Rzecznik MŚP o "piątce dla zwierząt": Nie można z dnia na dzień kogoś pozbawić pracy

Maciej Badowski
Maciej Badowski
18 września 2020 r. Sejm RP uchwalił ustawę o zmianie ustawy o ochronie zwierząt autorstwa PiS.
18 września 2020 r. Sejm RP uchwalił ustawę o zmianie ustawy o ochronie zwierząt autorstwa PiS. Adam Jankowski
Rzecznik MŚP przedstawił uwagi do ustawy o ochronie zwierząt, chodzi o tzw. „piątki dla zwierząt”. W związku z powyższym 22 września przekazał Marszałkowi Senatu RP uwagi do Projektu. - W każdym cywilizowanym państwie, jeśli państwo dla dobra wspólnego ogranicza lub likwiduje daną działalność, to powinno liczyć się z tym, że powinno zrekompensować to przedsiębiorcy- tłumaczy Polsce Times Rzecznik MŚP Adam Abramowicz.

18 września 2020 r. Sejm RP uchwalił ustawę o zmianie ustawy o ochronie zwierząt. Rzecznik MŚP dostrzegł pewne problematyczne z punktu widzenia zasad wykonywania działalności gospodarczej rozwiązania, jakie ona przewiduje.

- Jeżeli państwo chce ograniczać lub likwidować daną gałąź gospodarki czy też firmy działające w tych sektorach, powinno zastosować zasadę rekompensaty odszkodowania lub tak długiego okresu vacatio legis, żeby dana inwestycja mogła się w tym czasie zwrócić- tłumaczy w rozmowie z Polska Times Rzecznik MŚP Adam Abramowicz.

Rzecznik przypomina, że od początku pandemii kiedy zamykano firmy, teraz również bardzo mocno to podkreśla, jeśli chodzi o czerwone powiaty, że "nie można zamykać firmy, jeśli w ślad za tym nie idzie odszkodowanie. Przedsiębiorcy mają swoje zobowiązania, opłaty".

- W każdym cywilizowanym państwie, jeśli państwo dla dobra wspólnego ogranicza lub likwiduje daną działalność, to powinno liczyć się z tym, że powinno zrekompensować to przedsiębiorcy- wylicza. - Podobnie jest w przypadku tej ustawy jeśli chce zlikwidować zakłady w danej branży, w tym przypadku fermy futerkowe czy prowadzone przez przedsiębiorców schroniska, to musi się liczyć z tym, że powinna być rekompensata. To są rodzinne firmy z sektora mśp, które przez lata pracowały na to aby je zbudować.Nie można z dnia na dzień pozbawić kogoś owoców tej pracy- dodaje.

- Prosimy senatorów o takie poprawki albo odszkodowanie w pełnej wysokości za daną firmę w momencie szybkiego jednorocznego ograniczenia albo tak długie vacatio legis, my proponujemy 5 lat, tak aby dana inwestycja mogła być zamortyzowana- wyjaśnia.

Jednocześnie Abramowicz przekazał Marszałkowi Senatu RP uwagi do Projektu. Tak jak tłumaczył wcześniej, w przypadku tak daleko idącej ingerencji w prowadzenie działalności gospodarczej, jaką zakłada Projekt, przyjęty roczny termin wejścia w życie przedmiotowej regulacji uznać należy za zbyt krótki i powinien ulec on wydłużeniu do 5 lat od dnia ogłoszenia, co znajduje potwierdzenie w dotychczasowym dorobku orzeczniczym Trybunału Konstytucyjnego- czytamy.

Ponadto, zdaniem Rzecznika niezbędne jest doprecyzowanie zasad i gwarancji wysokości przyznawanych rekompensat dla przedsiębiorców tzw. branży futerkowej, przedsiębiorców prowadzących schroniska dla bezdomnych zwierząt czy wykonującym ubój rytualny, które powinny wynieść całkowity koszt utraty możliwości prowadzenia działalności objętej zakazem.

We wtorek odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim ws. nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, autorstwa PiS, która po głosowaniu w Sejmie trafi do Senatu. - Ustawa o ochronie zwierząt "podjęta ad hoc", która tradycyjnie przemknęła przez Sejm w sposób ekspresowy, nie pozwalając na żadną chwilę refleksji ani opamiętania- mówił po spotkaniu z prezydentem. - Senat musi znowu odgrywać rolę tej poważnej instytucji państwa, która zajmie się tym starannie, dogłębnie, wysłucha wszystkich stron i przygotuje taką opinię, aby panie i panowie senatorowie mogli podjąć racjonalne decyzje w głosowaniu- dodał.

- Pan prezydent stoi na stanowisku, że o ile branża futerkowa może być wygaszana i dobrostan oraz humanitarne traktowanie zwierząt jest absolutnie wymogiem cywilizacyjnym, z czym się całkowicie zgadzam, to również trzeba pamiętać o ludziach, którzy zainwestowali w tej biznesy, którzy mają kredyty - mówił marszałek Senatu.

Piątka dla zwierząt

Tydzień temu PiS przedstawił projekt ustawy dotyczącej ochrony zwierząt. Zapisy w projekcie zakładają:

  • Humanitarne traktowanie - zakaz hodowli zwierząt futerkowych, a ubój rytualny ma być dopuszczalny jedynie na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.
  • Kontrolę społeczną ochrony zwierząt - większe kompetencje dla organizacji społecznych, możliwość asysty policji przy odbieraniu źle traktowanych zwierząt.
  • Precyzyjne prawo, większa ochrona - wprowadzenie definicji kojca w polskim prawie, inspekcja weterynaryjna z prawem nakładania mandatów, do tego zapis wprowadzający zakaz trzymania zwierząt w złych warunkach.
  • Bezpieczne schroniska - w projekcie ma zostać zapisane, że tylko jednostki gminne oraz organizacje pożytku publicznego chroniące zwierzęta dostaną prawo do prowadzenia schronisk. Zakłada się też wymóg niekaralności oraz nieposzlakowanej opinii wobec osób prowadzących i pracujących w schroniskach oraz częstsze kontrole w schroniskach.
  • Koniec z łańcuchami - zakaz trzymania zwierząt na krótkiej uwięzi, a także ograniczenie stosowania kolczatek.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl