Sąd odrzucił wniosek ekologów. Wyraził zgodę na budowę wielkiej fabryki akumulatorów pod Montrealem

OPRAC.:
Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Wideo
od 7 lat
– W oczekiwanej od kilku dni decyzji sąd w Quebec odrzucił w piątek wniosek organizacji ekologów o wstrzymanie budowy fabryki akumulatorów Northvolt pod Montrealem – takie informacje przekazało Quebeckie centrum praw środowiska (CQDE). Prace mają wystartować za dwa lata.

Spis treści

Budowa warta 7 miliardów kanadyjskich

- Organizacja ekologów, Centre québécois du droit de l'environnement (CQDE), zaskarżyła w ub. tyg. zgodę na budowę wartej 7 mld CAD (około 21 miliardów złotych) inwestycji, wskazując na wartość przyrodniczą obszaru. Porozumienie w sprawie budowy fabryki 30 km od Montrealu anonsowali we wrześniu ub.r. premier Kanady Justin Trudeau i premier prowincji Quebec François Legault. Produkcja pod Montrealem ma się zacząć w 2026 r. - informuje Northvolt na swojej stronie internetowej.

– Szwedzki inwestor rozpoczął w styczniu br. wycinkę drzew przed rozpoczęciem budowy fabryki, która jest pierwszym zakładem firmy w Ameryce Płn. Jest też jedną z inwestycji stanowiących część strategii uzyskiwania przez Kanadę istotnej pozycji na rynku samochodów elektrycznych, od wydobycia surowców w bezpiecznej politycznie Kanadzie do budowy fabryk części i samochodów. Od 2020 r. w Kanadzie producenci samochodów elektrycznych, części i akumulatorów zainwestowali ponad 34 mld CAD – podawał rząd Kanady w grudniu ub.r.

Ekolodzy przeciwni wycince drzew

Kiedy Northvolt zaczął wycinać drzewa, CQDE złożyło do sądu wniosek o nakazanie wstrzymania prac. Inwestor sam zawiesił działania w oczekiwaniu na decyzję sądu. Jak podawał publiczny francuskojęzyczny nadawca Radio-Canada, projekt fabryki Northvolt zagraża przynajmniej 70 hektarom ziem uprawnych, dwóm chronionym gatunkom ptaków oraz cennym przyrodniczo bagnom. Prawnicy CQDE wskazywali, że wcześniej nie wydano zgody na inny projekt na tym samym terenie, właśnie by chronić tereny podmokłe – przypominał publiczny nadawca CBC.

Jednak w decyzji opublikowanej w piątek po południu, sąd w Quebeku, przyznając, że budowa fabryki zniszczy tereny bagienne, orzekł, że CQDE nie dostarczył argumentów pozwalających na podważenie ważności posiadanych przez szwedzką firmę zezwoleń. Northvolt, wśród warunków prowadzenia działalności, ma zainwestować 4,7 mln CAD w odtworzenie bagien na innym obszarze i zasadzić 24 tys. drzew w zamian za wycięcie prawie 9 tys. drzew na obszarze przyszłej fabryki. Firma ma też wybudować zakład recyklingu akumulatorów.

– Northvolt wznowił prace na terenie przyszłej fabryki już w piątek – podały media.

Przekroczenie możliwości Pierwszych Narodów

Podobnych problemów może przybywać wraz z rozwojem kanadyjskich inwestycji w wydobycie surowców i produkcję samochodów elektrycznych oraz powiązane technologie. Zaledwie w środę indiańscy wodzowie w Ontario wezwali do ogłoszenia rocznego moratorium na rozpatrywanie wniosków o zgodę na wydobycie.

Indianie wskazują, że wzrost liczby wniosków składanych przez inwestorów za pośrednictwem internetowej platformy w Ontario (MLAS) działającej od 2018 r. sprawia, że nie nadążają z przygotowywaniem swoich opinii. „Wnioski o wydobycie nadal rosną w tempie, które dalece przekracza możliwości Pierwszych Narodów (kanadyjski termin prawny dla rdzennych indiańskich mieszkańców – red.) w sprawie odpowiedzi i bezpośrednio wpływa na nasze własne, traktatowe i konstytucyjnie chronione prawa” - napisał w komunikacie szef Indian Ontario Glen Hare.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl

Problem polega na tym, że ontaryjski system składania wniosków omija konsultacje z Indianami, nawet jeśli kopalnia ma się znajdować na ich terenie, podobne problemy mają też Indianie w innych prowincjach. Zwrócił na to uwagę niedawno sąd w Kolumbii Brytyjskiej, sądząc w sprawie Indian Gitxaala przeciw prowincji i orzekając, że łamane są prawa Indian. Kolumbia Brytyjska ma 18 miesięcy na wprowadzenie nowego systemu rejestracji wniosków o zgodę na wydobycie. Indianie wskazują na precedensowy charakter tego orzeczenia.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl