Rzecznik Praw Obywatelskich pyta o obowiązek zakrywania nosa i ust. "Podjęcie działań jest decyzją policjanta". Co z mandatami?

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Osoba, na którą nałożono grzywnę w postaci mandatu karnego, może złożyć do właściwego miejscowo sądu wniosek o uchylenie prawomocnego mandatu karnego, jeżeli w jej ocenie, wystąpiły przesłanki do jego uchylenia.
Osoba, na którą nałożono grzywnę w postaci mandatu karnego, może złożyć do właściwego miejscowo sądu wniosek o uchylenie prawomocnego mandatu karnego, jeżeli w jej ocenie, wystąpiły przesłanki do jego uchylenia. Szymon Starnawski/ Polska Press
Rzecznik Praw Obywatelskich w sierpniu zwraca uwagę, że "choć przepisy nakazują noszenie maseczek i policjanci starają się to egzekwować, to sądy mogą odmawiać karania, bo przepisy zostały źle napisane". Klienci w sklepach i sprzedawcy mogą się spierać o to, czy maseczka jest konieczna. Bywa, że i w takich sprawach wzywana jest policja. RPO skierował pismo do Komendanta głównego Policji w Warszawie.

18 września RPO dostał następującą odpowiedź od zastępcy Komendanta Głównego Policji nadinspektora Tomasz Szymańskiego z której wynika, że "obowiązek zakrywania w określonych sytuacjach ust i nosa przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego, wprowadzonego rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, należy stwierdzić, że powyższy nakaz ewoluował w kierunku jego łagodzenia, tj. sukcesywnie wprowadzano coraz więcej wyjątków od jego stosowania".,

Czytaj także

Jak czytamy dalej "można stwierdzić, iż w kolejnych aktach prawnych uchylano ten obowiązek zarówno wobec określonych osób, jak leż w określonych sytuacjach. W § 24 ust. 3 pkt 3 cytowanego rozporządzenia określono szereg wyjątków od stosowania obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej, m.in. z powodu całościowych zaburzeń rozwoju.

Co ciekawe, regulacje nie wymagają okazania przez obywatela orzeczenia lub zaświadczenia potwierdzającego chorobę. Tym samym, stwierdzenie okoliczności wyłączających wyżej wspomniany obowiązek może nastąpić na podstawie oświadczenia osoby, ewentualnie jej opiekuna lub obserwacji własnych funkcjonariusza, który każdorazowo dokonuje indywidualnej oceny sytuacji.

Należy podkreślić, że podjęcie działań wobec określonej osoby jest decyzją policjanta, który na miejscu dokonuje zindywidualizowanej oceny sytuacji w aspekcie naruszeń obowiązujących przepisów prawa- napisano.

Czytaj także

Jednocześnie, jeżeli dana osoba odmówi przyjęcia mandatu karnego sprawa kierowana jest z wnioskiem o ukaranie do sądu, co nie jest jednoznaczne z ukaraniem obwinionego. Ponadto osoba, na którą nałożono grzywnę w postaci mandatu karnego, może złożyć do właściwego miejscowo sądu wniosek o uchylenie prawomocnego mandatu karnego, jeżeli w jej ocenie, wystąpiły przesłanki do jego uchylenia.

MASKI FFP2 ORAZ KN95 Z FILTREM, PRZYŁBICE, ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI, OKULARY I INNE PRODUKTY PROFILAKTYCZNE PRZECIWKO WIRUSOM I BAKTERIOM >> Sprawdź w naszym sklepie <<

Zaostrzenie restrykcji. Cała Polska w strefie czerwonej

Wideo

Komentarze 47

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
26 września, 20:49, Red:

https://opolczykpl.wordpress.com/2020/09/26/pandemia-swirusa-czyli-koronoja/

"Spotyka Grypa Koronę.

Grypa: jestem groźniejsza, zabijam więcej ludzi od ciebie.

Korona: ale ja mam lepszy marketing."

G
Gość
24 września, 19:07, abadon:

Prosty przepis na udaną pandemię

1. Znajdź chorobę, na którą co roku chorują miliony ludzi na całym świecie.

2. Przypisz objawy tej choroby nowej pandemii, żeby ludzie chorując na to co zawsze chorowali, myśleli, że to coś nowego.

3. Wmów ludziom, że roznoszą epidemię nawet jak nie chorują.

4. Rozpętaj histerię wśród społeczeństwa, wykorzystując do tego media. Przekazuj na okrągło komunikaty o ilości zakażonych i liczbie zgonów.

5. Zmuś ludzi, żeby na co dzień widzieli coś, co kojarzy się z pandemią, np. maseczki.

6. Zastrasz ludzi wysokimi grzywnami i restrykcjami w przypadku niestosowania się do poleceń władz.

7. Wmów ludziom, że stosując się do ograniczeń, zachowują się odpowiedzialnie i dbają o innych.

8. Wykorzystaj celebrytów do uwiarygodnienia epidemii. Od czasu do czasu jakiś celebryta powinien publicznie ogłosić, że został zarażony.

9. Zniszcz relacje międzyludzkie. Niech ludzie traktują siebie jak potencjalne źródło zagrożenia.

10. Uzależnij dostęp do podstawowych dóbr (zakupy, podróże komunikacją miejską, dostęp do lekarza) od poddania się restrykcjom.

11. Opracuj "testy" które wykrywają "chorobę" niezależnie od jakichkolwiek objawów lub ich braku.

12. Nieustannie podkreślaj, że z niczym takim jeszcze nie mieliśmy do czynienia, więc każdy musi cały czas czuć się zagrożony i nikt nie jest bezpieczny.

13. Ośmieszaj osoby, które nie chcą założyć maski. Nazywaj ich: płaskoziemcami, ufolowcami. Chociaż nie wiesz, w co oni wierzą.

14. Efektem tych działań ma być zmuszenie ludzi, aby sami prosili o szczepionkę i leki.

24 września, 19:34, Gość:

Ty już masz uszczerbek na zdrowiu. Brak ci mózgu. Ponoć koronawirus niszczy również mózg. W twoim przypadku, ni miałby zbyt wiele roboty.

24 września, 19:43, Gość:

Tu akurat ma rację pajacu wirusa nie ma od kiedy grypę czy tak zwanego wirusa można przejść bez objawów imbecylu bez szkoły siedź w domu szmacisko bo się zarazisz grypą i dalej rób w gacie

24 września, 19:54, Piotr:

A słyszałeś, [wulgaryzm], o nosicielach? Wiesz ze można być, imbecylu, np. nosicielem AIDS, nie chorując, kretynie? Jeszcze raz powtarzam, takich matołów, jak Ty, powinno się izolować ze społeczeństwa.

24 września, 20:11, abadon:

Choroba " bezobjawowa" była im potrzebna żeby na podstawie fałszywych testów terroryzować zdrowych ludzi.

Ludzie głupieją hurtowo a mądrzeją detalicznie

24 września, 20:59, Gość:

O wynikach testów "fałszywie dodatnich" mówił nawet minister profesor jednak spirala "pandemiopschychozy" (jak mówi poseł Braun) została przez "media" tak nakręcona, że ludzie racjonalnie już nie myślą.

24 września, 21:14, Piotr:

O tak, poseł Braun. Ekspert w dziedzinie wirusologi. To są właśnie twoje autorytety medyczne. Żal mi ciebie.

Są i eksperci:

"....dr Pawła Basiukiewicza – kardiolog, specjalista chorób wewnętrznych, Oddzial Kardiologiczny SPS, Szpital Zachodni w Grodzisku Mazowieckim

.dr Zbigniewa Martyki - ordynator oddziału zakaźnego w Dąbrowie Tarnowskiej. https://gazetakrakowska.pl/koronawirus-jak-nie-zadbacie-o-swoja-odpornosc-maseczkinie-pomoga-rozmowa/ar/c1-14919962

oraz niżej wymienionych, wybitnych polskich lekarzy, specjalistów w swoich dziedzinach:

.prof. Ryszardy Chazan – była kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Pneumonologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego w Warszawie https://www.medonet.pl/koronawirus/koronawirus-w-polsce,prof--ryszarda-chazan-okoronawirusie-i-lock[wulgaryzm]--trudno-mi-uwierzyc--jak-latwo-odgornymi-decyzjamiudalo-sie-zatrzymac-caly-swiat,artykul,27167777.html

.prof. Władysława Pierzchały – były Kierownik Katedry i Kliniki Pneumonologii Wydziału Lekarskiego w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

.prof. Rafała Krenke – kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

.prof. Tadeusza Płusy..."

https://dorzeczy.pl/kraj/154099/internet-pozwala-przelamac-rzadowa-cenzure-list-prof-rutkowskiego-do-ministra-zdrowia.html

G
Gość
"Świat jest inny odc. 144 - Nad przepaścią

...Uczcij partię czynem umierając przed terminem..."

https://www.youtube.com/watch?v=F4y8sLUNBHA
R
Red

https://opolczykpl.wordpress.com/2020/09/26/pandemia-swirusa-czyli-koronoja/

G
Gość
26 września, 11:42, Gość:

"...Zastanawiam się, jaką rolę w nakręcaniu paniki przed "koroną" odegrały media. Były kamerzystą, reżyserem, a może scenarzystą?

Biorąc pod uwagę, że od wybuchu pandemii stacje telewizyjne, radio czy portale internetowe prześcigały się w przekazywaniu katastrofalnych, niesprawdzonych, niespójnych wiadomości, bardzo dużą. To dezinformacja jest podstawową przyczyną lęku i strachu. Zresztą narracja "wojennego zagrożenia" zrobiła swoje… Dzisiaj ludzie boją się normalnie żyć i dobrowolnie godzą się na ograniczanie własnej wolności. Oczekiwałabym od dziennikarzy mniej własnych komentarzy, a więcej rzetelnych informacji. W Polsce od kilku lat każdego dnia umiera średnio około 1200 osób - wielu tym zgonom można zapobiec. Słyszała Pani o tym?..."

https://www.medonet.pl/koronawirus/koronawirus-w-polsce,prof--ryszarda-chazan-o-koronawirusie-i-lock[wulgaryzm]--trudno-mi-uwierzyc--jak-latwo-odgornymi-decyzjami-udalo-sie-zatrzymac-caly-swiat,artykul,27167777.html

Prof. dr hab. n. med. Ryszarda Chazan - absolwentka Akademii Medycznej w Warszawie. Od 1977 roku pracownik Akademii Medycznej (potem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego). Pracownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Pneumonologii i Alergologii na stanowisku profesora zwyczajnego,. Specjalista II st. w dziedzinach: choroby wewnętrzne, kardiologia, choroby płuc, alergologia. Wcześniej pełniła też rolę kierownika Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Pneumonologii i Alergologii (2000-2014), Prodziekana Wydziału Lekarskiego oraz Konsultanta województwa Mazowieckiego w dziedzinie choroby płuc (1990-2014). Członek wielu ministerialnych komisji oraz międzynarodowych towarzystw.

G
Gość

"...Zastanawiam się, jaką rolę w nakręcaniu paniki przed "koroną" odegrały media. Były kamerzystą, reżyserem, a może scenarzystą?

Biorąc pod uwagę, że od wybuchu pandemii stacje telewizyjne, radio czy portale internetowe prześcigały się w przekazywaniu katastrofalnych, niesprawdzonych, niespójnych wiadomości, bardzo dużą. To dezinformacja jest podstawową przyczyną lęku i strachu. Zresztą narracja "wojennego zagrożenia" zrobiła swoje… Dzisiaj ludzie boją się normalnie żyć i dobrowolnie godzą się na ograniczanie własnej wolności. Oczekiwałabym od dziennikarzy mniej własnych komentarzy, a więcej rzetelnych informacji. W Polsce od kilku lat każdego dnia umiera średnio około 1200 osób - wielu tym zgonom można zapobiec. Słyszała Pani o tym?..."

https://www.medonet.pl/koronawirus/koronawirus-w-polsce,prof--ryszarda-chazan-o-koronawirusie-i-lock[wulgaryzm]--trudno-mi-uwierzyc--jak-latwo-odgornymi-decyzjami-udalo-sie-zatrzymac-caly-swiat,artykul,27167777.html

G
Gość

"Prof. Ryszarda Chazan: "trudno mi uwierzyć, jak łatwo odgórnymi decyzjami udało się zatrzymać cały świat"

- Nie wolno zamykać ludzi w czterech ścianach. Zakazy opuszczania domu, wyjazdów na działkę czy wchodzenia do lasu z rodziną były absurdem, który nigdy nie powinien się powtórzyć. Z prof. Ryszardą Chazan z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Pneumonologii i Alergologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego rozmawiamy o tym, jak wmanewrowano nas w "zdalne życie".

- Nie rozumiem na jakiej podstawie prawnej nieuzasadniony strach ma pozbawiać młodzież edukacji - mówi prof. Ryszarda Chazan o decyzji zamknięcia szkół, którą Ministerstwo Edukacji Narodowej podjęło w pierwszych miesiącach pandemii. - Nie było przecież ciężkich zachorowań wśród młodzieży i dzieci - izolacji wymagały raczej osoby w wieku podeszłym z czynnikami ryzyka

Krytycznie wypowiada się też na temat karania za brak maseczek. Jak tłumaczy prof. Chazan, nie ma żadnych naukowych dowodów, że noszenie maseczki zabezpiecza przed zakażeniem. - Pokazały to analizy porównawcze danych z Belgii i Holandii, gdzie w jednym kraju był obowiązek zasłaniania ust i twarzy, a w drugim nie - liczba zakażeń chorych i zgonów były porównywalne. Mimo to uważam, że powinno się zachęcać społeczeństwo do zasłaniania ust i twarzy, zwłaszcza w transporcie publicznym, w placówkach ochrony zdrowia

- Przekierowanie służby zdrowia na zwalczanie koronawirusa kosztem innych chorób od początku wzbudzało mój największy sprzeciw - mówi i apeluje o jak najszybsze "odmrożenie" dostępu do lekarzy specjalistów

Zuzanna Opolska, Medonet.pl: Pani Profesor, przez ostatnie tygodnie cała Polska debatowała nad jednym: powrotem dzieci do szkół, na szczęście poszliśmy za głosem rozsądku, a właściwie słowami naczelnego lekarza Anglii prof. Chrisa Whitty’ego, który stwierdził, że "otwarcie szkół jest mniej groźne niż zatrzymanie dzieci w domach" – czy nie ma Pani wrażenia, że uczestniczymy w "koronaparanoi"?

Prof. dr hab. n. med. Ryszarda Chazan: Mam wrażenie, że już od kilku miesięcy uczestniczymy w tragicznym spektaklu. Nie rozumiem na jakiej podstawie prawnej nieuzasadniony strach ma pozbawiać młodzież edukacji. Pomysł FIO i EDU-Klaster o tworzenia tzw. baniek szkolnych w celu ograniczenie kontaktów nauczycieli z dziećmi jest absurdalny.

Jeden nauczyciel uczący wszystkich przedmiotów to powrót do organizacji szkół w wiekach średnich. Równie niedorzeczne były zapowiedzi, że decyzje o ewentualnym zamknięciu szkół będą podejmować dyrektorzy placówek. Z jednej strony podobnie jak całe społeczeństwo zastraszeni przez media, z drugiej obarczeni odpowiedzialnością za zdrowie dzieci i pracowników.

Przecież nauczycieli w wieku emerytalnym z chorobami przewlekłymi, bojących się o swoje zdrowie, nikt nie zmusza do pracy. Niestety, mało kto myśli o młodzieży i zastanawia się, nad konsekwencjami zamykania szkół…

Dzisiaj już wiemy, że "homeschooling" wypalił system… Stan psychiczny uczniów i nauczycieli jest dużo gorszy niż przed epidemią. Czy zamykanie szkół w całej Polsce na tak długo było dobrym pomysłem?

Trudno mi uwierzyć w to, jak łatwo udało się odgórnymi decyzjami zatrzymać cały świat. Na początku pandemii o pochodzeniu wirusa i jego wirulencji wiedzieliśmy niewiele. Obywateli informowano, że każdy kto ma podwyższoną temperaturę ciała, kaszel, duszność powinien natychmiast zgłosić się do szpitala. W efekcie placówki medyczne zapełniały się tak szybko, że zaczęło brakować łóżek.

Jeszcze wtedy można było uznać, że zawieszenie zajęć szkolnych było decyzja słuszną. Jednak..."

https://www.medonet.pl/koronawirus/koronawirus-w-polsce,prof--ryszarda-chazan-o-koronawirusie-i-lock[wulgaryzm]--trudno-mi-uwierzyc--jak-latwo-odgornymi-decyzjami-udalo-sie-zatrzymac-caly-swiat,artykul,27167777.html

G
Gość

"Publikujemy list otwarty skierowany m. in. do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, szefa MEN Dariusza Piontkowskiego, a także parlamentarzystów i ekspertów. Jego autorem jest prof. dr hab. Ryszard Rutkowski z białostockiego Uniwersytetu Medycznego.

...3. Czy zlecił Pan ciągle monitorowanie: ubocznych objawów dermatologicznych u dzieci, młodzieży, żołnierzy, policjantów, pielęgniarek i innych osób zmuszonych do długotrwałego noszenia masek na twarzy i systematycznego okazania skóry dłoni; pojawiających się powikłań psychicznych wśród seniorów przebywających w Domach Opieki Społecznej lub samotnych oraz wśród dzieci i młodzieży; skarg zgłaszanych przeciwko lekarzom rodzinnym odmawiającym bezpośredniego przyjmowania pacjentów, co może – w określonych sytuacjach – zgodnie z artykułem 160 Kodeksu Karnego stanowić nawet przestępstwo (http://prawo-karneadwokat.com.pl/przestepstwo-lekarza-pacjent-niebezpieczenstwo-poznan).

4. Czy poprosił Pan producentów sprzedawanych w naszym kraju bawełnianych maseczek o informację jaka jest odległość pomiędzy nićmi tkanin z których uszyto maseczki ? Czy zna Pan średnicę wirusa SARS-CoV-2? Czy polscy naukowcy ustalili jaki procent wydalanych z powietrzem – przez bezobjawowych nosicieli lub osoby chore na COVID-19 – wirusów SARS-CoV-2 zatrzymują – podczas normalnej wymiany gazowej, czyli oddychania – powszechnie używane bawełniane maseczki ?

5. Czy zlecił Pan polskim naukowcom, zajmującym się wirusologią, aerodynamiką i aerozolami wykonanie badań w stylu przeprowadzonych przez Verma S et al. Visualizing the effectiveness of face masks in obstructing respiratory jets. Phys Fluids 2020; 32(6):061708, DOI: 10.1063/5.0016018, które pokazują jak naprawdę rozprzestrzenia się wirus SARSCoV-2 z organizmu osoby zakażonej do środowiska zewnętrznego?

na jaką odległość: a) z przyłbicą; b) bez maski; c) w zalecanych maskach bawełnianych

jakimi drogami: a) tylko kropelkową; b) kropelkową i aerozolową

6. Czy zamierza Pan – podejmując decyzje dotyczące COVID-19 – zrezygnować z opierania się wyłącznie o czysto teoretyczne rozważania matematyków, informatyków, statystyków, epidemiologów i wirusologów, którzy często nie są nawet lekarzami oraz specjalistów chorób zakaźnych, którzy prezentują zawężone do swojej dziedziny postrzeganie choroby COVID-19?

7. Czy zamierza Pan rozpocząć naukową i medyczną współpracę z lekarzami leczącymi chorych w klinikach, czy oddziałach szpitalnych. Czy przewiduje Pan Minister zwrócenie się o poradę w sprawie chorych na COVID-19 do odważnych i racjonalnie myślących:

dr Pawła Basiukiewicza – kardiolog, specjalista chorób wewnętrznych, Oddzial Kardiologiczny SPS, Szpital Zachodni w Grodzisku Mazowieckim https://swiatlekarza.pl/drpawel-basiukiewicz-nowe-szaty-cesarza-w-czasie-pandemii-covid-19/

dr Zbigniewa Martyki - ordynator oddziału zakaźnego w Dąbrowie Tarnowskiej. https://gazetakrakowska.pl/koronawirus-jak-nie-zadbacie-o-swoja-odpornosc-maseczkinie-pomoga-rozmowa/ar/c1-14919962

oraz niżej wymienionych, wybitnych polskich lekarzy, specjalistów w swoich dziedzinach:

prof. Ryszardy Chazan – była kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Pneumonologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego w Warszawie https://www.medonet.pl/koronawirus/koronawirus-w-polsce,prof--ryszarda-chazan-okoronawirusie-i-lock[wulgaryzm]--trudno-mi-uwierzyc--jak-latwo-odgornymi-decyzjamiudalo-sie-zatrzymac-caly-swiat,artykul,27167777.html

prof. Władysława Pierzchały – były Kierownik Katedry i Kliniki Pneumonologii Wydziału Lekarskiego w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

prof. Rafała Krenke – kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

prof. Tadeusza Płusy – były kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych..."

https://dorzeczy.pl/kraj/154099/internet-pozwala-przelamac-rzadowa-cenzure-list-prof-rutkowskiego-do-ministra-zdrowia.html

G
Gość
25 września, 23:03, Gość:

nie noscie za chwile nie bedzie 1500 przypadkow a 10.000 dziennie a zgonow bedzie nie 20 a 200 kret yni

26 września, 0:22, Gość:

Święte słowa. Ale do niektórych gamoni niestety nie dociera. Dalej wklejają jakieś idiotyzmy w komentarzach. Pytanie, dlaczego admin nie reaguje? A najgorszy jest ustecki oszołom Smerf Maruda.

26 września, 11:07, Gość:

Ten (nie)rząd, któremu tak ufasz puści cię/nas niedługo w skarpetkach. A idzie zima...

"OFICJALNIE! PIS Zrobił z Nas Nędzarzy. Już Niedługo WSZYSCY To ODCZUJEMY - Analiza Komentator Bank"

https://www.youtube.com/watch?v=juNw7IBDCnw

G
Gość
26 września, 6:02, Jan:

Jak zwykle w Polsce. "noś maskę, ale zalezy od policjanta". Zawsze zostawia furtkę na szwindel. To jest wlasnie polskie dziadostwo."Sąd Rejonowy w Suwałkach wymierzył grzywnę ekspedientce za to, że nie chciała obsłużyć klientki bez meseczki

Sąd Rejonowy w Suwałkach nakazał ekspedientce zapłacić 100 złotych kary za to, że odmówiła sprzedaży towaru klientce bez maseczki.

Wniosek o ukaranie sklepowej złożyła miejscowa policja, która na co dzień, wraz z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, sprawdza czy obowiązek noszenia masek jest przestrzegany.

– Nie prowadzimy takich statystyk – informuje Anna Wałecka-Chamiuk z zespołu komunikacji społecznej Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach pytana ile kar za brak maseczek nałożyli funkcjonariusze.

Natomiast w suwalskim Sanepidzie dowiedzieliśmy się, że w ostatnim czasie mandaty otrzymały trzy pracownice sklepów, które bez osłony ust i nosa obsługiwały klientów, a ci zawiadomili służby sanitarne

Orzeczenie sądu rejonowego nie jest prawomocne. Obwiniona ekspedientka złożyła sprzeciw do wyroku, a sąd drugiej instancji rozpatrzy go 16 września.

Do zdarzenia, które swój finał ma w sądzie doszło w połowie lipca tego roku. Do jednego ze sklepów w centrum Suwałk weszła młoda kobieta bez maseczki, a ekspedientka poprosiła ją o zasłonięcie ust oraz nosa. Klientka zlekceważyła prośbę i podeszła do kasy, lecz nie została obsłużona. Zirytowana próbowała ściągnąć do sklepu policję, ale patrol nie przyjechał. Udała się więc do komendy i złożyła zawiadomienie o wykroczeniu.

Suwalscy funkcjonariusze nadali sprawie bieg i kilka tygodni później wniosek o ukaranie ekspedientki skierowali do sądu. Zarzucili sklepowej wykroczenie przeciwko interesom konsumentów. Przepis ten mówi, że prawo narusza ten, kto umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia sprzedaży towaru.

– Rzecz w tym, że miałam powód, aby nie obsłużyć tej klientki – tłumaczy prosząc o zachowanie anonimowości sprzedawczyni. – Obawiałam się o swoje i innych klientów zdrowie. Żyjemy w czasie pandemii, mamy nadzwyczajną sytuację. Działałam nie tylko w interesie własnym, ale też społecznym.

Policjanci prowadzący postępowanie tych argumentów nie przyjęli. Dlaczego?

– Czyn o którym zostaliśmy powiadomieni był wykroczeniem w świetle kodeksu wykroczeń – kwituje pytanie Wałecka-Chamiuk.

Podobnie sprawę zinterpretował sąd rejonowy i wymierzył ekspedientce karę.

– Z jednej strony mam płacić grzywnę za to, że domagałam się założenia maski, a z drugiej jesteśmy kontrolowani przez policję i służby sanitarne czy osłaniamy usta i nos – dodaje ekspedientka. – Przecież to wzajemnie się wyklucza."

https://suwalki.naszemiasto.pl/sad-rejonowy-w-suwalkach-wymierzyl-grzywne-ekspedientce-za/ar/c1-7871315?utm_campaign=FB-NSUW

G
Gość
25 września, 23:03, Gość:

nie noscie za chwile nie bedzie 1500 przypadkow a 10.000 dziennie a zgonow bedzie nie 20 a 200 kret yni

26 września, 0:22, Gość:

Święte słowa. Ale do niektórych gamoni niestety nie dociera. Dalej wklejają jakieś idiotyzmy w komentarzach. Pytanie, dlaczego admin nie reaguje? A najgorszy jest ustecki oszołom Smerf Maruda.

Ten (nie)rząd, któremu tak ufasz puści cię/nas niedługo w skarpetkach. A idzie zima...

J
Jan

Jak zwykle w Polsce. "noś maskę, ale zalezy od policjanta". Zawsze zostawia furtkę na szwindel. To jest wlasnie polskie dziadostwo.

G
Gość
25 września, 23:03, Gość:

nie noscie za chwile nie bedzie 1500 przypadkow a 10.000 dziennie a zgonow bedzie nie 20 a 200 kret yni

Święte słowa. Ale do niektórych gamoni niestety nie dociera. Dalej wklejają jakieś idiotyzmy w komentarzach. Pytanie, dlaczego admin nie reaguje? A najgorszy jest ustecki oszołom Smerf Maruda.

G
Gość
25 września, 17:56, Gość:

wszystko by zamknac ludziom budzie - nekanie,straszenie,karanie ,zamykanie na kwarantannie by dostali obledu - noszenie przylbic ,ktore przed niczym nie chronia,maseczek bez certyfikatu ,,ktore podduszaja ....

Nikt cię nie zmusza do noszenia przylbicy lub maseczki bez certyfikatu. Kup z certyfikatem. Kto ci broni? A że przylbice nie chronią, to się zgadzam.

G
Gość

wszystko by zamknac ludziom budzie - nekanie,straszenie,karanie ,zamykanie na kwarantannie by dostali obledu - noszenie przylbic ,ktore przed niczym nie chronia,maseczek bez certyfikatu ,,ktore podduszaja ....

Dodaj ogłoszenie