Sąd Najwyższy: Sędziowie wskazani przez nową KRS są nieuprawnieni do orzekania. Jest reakcja Ministerstwa Sprawiedliwości

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Trawa posiedzenie trzech Izb SN. Wieczorem Sejm zajmie się ustawą dyscyplinującą
Trawa posiedzenie trzech Izb SN. Wieczorem Sejm zajmie się ustawą dyscyplinującą fot marek szawdyn/polska press
W czwartek wieczorem zakończyło się posiedzenie trzech izb Sądu Najwyższego. Sędziowie SN uchwalili, że sędziowie wskazania przez nową Krajową Radę Sądownictwa są nieuprawnieni do orzekania. "Uchwała składu trzech izb Sądu Najwyższego jako niezgodna z prawem, nie wywołuje skutków prawnych" - oceniło Ministerstwo Sprawiedliwości.

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf wyjaśniała, że nastąpiła "nienależyta obsada sądów", sędziowie "są nieuprawnieni do orzekania". Prezes zaznaczyła, że uchwała nie dotyczy wyroków, które już zapadły.

Posiedzenie trzech Izb Sądu Najwyższego rozpoczęło się o godz. 10. Dotyczyło ono legalności wyboru sędziów powołanych przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Zgodnie z wyrokiem TSUE z 19 listopada 2019 r., nie jest ona sądem w rozumieniu prawa unijnego.

W czwartkowym posiedzeniu SN wzięło dział ponad 60 sędziów. Nie ma wśród nich sędziów Izby Dyscyplinarnej i Izby Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego.

Posiedzenie miało charakter niejawny. Jawne było natomiast ogłoszenie decyzji trzech Izb SN.

Na reakcję Ministerstwa Sprawiedliwości nie trzeba było długo czekać. "Uchwała składu trzech izb Sądu Najwyższego jako niezgodna z prawem, nie wywołuje skutków prawnych" - ocenił resort.

"Uchwała z mocy prawa jest nieważna. Została wydana z rażącym naruszeniem prawa. Narusza art. 179, art. 180 ust.1 oraz art. 10 Konstytucji RP. Wbrew obowiązującym przepisom ustawowym Sąd Najwyższy podjął uchwałę w postępowaniu w sprawie podważenia statusu sędziów powołanych z udziałem obecnej Krajowej Rady Sądownictwa" - czytamy w komunikacie MS.

Przepychanka Gersdorf i Przyłębskiej
Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska poinformowała w środę, że w związku ze wszczęciem przez Trybunał Konstytucyjny postępowania z wniosku marszałek Sejmu Elżbiety Witek (PiS), czwartkowe posiedzenie trzech Izb Sądu Najwyższego zostaje zawieszone”.

W oświadczeniu Przyłębska zauważa, że zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK wszczęcie postępowania przed Trybunałem powoduje zawieszenie postępowań przed organami, które prowadzą spór kompetencyjny.

W odpowiedzi I Prezes SN Małgorzata Gestdorf przesłała dziś Przyłębskiej pismo, w którym podkreśla, że „nie ma sporu kompetencyjnego między Sejmem i prezydentem a Sądem Najwyższym”.

Z koeli Julia Przyłębska stwierdziła, że zarówno prezes TK jak i I prezes SN nie są „w żadnym razie podmiotami uprawnionymi do arbitralnego rozstrzygnięcia w przedmiocie istnienia sporu kompetencyjnego w sprawie, która zawisła przez TK”.

„Rozstrzygnięcie w tej sprawie stanowi wyłączną kompetencję TK” - podkreśliła, dodając, że pismo Gersdorf jest bezprzedmiotowe, a zawieszenie posiedzenia trzech izb SN następuje z mocy prawa.

Opozycja: Nie ma żadnego sporu kompetencyjnego
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, chcąc zablokować posiedzenie SN ws. sędziów z nadania KRS skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Sejmem a Sądem Najwyższym, uwzględniając kompetencje prezydenta do powoływania sędziów.

Poseł Koalicji Obywatelskiej Borys Budka na czwartkowej konferencji prasowej stwierdził, ze may do czynienia „z kolejnym absurdem, który do życia publicznego wprowadza PiS, próbując w jakiś sposób wyjść z sytuacji, do której sami doprowadzili”.

- Nie ma w Polsce żadnego sporu kompetencyjnego, o którym mówi marszałek Witek. SN ma nie tylko prawo, ale i obowiązek, zgodnie z orzeczeniem TSUE, rozstrzygnąć sprawę legalności działania neoKRS mówił Borys Budka.

- Tymczasem marszałek Sejmu udając, że jest jakiś spór kompetencyjny, próbuje do TK, który w 2016 roku został przejęty i zablokowany przez PiS, wrzucić sprawę, której ten trybunał nie ma prawa rozstrzygać – mówił parlamentarzysta.

Budka zapewnił, że opozycja uszanuje każde orzeczenie Sądu Najwyższego. - My, w przeciwieństwie do PiS-u, uszanowaliśmy również orzeczenie TK w 2015 roku, który wyraźnie stwierdził, że wybór 3 sędziów w trybunale był legalny. Tym właśnie różnimy się od opcji obecnie rządzącej, że my chcemy niezależnego wymiaru sprawiedliwości i jako politycy podporządkujemy się każdemu orzeczeniu – stwierdził polityk.

Morawiecki: Będziemy bronić prawa do reformy sądów
Premier Mateusz Morawiecki podkreślił na antenie Polskiego Radia, że na 50. Światowym Forum Ekonomicznym w Davos rozmawiał z przywódcami kilku państw na temat ustaw sądowych forsownych przez PiS i uzyskał ich zrozumienie dla działań Zjednoczonej Prawicy i polskiego rządu. - Wszyscy potwierdzają, że gdyby taka sytuacja wystąpiła w ich kraju, to państwo musiałoby również działać. Ponieważ, gdyby nie zadziałało, to nastąpiłaby dychotomia, nastąpiłby rozdźwięk pomiędzy jednymi a drugimi sędziami, wyrokami, dualizm i chaos, bałagan w całym systemie, w samym wymiarze sprawiedliwości – zaznaczył. - Będziemy bronić prawa do tej reformy wymiaru sprawiedliwości z całą konsekwencją – podkreślił premier.

Emilewicz: Polacy chcą kontynuacji reform PiS
– Reforma wymiaru sprawiedliwości i wszystkie reformy, które przeprowadził obóz Zjednoczonej Prawicy w minionych 4 latach, zyskały potwierdzenie i gotowość do kontynuacji 15 października przy urnach wyborczych, kiedy Polacy stwierdzili że tak, chcemy dalszej kontynuacji – mówiła na antenie TVN24 minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

- Więc w systemie demokratycznym to jednak demos ma kontrolę nad pozostałością, pozostałymi elementami władzy – mówiła posłanka.

Stwierdziła przy okazji, że sędziowie i politycy powinni dążyć do „obniżenia sporu”. – Myślę, że dochodzimy powoli do takiego stanu, w którym Polacy coraz mniej rozumieją z tego, dlaczego sędziowie wychodzą na ulice i o co tak naprawdę w tym sporze chodzi – zaznaczyła.

Zobacz też: Prezydent Andrzej Duda nie odpowie Verze Jourovej ws. ustaw sądowych

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 101

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

D
DW

Czy ten frajer z [wulgaryzm], przypadkiem nie narusza niezawisłości sędziowskiej?

E
Ekspert

Rządy PIS to hektary wstydu w Europie!!

H
Hmm...

https://m.niezalezna.pl/308135-nsa-nie-zastosowal-sie-do-tzw-uchwaly-sn-oddalil-wniosek-o-wylaczenie-z-rozprawy-sedziego

G
Gość
28 stycznia, 16:12, Suwerenność OUT !:

Prawdziwym zagadnieniem jest tu na ile jeszcze jesteśmy samodzielnym decyzyjnie państwem (w niektórych już tylko rodzajach spraw), a na ile czymś na kształt landu, drugorzędnej części składowej kształtującego się unijnego super-państwa. Przecież za chwilę może wydarzyć się rzecz bez precedensu, a więc zawieszenie funkcjonowania przez władze unijne organu państwa polskiego (Izby Dyscyplinarnej SN). A przecież taki precedens otworzy drogę do zawieszania kolejnych organów, np. rządu lub choćby władz poszczególnych województw. Gdzie niby są podstawy prawne do tak głębokiej ingerencji w funkcjonowanie państwa członkowskiego, podważającej samą państwowość.Taka skala ingerencji w prawa do samostanowienia społeczeństw niektórych (tych drugiej kategorii) państw członkowskich nie może mieć uzasadnienia traktatowego!

A co z setkami sędziów nominowanych przez Radę Państwa PRL (podano, że jest takich jeszcze prawie 750)? Przecież skoro sposób powołania powoduje, że sędzia jest z automatu dotknięty niemożnością orzekania w sposób bezstronny, to należałoby to odnieść do sędziów nominowanych przez PRL-owski odpowiednik rządu! Należało wskazać, że tak samo ci sędziowie jednocześnie są i nie są sędziami, tak jak wskazani przez KRS, czyli że są sędziami, ale przecież niezdolnymi do bezstronności :) A nic takiego nie nastąpiło!

S
Suwerenność OUT !

Prawdziwym zagadnieniem jest tu na ile jeszcze jesteśmy samodzielnym decyzyjnie państwem (w niektórych już tylko rodzajach spraw), a na ile czymś na kształt landu, drugorzędnej części składowej kształtującego się unijnego super-państwa. Przecież za chwilę może wydarzyć się rzecz bez precedensu, a więc zawieszenie funkcjonowania przez władze unijne organu państwa polskiego (Izby Dyscyplinarnej SN). A przecież taki precedens otworzy drogę do zawieszania kolejnych organów, np. rządu lub choćby władz poszczególnych województw. Gdzie niby są podstawy prawne do tak głębokiej ingerencji w funkcjonowanie państwa członkowskiego, podważającej samą państwowość.Taka skala ingerencji w prawa do samostanowienia społeczeństw niektórych (tych drugiej kategorii) państw członkowskich nie może mieć uzasadnienia traktatowego!

O
Odporny na TV-PIS

Ludzie nie dawajcie się podpuszczać populistom z PIS!

G
Gość
24 stycznia, 21:27, Janina:

Kadencja '' Gersdorf '' , kończy się w kwietniu , dzięki BOGU !!! .!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

24 stycznia, 21:50, Gość:

Nie ciesz się za prędko. Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN wybierze pięciu sędziowie, spośród których adrian nie wiem bierze nikogo, bo będą sami nasi. Potem Kidawa skreśli pisoziobrowych.

Pa!

25 stycznia, 7:00, Gość:

KITawa sama zostanie skreślona w wyborach.

Aż się zdziwisz!

R
Refleksja

Trzeba przyznać ,że komuniści z PIS przebiją w walce klasowej

swoich towarzyszy i idoli z PZPR!

K
Komunist

Ostatniego Bastionu Władzy Komunista nigdy nie odda

B
Biały Pan
25 stycznia, 10:58, jaka szkoda:

KONSTYTUCJA! Sędziowie powołani przez prezydenta RP z mocy prawa są uprawnieni do orzekania.

To co robi Gersdorf ze swoimi czerwonymi POmocnikami, to zamach stanu.

Oj,bo ci żyłka pęknie,albo w najlepszym razie popuścisz do majtek!

j
jaka szkoda

KONSTYTUCJA! Sędziowie powołani przez prezydenta RP z mocy prawa są uprawnieni do orzekania.

To co robi Gersdorf ze swoimi czerwonymi POmocnikami, to zamach stanu.

G
Gość

bo Gesdrof to Przebieraniec, który skończył dawno kadencję

G
Gość
24 stycznia, 21:27, Janina:

Kadencja '' Gersdorf '' , kończy się w kwietniu , dzięki BOGU !!! .!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

24 stycznia, 21:50, Gość:

Nie ciesz się za prędko. Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN wybierze pięciu sędziowie, spośród których adrian nie wiem bierze nikogo, bo będą sami nasi. Potem Kidawa skreśli pisoziobrowych.

Pa!

KITawa sama zostanie skreślona w wyborach.

G
Gość

ile się Gesdorf jeszcze będzie przebierać w sądowe ciuszki? już dawno skończyła kadencję...precz z Przebierańcami!...reforma Sądownictwa jest potrzebna...ile trwa mój proces bez jakiegokolwiek ruchu Sądu? prawie rok!!!!

G
Gość
24 stycznia, 21:27, Janina:

Kadencja '' Gersdorf '' , kończy się w kwietniu , dzięki BOGU !!! .!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Nie ciesz się za prędko. Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN wybierze pięciu sędziowie, spośród których adrian nie wiem bierze nikogo, bo będą sami nasi. Potem Kidawa skreśli pisoziobrowych.

Pa!

Wróć na i.pl Portal i.pl