Sąd Najwyższy: 60-procentowe odsetki to lichwa. Sąd Najwyższy uchylił nakaz zapłaty w bulwersującej sprawie

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
archiwum
Sąd Najwyższy uchylił nakaz zapłaty, który sankcjonował lichwiarskie odsetki. Po interwencji prokuratora generalnego sprawą ponownie zajmie się sąd w Lublinie.

Sąd Najwyższy: 60-procentowe odsetki to lichwa. Bulwersujący wyrok z Lublina

Sprawa dotyczy wyroku Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie z listopada 2011 r. Sąd orzekł wówczas, że klient jednego z banków powinien zapłacić ponad 30 tys. zł wraz z odsetkami. Problem w tym, że mężczyzna jeszcze w 2005 roku pożyczył 7,5 tys. zł, które miał spłacić w ciągu trzech lat. Z umowy wynikało, że w przypadku braku spłaty w wyznaczonym terminie, pożyczkobiorca zapłaci karne odsetki w wysokości 59,75 proc. w skali roku.

Jak się okazało takie oprocentowanie pogrążyło klienta banku. Nie dość, że nie był wstanie spłacić pożyczki, to jeszcze uprawomocnił się nakaz zapłaty w jego sprawie.

Sąd Najwyższy: 60-procentowe odsetki to lichwa. Interweniowała Prokuratura Generalna

W sprawę zaangażowała się jednak Prokuratura Generalna, która wniosła do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną od nakazu zapłaty lubelskiego sądu. Prokurator generalny Zbigniew Ziobro, który interweniował w tej sprawie uznał, że „dla zapewnienia zgodności orzeczenia z zasadą demokratycznego państwa prawnego urzeczywistniającego zasady sprawiedliwości społecznej” konieczne jest wniesienie takiej skargi. Z akt sprawy wynika, że prokurator generalny argumentował, że „usankcjonowanie nakazem zapłaty żądania kwot całkowicie nieproporcjonalnych do wysokości udzielonej pożyczki jest sprzeczne z poczuciem sprawiedliwości”.

Jak informuje dział prasowy Prokuratury Krajowej, Sąd Najwyższy podzielił argumentację Prokuratora Generalnego zawartą w skardze. Jednym z argumentów sądu było to, że przepisy kodeksu cywilnego w okresie, w którym bank postanowił skorzystać z wysokich odsetek za zwłokę w spełnieniu świadczenia, nie zawierały ograniczenia procentowego lub kwotowego odsetek maksymalnych. Przeciwdziałaniu zastrzegania zbyt wysokich odsetek służył wówczas przepis kodeksu cywilnego, który pozwalał uznać zbyt wygórowane odsetki jako sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Sąd Najwyższy: 60-procentowe odsetki to lichwa. Odsetki nie mogą być dowolne

Sąd Najwyższy zauważył, że pomimo braku w tamtym czasie przepisów prawa określających maksymalną wysokość odsetek, nie mogły one być ustawiane w sposób całkowicie dowolny.

Sąd Najwyższy zgodził się również z podniesionym w skardze argumentem, że określone w umowie obciążenie pożyczkobiorcy – niemal 60 proc. odsetek w skali rocznej – w skutkach musiało się okazać dla pożyczkobiorcy rujnujące, pożyczkodawcy natomiast miało przysporzyć korzyści nie dających się uzasadnić żadnymi racjami. Miało zatem lichwiarski charakter i było sprzeczne z zasadami współżycia społecznego – przekazuje dział prasowy Prokuratury Krajowej.

Sąd Najwyższy wskazał też, że umowa powinna zostać uznana za nieważną w zakresie dotyczącym wysokości odsetek i uchylił zaskarżone orzeczenie. Sprawa została przekazana do ponownego rozpoznania Sądowi Rejonowemu Lublin-Zachód.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl