Rządowa pomoc dla kredytobiorców. Na co mogą liczyć spłacający raty hipoteczne?

Hubert Rabiega
Hubert Rabiega
Agnieszka Kowalko
Agnieszka Kowalko
Wakacje kredytowe mają pozwolić na opóźnienie płatności do 8 rat w latach 2022 i 2023.
Wakacje kredytowe mają pozwolić na opóźnienie płatności do 8 rat w latach 2022 i 2023.
Głównym źródłem pomocy dla kredytobiorców będzie rozszerzenie zakresu Funduszu Wsparcia Kredytobiorców oraz tzw. wakacje kredytowe tj. możliwość odroczenia płatności jednej raty odsetkowej co trzy miesiące – wskazuje w komentarzu dla polskatimes.pl Jakub Rybacki, zastępca kierownika zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców może pomóc w spłacie nawet 2 tys. złotych miesięcznie z raty kredytu przez maksymalnie trzy lata. Łącznie kredytobiorca otrzyma z niego nawet do 72 tys. złotych w formie zwrotnej zapomogi. Ma on jednak obowiązek zwrócenia tej kwoty w dwa lata po uzyskaniu ostatniej raty pomocy. Pożyczka jest nieoprocentowana, według wstępnych deklaracji rozważana jest możliwość umorzenia części kwoty.

O wsparcie mogą ubiegać się kredytobiorcy, którzy spełnią jeden z dwóch warunków – utracą pracę lub wysokość rat przekroczy połowę ich dochodów. Takie warunki sprawiają, że wsparcie trafia przede wszystkim do osób w trudniejszej sytuacji materialnej. Należy pamiętać, że prawie 60 proc. kredytów hipotecznych znajduje się w posiadaniu 30 proc. osób o najwyższych dochodach. W przypadku tej grupy wzrost rat kredytowych nie zawsze stanowi aż tak wysoki problem.

Wakacje kredytowe mają pozwolić na opóźnienie płatności ośmiu rat w latach 2022 i 2023. Według dotychczasowych deklaracji będą one powszechne. To rozwiązanie prawdopodobnie będzie stosowane przede wszystkim przez osoby nie posiadające poduszki finansowej. Na dzień dzisiejszy nie znamy zasad na podstawie których możliwa będzie opóźniona płatność, prawdopodobnie w toku konsultacji mogą pojawić się propozycje wprowadzania kryteriów dochodowych.

Zmiana wskaźnika WIBOR stanowi przyśpieszenie planowanej operacji wprowadzenia nowych zmian stóp procentowych. Na dzień dzisiejszy za mało wiemy na temat nowego wskaźnika, aby możliwa była ocena skutków. Warto pamiętać, że jego wdrożenie nastąpi dopiero w przyszłym roku – do tego czasu NBP zakończy cykl podwyżek stóp procentowych i różnicę między wskaźnikiem WIBOR 3M czy 6M, a stopą NBP będą mniejsze niż obecnie.

Rządowa pomoc dla kredytobiorców. Na co mogą liczyć spłacający raty hipoteczne?

Jakub Rybacki, zastępca kierownika zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl