Sąd Najwyższy odrzucił skargę Grzegorza Brauna w sprawie komitetu Aleksandry Dulkiewicz. Zebrane podpisy zachowują ważność

Ewelina OleksyZaktualizowano 
Przedstawiciele komitetu Aleksandry Dulkiewicz od początku podkreślali, że w ich opinii skarga Brauna nie została złożona w trybie przewidzianym prawem
Przedstawiciele komitetu Aleksandry Dulkiewicz od początku podkreślali, że w ich opinii skarga Brauna nie została złożona w trybie przewidzianym prawem Karolina Misztal
Sąd Najwyższy odrzucił w poniedziałek 11.02.2019 r. skargę złożoną przez Grzegorza Brauna w sprawie komitetu Aleksandry Dulkiewicz.

Jak dowiedział się "Dziennik Bałtycki", Sąd Najwyższy w poniedziałek, 11 lutego 2019 r. po południu odrzucił, złożoną w ubiegłym tygodniu przez Grzegorza Brauna, skargę na uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej , która dotyczyła komitetu Aleksandry Dulkiewicz. Braun kwestionował legalność podpisów zebranych pod kandydaturą Dulkiewicz.

W wyniku złożonej przez Brauna skargi w tej sprawie, zwolennicy Dulkiewicz zbierali podpisy od nowa - na wszelki wypadek. W jeden dzień uzbierali ich 25 tysięcy. Wymagana liczba do rejestracji kandydata to 3 tys.

Zobacz też: Dodatkowe 25 tys. podpisów popierających kandydaturę Aleksandry Dulkiewicz na prezydenta Gdańska

-Sąd Najwyższy w dniu dzisiejszym odrzucił skargę Komitetu Wyborczego Wyborców Grzegorza Brauna na uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej nr 2/2019 z dnia 4 lutego 2019 roku. Uzasadnienie dzisiejszego postanowienia zostanie udostępnione po jego przedłożeniu - poinformował w poniedziałek po godz. 16 11.02.2019 r. "Dziennik Bałtycki" Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego Sądu Najwyższego. - Państwowa Komisja Wyborcza w stanowisku przedłożonym dziś Sądowi Najwyższemu do sprawy wskazała, że zgodnie z art. 161a § 1 kodeksu wyborczego, prawo do wniesienia skargi do Sądu Najwyższego na uchwałę PKW przysługuje w sprawach, o których mowa w art. 161 § 1 kodeksu wyborczego. Uprawnienie to nie obejmuje uchwał dotyczących skarg na działalność komisarza wyborczego i uchwał, o których mowa w art. 161 § 2 kodeksu wyborczego, tj. uchwał w sprawie uchylenia postanowienia komisarza wyborczego wydanych w trybie nadzoru. Z uwagi na powyższe Komisja uznała, że na zaskarżoną uchwałę z 4 lutego br. w sprawie skargi na postanowienie Komisarza Wyborczego w Gdańsku, skarga do Sądu Najwyższego nie przysługuje i wniosła o jej odrzucenie,- podaje Michałowski.

Pełniąca obowiązki prezydenta Aleksandra Dulkiewicz na początku zgłosiła komitet „Wszystko Dla Gdańska”. Nazwa była taka sama, jak nazwa Stowarzyszenia Wszystko dla Gdańska, co zgodnie z przepisami jest niedozwolone. Dlatego, w odpowiedzi na wniosek Brauna w tej sprawie, PKW nakazała zmianę nazwy komitetowi Dulkiewicz, ale jednocześnie uznała, że dotychczas zebrane podpisy poparcia pod jej kandydaturą nie tracą ważności.

Z takim obrotem sprawy nie zgadzał się Grzegorz Braun. Kandydat uważał, że zebrane pod nieważną nazwą komitetu głosy nie powinny zostać zaakceptowane przez PKW. I złożył w tej sprawie skargę do Sądu Najwyższego.

Czytaj także: Wybory w Gdańsku. Nowa nazwa komitetu wyborczego Aleksandry Dulkiewicz, kandydatki na prezydent Gdańska

Przedstawiciele komitetu Aleksandry Dulkiewicz, z wiceprezydentem Piotrem Grzelakiem na czele, od początku podkreślali, że w ich opinii skarga Brauna na uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej nie została złożona w trybie przewidzianym prawem.
- Podlega więc odrzuceniu jako niedopuszczalna bez potrzeby merytorycznego rozpoznania. Co więcej, wszystkie sprawy związane z przyjmowaniem zgłoszeń lokalnych komitetów wyborczych przez komisarzy wyborczych oraz rejestrowaniem kandydatów w wyborach samorządowych przez terytorialne komisje wyborcze podlegają zaskarżeniu do PKW, przy czym to PKW jest ostatnią instancją w tych sprawach, a jej rozstrzygnięcia w tych kwestiach nie podlegają kontroli sądowej. Sąd Najwyższy nie jest uprawniony do ingerowania w rozstrzygnięcia PKW - stwierdził Piotr Grzelak.

Czytaj również: Grzegorz Braun jednak zarejestrowany na kandydata w wyborach prezydenckich w Gdańsku. Miejska Komisja Wyborcza dziś podjęła decyzję

Wideo

Materiał oryginalny: Sąd Najwyższy odrzucił skargę Grzegorza Brauna w sprawie komitetu Aleksandry Dulkiewicz. Zebrane podpisy zachowują ważność - Dziennik Bałtycki

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 26

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

a
antek

PS. Za jakiś czas sam Pan Bóg wyda polski Kościół w ręce wrogów Kościoła, bo nie podobna aby zło którego się dopuszcza pozostało bez odpłaty. Tak jak to w przeszłości bywało z Izraelem.

a
antek

z tych pisdzielskich lamentów wnoszę, że pan Braun, czy inny kandydat ma szansę wygrać tylko wtedy jeśli z jakiś mało istotnych formalności utrącono by panią Dulkiewicz. Niewłaściwa nazwa komitetu pani Dulkiewicz w żaden sposób nie myliła wyborców, nie było w tym żadnego podszywania się, w żaden sposób nie krzywdziła innych "kandydatów" tudzież pana Brauna.

PS. dzięki panu B. i kilku podobnym głosowanie będzie musiało się odbyć i będzie kosztowało kilkaset tysięcy.

k
kasienka

przez przypadkowego przechodnia, kiedy to przedstawiciele "nadzwyczajnej kasty" z Rzeplinski na czele opuszczają SIEDZIBE PO w towarzystwie czołowych działaczy tej partii .. "o! niezależne sądy ida..." ?

k
kasienka

już bez skrupulow wydają stronnicze, POlityczne orzeczenia

a
ar

Twój Nick mówi o Tobie wszystko. Chyba że to jakaś prowokacja żeby porozmawiać z ludźmi inteligentnymi, ale nie sądzę. Cały TVN pełen jest takich mentalnych blondynek

M
Michał

W kraju bezprawia inny wyrok nie wchodził w grę.
Mam nadzieję, że Pan Grzegorz doprowadzi do tego, że gdańskie szambo znów wybije... odkrywając całą zgniliznę tego miasta i tego kraju.

a
antek

były wybory. Nie brałem w nich udziału bo uważałem, że są farsą. Parę miesięcy później dowiedziałem się, że brałem w nich udział!

T
Tumurochir

Ciarki mnie przechodzą gdy pomyślę o tym, że w tym kraju sprawiedliwości nie można doczekać się już nawet w Sądzie Najwyższym! Mam nadzieję, że Grzegorz Braun, mimo wszystko, wygra te wybory. Chcę się niedługo przeprowadzić do Gdańska i bardzo chciałbym aby to miasto było rządzone przez kogoś godnego a nie ten toksyczny układ gdański

w
wyborca

oczekuje ,aby mezowie zaufania byli przy ostatecznym przeliczaniu glosow w miejskiej komisji wyborczej bo tam wlasnie moze karty wyborcze wyborcow nie beda uwzgledniane na P.Brauna.
SZTUCZKI sa mozliwe.

g
gość

TVN tak powiedział to tak jest. Koniec tematu. "Ultranacjonalista, nazista, faszysta". Powtarzać kłamstwa aż staną się prawdą.
To, że żmijowe plemię przejęło ten kraj jest bez znaczenia, póki jest miło i "nowocześnie".

Ponad połowa tego "narodu" nie jest jego częścią tylko bydłem hodowlanym szczycącym się swoim statusem.

K
Kindżał

Zbierać podpisy pod czymś, a później przekazać je komuś innemu, to jest prawo kaduka akceptowane przez nadzwyczajną kastę. Skandal.

f
foka

Grzegorz Braun uzdrowi Gdańsk !!!!!! Nareszcie mamy kandydata, który rozwali układ gdański.... zapisujcie się na mężów zaufania do komisji wyborczych żeby nie sfałszowali wyborów. Wygramy !!!!!

W
Wyborca

Braun wie, że nie ma szans na wygraną w sposób prawny, więc metoda podstępną chce zniszczyć przeciwników.

B
Blądyńka

Zacznij się leczyć na nogi, bo na głowę już za późno!!

T
To Ja

Jakies szczegoly prosze? Czy Pan/Pani w ogole orientuje sie w pogladach Pana Brauna?

Dodaj ogłoszenie