Sąd Najwyższy zdecydował. Dom sprawcy aktu terroru, w którym nikt nie zginął, ma zostać zburzony

OPRAC.:
Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Jeden z mieszkańców Strefy Gazy na gruzach
Jeden z mieszkańców Strefy Gazy na gruzach Fot. PAP/EPA
Sąd Najwyższy Izraela podjął w środę bezprecedensową decyzję dotyczącą wyburzenia domu Palestyńczyka, który strzelił do izraelskiego policjanta, poważnie go raniąc. Obrońcy terrorysty podkreślają, że kara ma charakter odpowiedzialności zbiorowej i jest niesprawiedliwa, ponieważ w wyniku ataku nikt nie zginął.

Sąd: Wyburzyć dom zamieszkały przez rodzinę terrorysty

Sąd Najwyższy podtrzymał wyrok niższej instancji nakazujący wyburzenie domu rodzinnego terrorysty jako karę za poważne postrzelenie policjanta, do którego doszło 12 października ub. r. Praktyka wyburzania domów jest stosowana przez siły izraelskie od czasów wojny sześciodniowej w 1967 r. W tym samym roku 650 Palestyńczyków zostało wysiedlonych z centrum Jerozolimy, aby zrobić miejsce dla placu miejskiego przy Ścianie Płaczu. Prawo międzynarodowe, w tym konwencja Genewska, zabrania tego typu praktyk.

Obrońca terrorysty sprzeciwił się decyzji sądu, argumentując, że wyburzenie domu rodzinnego jest karą o charakterze odpowiedzialności zbiorowej, wbrew ludzkiej godności; dom nie powinien być wyburzony, ponieważ w wyniku ataku nikt nie zginął. Rodzina terrorysty w żaden sposób nie uczestniczyła w ataku, więc nie powinna ponosić konsekwencji za czyny członka rodziny.

W akcie terrorystycznym ranny został policjant

Sędzia David Mintz nie widzi powodu, dla którego Sąd Najwyższy miałby odrzucić nakaz zburzenia domu tylko dlatego, że "cudem strzelanina nie skończyła się śmiercią (policjanta)" - cytuje Times of Israel.

Konserwatywna grupa B'Tzalmo z kolei podkreśliła: "Sąd Najwyższy w końcu zrozumiał istotę walki z terroryzmem, nawet w przypadkach gdzie terroryści +jedynie+ poważnie zranią i skrzywdzą ofiarę i jej rodzinę do końca ich życia".

Bezprecedensowy wyrok izraelskiego Sądu Najwyższego dotyczy ataku terrorystycznego z 12 października ub. r., który nastąpił 5 dni po najeździe palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas na południowe tereny Izraela, w którym zginęło 1200 osób i 250 zostało porwanych. Atak z 7 października dał początek wojnie Izraela z Hamasem, która jest największym konfliktem pomiędzy Palestyńczykami a Izraelczykami od wojny w latach 1946-1948, w wyniku której ustanowiono państwo Izrael.

od 16 lat

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl