Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rząd zapowiada szczepienia w miejscach pracy. Szczepienia będą mogły organizować firmy i uczelnie. Jakie jest zainteresowanie tym programem?

Monika Jankowska
Monika Jankowska
Karolina Misztal
4 maja 2021 ruszą zgłoszenia na szczepienia przeciw COVID-19 w zakładach pracy – poinformował polski rząd. Zgłosić mogą się pojedynczy pracodawcy, a także grupa pracodawców np. z jednego budynku. Do tego udział w programie mogą wziąć udział także uczelnie wyższe – zgłaszając do szczepień wykładowców i studentów. Czy program będzie cieszyć się zainteresowaniem? Sprawdziliśmy, czy udział w nim rozważają pomorskie firmy i uczelnie.

4 maja 2021 ruszą zgłoszenia na szczepienia w zakładach pracy – deklaruje polski rząd. Kancelaria premiera podkreśla, że będzie to ważny kanał szczepień. Szczepienia w zakładach pracy będą możliwe tylko w tych miejscach, gdzie pracodawcy uda się zebrać minimum 300 chętnych do przyjęcia preparatu.

Kto może uczestniczyć w programie?

  • pojedynczy pracodawca,
  • grupa pracodawców (np. z jednego budynku lub strefy przemysłowej, grupa kapitałowa, podwykonawcy głównego zgłaszającego podmiotu itp.),
  • samorząd zawodowy lub stowarzyszenia branżowe,
  • szkoły wyższe: pracownicy i studenci (którzy ukończyli 18. rok życia).

Pracodawca, który zbierze wystarczającą liczbę chętnych, będzie odpowiadał także za nawiązanie współpracy z istniejącym punktem szczepień, który zgodzi się zorganizować proces szczepień jego pracowników. Sam system zgłoszeń będzie prosty i szybki. Wystarczy wypełnienie formularza, który od 4 maja będzie dostępny na stronie internetowej Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
Data rozpoczęcia szczepień w zakładach pracy ma zależeć od dostępności szczepionek.

Szczepienia w zakładach

Czy pomorskie firmy są zainteresowane takim rozwiązaniem? Zapytaliśmy m.in. Olivia Business Centre.

- Rzeczywiście, wspieramy naszych Rezydentów Olivia Business Centre w koordynacji szczepień i śledzimy bieżące wytyczne rządu, żeby ułatwić możliwość zaszczepienia wszystkim zainteresowanym - potwierdza Krzysztof Król, manager komunikacji Olivii, największego centrum biznesowego północnej Polski, kilka dni temu wyróżnionego maksymalną liczbą 25 na 25 możliwych do zdobycia punktów w dziedzinie bezpieczeństwa, również w kontekście trwającej pandemii, po analizie prowadzonej przez ekspertów z International Well Building Institute (IWBI) z Nowego Yorku.

Co ciekawe, jeszcze przed ogłoszeniem tego programu miasto Sopot wyszło z propozycją szczepień dla branży turystycznej.

- Mając na uwadze ogromne znaczenie branży turystycznej dla miasta, chciałabym zaproponować Państwu możliwość szczepień pracowników. Koordynatorem tego przedsięwzięcia będzie Sopocka Organizacja Turystyczna – zapewniała już 22 kwietnia wiceprezydentka Sopotu, Magdalena Czarzyńska-Jachim.

„Studenci byliby zainteresowani programem”

O komentarz w temacie szczepień społeczności akademickiej, w tym samych studentów, poprosiliśmy prof. Krzysztofa Diksa, szefa Polskiej Komisji Akredytacyjnej, czuwającej nad jakością kształcenia wyższego w naszym kraju. Przypomina, że nauczyciele akademiccy i inne osoby prowadzące zajęcia mogły przystąpić do szczepień już wcześniej – z nauczycielami. Ale akcja – jego zdaniem – może cieszyć się dużą popularnością wśród samych studentów, a także pracowników obsługi.

- Takie szczepienia można by zorganizować np. na kampusach. Byłbym za tym, żeby uczelnie w to wchodziły, a przynajmniej udostępniały swoje lokale do przeprowadzania szczepień. Mają do dyspozycji chociażby sale gimnastyczne, które aktualnie są puste. Poza tym do studentów łatwo dotrzeć i poinformować ich o akcji, chociażby poprzez pocztę elektroniczną – mówi profesor.

A jak wygląda sprawa na naszych uczelniach? Politechnika Gdańska wprost odpowiedziała, że ze względu na bliskość punktów szczepień o dużej przepustowości nie będzie organizowała własnego punktu szczepień.
- Nauczyciele akademiccy mogli zadeklarować chęć zaszczepienia się, a następnie zarejestrować się na szczepienie zgodnie z harmonogramem szczepień Ministerstwa Zdrowia. Uczelnia nie dysponuje informacjami o liczbie zaszczepionych pracowników – informuje uczelnia.
Z kolei Uniwersytet Gdański jest przygotowany, aby wziąć udział w programie szczepień realizowanych przez zakłady pracy.
- W Uniwersytecie Gdańskim, zgodnie z organizacją szczepień wg wytycznych rządowych zaszczepieni zostali nauczyciele akademiccy i inne osoby prowadzące zajęcia ze studentami. Do tej pory zaszczepionych zostało ok. 2200 osób – podaje Magdalena Nieczuja – Goniszewska z Centrum Komunikacji i Promocji UG. I dodaje: - Uczelnia, za pośrednictwem dedykowanej strony internetowej prowadzi nabór pozostałych pracowników oraz studentów, którzy chcą się zaszczepić.

Współpraca: Jacek Wierciński

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki