Rządy i samorządy, czyli debata kandydatów do parlamentu o wspieraniu regionów

Tomasz Paluch
Dr Przemysław Litwiniuk, reprezentant Koalicji Polskiej
Dr Przemysław Litwiniuk, reprezentant Koalicji Polskiej Łukasz Kaczanowski
Parlamentarzyści powinni przeciwstawiać się tendencjom do nadmiernej centralizacji i osłabiania samorządów – taki wniosek wypływa z debaty „Wspierać regiony z Warszawy – jak parlamentarzyści mogą skutecznie działać na rzecz swoich regionów”, która odbyła się w warszawskiej Galerii Delfiny.

W zorganizowanej przez Instytut Staszica oraz Fundację im. XBW Ignacego Krasickiego debacie uczestniczyli kandydujący do parlamentu reprezentanci Platformy Obywatelskiej - Koalicji Obywatelskiej, Zjednoczonej Prawicy, Koalicji Polskiej i Konfederacji.

Poseł Elżbieta Stępień, kandydatka do Senatu z listy Koalicji Obywatelskiej, podzieliła się swoimi doświadczeniami z działalności na rzecz okręgu legnicko-jeleniogórskiego, w którym zdobyła poselski mandat. Jej zdaniem, w działaniach na rzecz lokalnej społeczności dobrze się sprawdza „miękka dyplomacja”. Przykładem może być sprawa zagrożenia deportacją z powodu niedopełnienia formalności wielodzietnej, dobrze zadomowionej w Polsce rodziny ukraińskiej. Posłanka spotkała się w tej sprawie w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców z ministrem Rafałem Rogalą. W rezultacie minister uchylił decyzję o deportacji a rodzina otrzymała zgodę na tzw. pobyt humanitarny w Polsce. Ale interwencji w różnych sprawach było więcej, bo liczne spotkania z mieszkańcami zaowocowały interpelacjami, m.in. dotyczącymi ochrony środowiska, na przykład stężenia arsenu w powietrzu na terenie Zagłębia Miedziowego.

Marcel Klinowski, kandydat Zjednoczonej Prawicy, a zarazem członek zespołu doradczego pełnomocnika rządu ds. budowy Centralnego Portu Lotniczego stwierdził, że budowa ta jest doskonałym przykładem ilustrującym połączenie interesów lokalnych z ogólnopolskimi. – My patrzymy na projekt z góry, ale angażujemy weń wiele małych ośrodków. Beneficjentami rozwoju transportu, a mowa o 1,6 tys. km nowych linii kolejowych, będzie prawie 25 mln osób – mówił. Zaznaczył, że realizacja projektu CPK oznacza też będzie 150 tys. miejsc pracy a jego największymi beneficjentami będą regiony mazowiecki i łódzki. Jednym z najważniejszych czynników decydujących o powodzeniu projektu będą dobre relacje z mieszkańcami. – Były protesty, bo są osoby, które już raz zostały wysiedlone w związku z budową autostrad i znowu na nie spadnie konieczność przenosin. Będą też osoby zainteresowane wzrostem zysków ze sprzedaży ziemi – tłumaczył kandydat Zjednoczonej Prawicy.

Dr Przemysław Litwiniuk, reprezentant Koalicji Polskiej podkreślił, że jako samorządowiec z 17-letnim stażem zdecydował się kandydować do Sejmu, ponieważ w nim decyduje się o kompetencjach samorządów a jego zdaniem, również jako doktora prawa, grozi nam recydywa centralizmu. - Odbiera się kompetencje i finansowanie samorządom, sprawy lokalne trafiają pod długopis w Warszawie – stwierdził. Jak zauważył, obecny system podziału kompetencji powoduje, że zamiast jasnych, sprawiedliwych kryteriów podejmowania decyzji, dużą rolę odgrywa tylko „załatwiactwo”, czyli „dojścia” do urzędników i polityków w Warszawie. Osłabianie samorządów odbywa się też poprzez zlecanie im zadań, za którymi nie płyną odpowiednie środki finansowe do ich realizacji. Jednak w kwestii powinności parlamentarzystów wobec społeczności lokalnych dr Litwiniuk przekonywał, że deputowani powinni służyć całemu krajowi jako jednemu organizmowi. Rolą posłów i senatorów jest tworzenie odpowiednich warunków do pracy samorządowcom, a nie ich zastępowanie, a władza centralna powinna schodzić na szczebel lokalny tylko wtedy, kiedy to jest konieczne. – Władze centralne nie powinny się wtrącać w sprawy, które mogą załatwić się same. Zasada pomocniczości - to jest nasz cel i nasze credo – argumentował. Pokreślił również potrzebę zmiany ordynacji wyborczej, gdyż obecny system przeliczania głosów nadmiernie preferuje silniejsze ugrupowania i nie oddaje w odpowiedni sposób woli społeczeństwa.

Zdaniem Tomasza Grabarczyka, kandydata Konfederacji z okręgu łódzkiego, posłowie z danego okręgu mogą i powinni wspólnie i ponad podziałami lobbować za sprawami regionów, w których zdobyli zaufanie wyborców. Jako przykład kandydat Konfederacji przedstawił kwestię obwodnicy Brzezin, 20-tysięcznej miejscowości pod Łodzią. - Brak obwodnicy oznacza dla mieszkańców nieustający hałas, korki, zanieczyszczenie powietrza, zagrożenie dla życia pieszych, w tym również dzieci idących do szkół. Miasto staje się umieralnią – alarmował Tomasz Grabarczyk. Jego zdaniem, są sprawy, których załatwienie może przynieść korzyści zarówno na szczeblu lokalnym, jak i centralnym, czego przykładem jest propozycja likwidacji podatku transportowego, którą zamierza promować jako poseł. Kandydat Konfederacji opowiedział się też za Jednomandatowymi Okręgami Wyborczymi, które w jego przekonaniu pozwalają politykom utrzymywać silniejsze związki z lokalną społecznością.

Pod koniec debaty wszyscy jej uczestnicy zgodzili się, że nadmierna centralizacja i osłabianie samorządów nie są korzystnym zjawiskiem.

Miliony Polaków bez łazienki. Jesteśmy w ogonie Europy

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie