Rząd zrezygnował z programu leczenia niepłodności. Wykreślił go z celów Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Obraz Philip Walker z Pixabay
Leczenie niepłodności już jest w Polsce trudne, a będzie jeszcze mniej dostępne dla młodych par mających problem z poczęciem dziecka. Rząd wykreślił bowiem poprawę zdrowia prokreacyjnego z celów Narodowego Programu Zdrowia. Ponad milion polskich par pozostanie bez rządowego wsparcia.

Program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego zastąpił, przypomnijmy, rządowy program refundacji in vitro. Wygasł w grudniu 2020 roku, a rząd nie umieścił w ogóle poprawy zdrowia prokreacyjnego na liście celów Narodowego Programu Zdrowia na najbliższe lata.

Stało się tak, chociaż w kraju już co piąta para ma problemy z poczęciem dziecka, tj. stara się o nie bezskutecznie przez minimum dwa lata, a 88 procent Polaków uważa niepłodność za problem społeczny, który należy rozwiązać (dane z raportu Ośrodka Studiów nad Płodnością Człowieka).

Program prokreacyjny nie cieszył się wzięciem

Realizowany dotąd przez rząd Prawa i Sprawiedliwości program prokreacyjny, owszem, pozostawiał wiele do życzenia, ale obecnie ok. 1,2 mln polskich par, które zmaga się z niepłodnością, pozostanie bez rządowego wsparcia.

W ciągu ostatnich czterech lat na poprawę prokreacji wydano łącznie 45 mln zł, ale - jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna" - resort zdrowia nie wie, ile dzieci urodziło się dzięki programowi, bo nie monitorował tego.

Do 30 września 2020 roku do udziału w programie zgłosiło się blisko 7 tys. par, a tylko 3,4 tys. ukończyło diagnostykę. Na kontynuowanie leczenia skierowano natomiast jedynie 1,5 tys. z nich.

Nie przeocz

Pary zmagające się z niepłodnością zostały bez wsparcia

Na liście celów operacyjnych NPZ na lata 2021-2025 znalazły się natomiast:

  • Profilaktyka nadwagi i otyłości
  • Profilaktyka uzależnień
  • Promocja zdrowia psychicznego
  • Zdrowie środowiskowe i choroby zakaźne
  • Zdrowie i aktywne starzenie się.

Ginekolodzy i położnicy zaniepokojeni

Do kwestii pominięcia prokreacji w Narodowym Programie Zdrowia negatywnie odnieśli się eksperci Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. „Zdrowie prokreacyjne jest niezwykle ważne i rzutuje na zdrowie i funkcjonowanie całego społeczeństwa, dlatego (...) cel 6. „Poprawa zdrowia prokreacyjnego” powinien zostać przywrócony do treści NPZ, a zadania służące do realizacji tego celu na nowo określone i wdrożone w latach 2021-2025” – czytamy w oficjalnym oświadczeniu specjalistów.

Zobacz koniecznie

Zaznaczają w nim także, iż mimo ich dotychczasowych wysiłków w społeczeństwie wciąż panuje niska świadomość w zakresie profilaktyki płodności i diagnostyki problemów z zajściem w ciążę. W związku z tym w NPZ należałoby uwzględnić m.in.: profilaktykę i edukację w zakresie właściwego trybu życia, działania edukujące w temacie płodności i prewencji płodności,
profilaktykę, dbałość i edukację w obrębie zachowań w ciąży i po porodzie, dostęp do diagnostyki i leczenia niepłodności.
„Brak elementarnej wiedzy o fizjologii, wpływie wieku i stylu życia na procesy rozrodcze powoduje przeoczenie początków problemu i optymistyczne przekonanie o własnej płodności”.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rząd zrezygnował z programu leczenia niepłodności. Wykreślił go z celów Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025 - Dziennik Zachodni

Wróć na i.pl Portal i.pl