. Przezylam w Polsce 45 lat nie zdawalam sobie sprawy ze kraj ktory chwali sie na caly swiat ze to najlepszy kraj do zycia wypada tak blado w porownaniu z biedna Polska. Edukacja, sluzba zdrowia w Polsce mamy luksus ..... teraz doswiadczam znaczenia powiedzien codze chwalicie swego nie znacie, wszedzie dobrze gdzie nas nie ma...zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Odpowiedz

  Akces (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

  Proponuję wrócić do Polski.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  klm

  km (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 100 / 51

  Wyjasnienia tego pana to iluzorja i fantazja z malymi ilosciami konkretow .Kilkanasci zdan co sie mnie nalezy od systemu i co moge jeszcze zrobic gdybym chcial miec wieksza emeryture.Nastepnym...rozwiń całość

  Wyjasnienia tego pana to iluzorja i fantazja z malymi ilosciami konkretow .Kilkanasci zdan co sie mnie nalezy od systemu i co moge jeszcze zrobic gdybym chcial miec wieksza emeryture.Nastepnym problemem powienno byc rowniez jakie konsekwencje poniosa cwaniaczki ,ktorzy postanowia zyc dniem dzisiejszym , olewajac ewentualne odladanie kwot na polepszenie emerytury,a wtedy opieka ,pomoce i inne fundacje.Caly system emertalny powinien miec gwarancje panstwowe .Innym problemem jest zreforomoawnie systemu emerytur dla uprzywilejowanych sedziowie ,prokuratorzy mundurowi czy ksieza i jeszcze kilka obcji sie znalazloby.Obok emerytur wladza powinna spjrzec na zarobki roznych prezesow ,kierownikow ,dyrektorow, pracownikow administracji ,ilosci parlamentarzystow ,ich uczciwosci ,gdzie wlasnie panstwo ma swoje udzialy ,decyduje o wielkosci wyplacanych kwot a brak nadzoru i kontroli bo to juz czysta kpina z ludzi ,poprostu hulaj dusza i rozpasanie .houkzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  III filar nie istnieje bo ludzie za mało zarabiają

  olaf (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 94 / 35

  to jest prawda i nie mówię tu o mitycznych 1000 E brutto pensji w PL.
  wolałbym odkładać pieniądze w IKE po 10 latach pracy miałbym 100 tys + procent składany. a tak będę miał nic....

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dziwny fragment

  confused (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 91 / 76

  "Niestety, z OFE nie prawo nakazuje mi odprowadzać składki na drugi filar". O co chodzi w tym zdaniu bo nie kumam?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do zgreda

  suzin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 44 / 64

  Hej zgred , a nie wiem czy wiesz ale do emerytur zusowskich państwo dopłaca ponad 30 mld . to tyle samo ile ma z podatku od osob fizycznych.Prosze sobie poszukać w raporcie NIK o wykonaniu budżetu.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  emeryt

  polaris (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 72 / 66

  dajcie sobie spokoj z systemami. systemowe rozwiazania w takich przypadkach sa zazwyczaj zenujace. trzeba sklaniac sie do rozwiazan promujacych oszczedzanie calkowicie we wlasnym zakresie. im...rozwiń całość

  dajcie sobie spokoj z systemami. systemowe rozwiazania w takich przypadkach sa zazwyczaj zenujace. trzeba sklaniac sie do rozwiazan promujacych oszczedzanie calkowicie we wlasnym zakresie. im wczesniej zaczniemy sami inwestycje finansowe, tym cieplej nam bedzie na starosc. poza tym, juz nawet fundusze inwestycyjne daja wiecej pewnosci na godne zyski niz zus, wiec o czym tu mowimy...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  emeryt

  polaris (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 97 / 74

  dajcie sobie spokoj z systemami. systemowe rozwiazania w takich przypadkach sa zazwyczaj zenujace. trzeba sklaniac sie do rozwiazan promujacych oszczedzanie calkowicie we wlasnym zakresie. im...rozwiń całość

  dajcie sobie spokoj z systemami. systemowe rozwiazania w takich przypadkach sa zazwyczaj zenujace. trzeba sklaniac sie do rozwiazan promujacych oszczedzanie calkowicie we wlasnym zakresie. im wczesniej zaczniemy sami inwestycje finansowe, tym cieplej nam bedzie na starosc. poza tym, juz nawet fundusze inwestycyjne daja wiecej pewnosci na godne zyski niz zus, wiec o czym tu mowimy...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wariant kanadyjskich emerytur

  Gabriel P. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 51 / 48

  Do pełnego zobrazowania należałoby opracować tabelę porównawczą kilkudziesięciu osób, różnych zawodów, różny staż
  i porównać na konkretnych liczbach. Same ogólniki do niczego nie przekonują. W...rozwiń całość

  Do pełnego zobrazowania należałoby opracować tabelę porównawczą kilkudziesięciu osób, różnych zawodów, różny staż
  i porównać na konkretnych liczbach. Same ogólniki do niczego nie przekonują. W tym przypadku chodzi o bardzo poważne
  sprawy i nie wolno dokonywać pochopnych ruchów.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo