Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeszowscy bernardyni świętują 800-lecie pierwszej bożonarodzeniowej szopki

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Żłobek w bazylice oo. Bernardynów w Rzeszowie co roku podziwiany jest przez rzesze wiernych.
Żłobek w bazylice oo. Bernardynów w Rzeszowie co roku podziwiany jest przez rzesze wiernych. Krzysztof Kapica
Zakony franciszkańskie, do których należą też oo. Bernardyni, świętują na całym świecie 800-lecie pierwszego żłobka, który w Boże Narodzenie 1223 r. przygotował św. Franciszek.

Penitencjaria Apostolska, czyli najwyższy sąd Kościoła rzymskokatolickiego rozpatrujący sprawy sumienia, udzieliła świątyniom franciszkańskim specjalnego przywileju jubileuszu. Każdy, kto do 2 lutego 2024 r. modlić się będzie przed żłóbkiem przygotowanym w kościele franciszkańskim, może pod zwykłymi warunkami uzyskać odpust zupełny. Tak jest m.in. w rzeszowskiej bazylice oo. Bernardynów.

28 grudnia w bazylice oo. Bernardynów w Rzeszowie będzie można wysłuchać koncertu kolęd z okazji 800 - lecia pierwszego żłobka. O godz. 19 wystąpią zespoły „Za5pierwsza” i „Zawirowani w Pasji”, w których śpiewają dorośli i dzieci. W styczniu 2024 r. odbędzie się jeszcze jeden koncert, jego szczegóły klasztor poda w odpowiednim czasie.

Przygotowana przez rzeszowskich bernardynów inscenizacja betlejemskiego żłobka co roku wzbogacana jest o nowe elementy. W tym roku m.in. o strumyk z żywą wodą.

Gwardian klasztoru oo. Bernardynów w Rzeszowie o. Joachim Ciupa podkreśla, że jubileusz 800-lecia szopki św. Franciszka ma duże znaczenie religijne i duchowe.

– Św. Franciszek wymyślił szopkę w tym celu, aby przybliżyć zwykłemu człowiekowi tajemnicę narodzenia Pana Boga, jej wielkość, a zarazem skromność Pana Boga. Boże Narodzenie było bliskie św. Franciszkowi dlatego, że chciał on być tak ubogi, jak Pan Jezus. Boże Narodzenie było i jest bliskie franciszkanom ze względu na składane przez nich śluby ubóstwa. Franciszkanie od wieków przekazują, jak wielka tajemnica objawiła się człowiekowi w skromnym dzieciątku i w jego ubóstwie – mówi Nowinom o. Joachim Ciupa.

Św. Franciszek był włoskim duchownym katolickim, średniowiecznym mistykiem i stygmatykiem, założycielem zakonu żebraczego. Po raz pierwszy zbudował szopkę 24 grudnia 1223 roku w grocie, znajdującej się w pobliżu miejscowości Greccio, gdzie mieścił się klasztor franciszkański. Braciszkowie wypełnili grotę sianem, złożyli na nim wyrzeźbioną w drzewie figurkę Jezusa, a obok niego ustawili żywego woła i osła. W postacie Świętej Rodziny wcielili się mieszkańcy Greccio. Odegrali oni na żywo scenę Bożego Narodzenia. Gdy w 1225 roku zmarł św. Franciszek, jego zakon kontynuował zwyczaj budowania szopek. Początkowo szopki powstawały przy klasztorach franciszkańskich, jednak z czasem tradycja ich budowania rozpowszechniła się w całej Europie. W Polsce tradycja ta zapoczątkowana została u schyłku XIII wieku przez zakon franciszkanów, który w tym czasie osiedlił się w naszym kraju. Do dzisiaj szopki cieszą się dużą popularnością. Obecnie są stawiane niemal we wszystkich świątyniach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24