Rzadki bocian osiedlił się przy Autostradzie Wielkopolskiej. Zobacz zdjęcia

Julia Sobieraj
Hajstra, bo taką nazwę nosi czarny bocian, stroni od ludzi. Jednak w czasie corocznego monitoringu Autostrady Wielkopolskiej zauważono co najmniej dwa gniazda tego pięknego ptaka. Widywano je także w pobliżu bagna w Torzymiu.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->
Hajstra, bo taką nazwę nosi czarny bocian, stroni od ludzi. Jednak w czasie corocznego monitoringu Autostrady Wielkopolskiej zauważono co najmniej dwa gniazda tego pięknego ptaka. Widywano je także w pobliżu bagna w Torzymiu.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->Autostrada Wielkopolska SA
W czasie wakacyjnych podróży spotykamy na naszej drodze coraz więcej bocianów. I choć te białe ptaki nie budzą już naszego zaskoczenia, to zobaczenie czarnego bociana wzbudza emocje. Szczególnie gdy ten pojawia się przy ruchliwej autostradzie A2.

Bocian przy autostradzie A2

Hajstra, bo taką nazwę nosi czarny bocian, stroni od ludzi. Jednak w czasie corocznego monitoringu Autostrady Wielkopolskiej zauważono co najmniej dwa gniazda tego pięknego ptaka. Widywano je także w pobliżu bagna w Torzymiu.

- Obecność bociana czarnego to dobry znak, bo jest dowodem na zdrowie ekosystemów. Tam gdzie gniazduje, tam większa bioróżnorodność – obecność płazów, gadów i ryb. To nimi odżywia się bocian, ale dla złapania potrzebuje dogodnych siedlisk w okolicy: leśnych bagien, tam bobrowych albo wilgotnych lasów – mówi prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Bociany czarne są wrażliwe na hałas, a gniazda budują w zacisznych miejscach. Jednak w poszukiwaniu pokarmu są gotowe przelecieć niekiedy nawet ponad 20 kilometrów. A lubuski odcinek AWSA w 80 proc. przebiega przez tereny leśne. W tym w trzech miejscach przecina i w trzech miejscach sąsiaduje z obszarami Natura 2000.

W ramach działań na rzecz ochrony środowiska stale monitorujemy okolice autostrady i wiemy, że w sąsiedztwie są co najmniej 2 gniazda bociana czarnego, do których co roku na przełomie marca i kwietnia przylatują ptaki. Ich terytoria lęgowe to obszar nawet 150 kilometrów kwadratowych, a para bocianów ma w zwyczaju wspólnie oblatywać swój rewir – dodaje dr Ewa Patalas, menadżer ds. monitoringu i ochrony środowiska Autostrady Wielkopolskiej.

Hajstra była kiedyś gatunkiem skrajnie rzadkim, ale jego liczebność wzrosła i utrzymuje na poziomie ok. 1200-1500 par. Jednak nadal wymaga ochrony. Trudność spotkania czarnego bociana sprawia, że dla ornitologów jest to cenny i atrakcyjny widok.

Zobacz zdjęcia rzadkiego bociana przy autostradzie A2:

Hajstra, bo taką nazwę nosi czarny bocian, stroni od ludzi. Jednak w czasie corocznego monitoringu Autostrady Wielkopolskiej zauważono co najmniej dwa gniazda tego pięknego ptaka. Widywano je także w pobliżu bagna w Torzymiu.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Rzadki bocian osiedlił się przy Autostradzie Wielkopolskiej....

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rzadki bocian osiedlił się przy Autostradzie Wielkopolskiej. Zobacz zdjęcia - Głos Wielkopolski

Wróć na i.pl Portal i.pl