Sąd rejestrowy o TVP. Marek Rutka: likwidator zostanie wpisany do KRS

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
likwidacja TVP
likwidacja TVP foto: Adam Jankowski
Sąd rejestrowy oddalił wniosek o wpis zmiany danych w Krajowym Rejestrze Sądowym dotyczących spółki Telewizja Polska S.A.. O tym, co to oznacza w praktyce, portal i.pl rozmawiał z Markiem Rutką (Lewica), członkiem Rady Mediów Narodowych.

Sąd oddalił wniosek o wpis zmiany danych w KRS

Sąd rejestrowy oddalił wniosek o wpis zmiany danych w Krajowym Rejestrze Sądowym dotyczących spółki Telewizja Polska S.A..

Co to oznacza?

Marek Rutka (Lewica), członek Rady Mediów Narodowych pytany przez i.pl, co to oznacza, przypomniał, że to był pierwszy wniosek ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza do KRS.

– Natomiast w tej chwili najważniejszy i procedowany jest wniosek o wpisanie likwidatora Telewizji Polskiej. Oczywiście, ostateczną decyzję podejmuje sąd, ale wszystko na to wskazuje, że likwidator zostanie wpisany do KRS, ponieważ już został wpisany likwidator wszystkich oddziałów regionalny Polskiego Radia, czyli 17 rozgłośni

– mówił polityk.

Zdaniem Marka Rutki „w związku z tym tak samo wpisany do KRS powinien zostać likwidator Telewizji Polskiej. – Byłbym o to spokojny – dodał.

Pytany, w jakiej perspektywie czasu może się to zdarzyć, członek Rady Mediów Narodowych odpowiedział, że – jego zdaniem – zdarzy się to w ciągu najbliższych dni.

Sytuacja w mediach publicznych

19 grudnia 2023 roku Sejm podjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej, wzywającą Skarb Państwa do działań naprawczych. Dzień później resort kultury poinformował, że minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz, jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, działając na podstawie przepisów kodeksu spółek handlowych, odwołał 19 grudnia dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze wymienionych instytucji. Minister powołał nowe rady nadzorcze ww. spółek, które powołały nowe zarządy spółek.

23 grudnia prezydent Andrzej Duda poinformował, że zawetował przygotowaną przez nowy rząd ustawę okołobudżetową, która przewidywała m.in. środki dla mediów publicznych na następny rok. Prezydent uzasadnił, że jego decyzja wiązała się z „rażącym łamaniem konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa” w mediach publicznych.

Po prezydenckim wecie minister Bartłomiej Sienkiewicz podjął 27 grudnia decyzję o postawieniu TVP, Polskiego Radia i PAP w stan likwidacji. „Stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela” – przekazano wówczas w komunikacie MKiDN. Analogiczną decyzję minister kultury podjął 29 grudnia w stosunku do 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia.

jg

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl