Rząd uruchamia kolejne dopłaty dla rolników, a KE czeka. Wciąż brak decyzji o wypłacie 100 mln euro dla państw przyfrontowych

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
123rf/alexwhite
W tym tygodniu Rada Ministrów podjęła decyzje dotyczące kolejnego wsparcia dla krajowych producentów. Uruchomiono dwa programy na kwotę ponad 700 mln złotych. Dopłaty będą wypłacane do prosiąt i do materiału siewnego. Na briefingu prasowym minister rolnictwa Robert Telus zwrócił też uwagę, że działania Komisji Europejskiej ws. kryzysu ukraińskiego budzą niepokój państw przyfrontowych. Chodzi m.in. o przyjęcie zakazu wwozu zbóż do 15 września, a także brak decyzji ws. wypłat 100 mln euro wsparcia dla krajów graniczących z Ukrainą.

Spis treści

Pomoc dla polskiego rolnika

– W tym tygodniu Rada Ministrów podjęła decyzje dotyczące ponad 700 mln zł z nowych programów dla polskiego rolnika – powiedział w środę na konferencji prasowej minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

Rolnicy będą mogli skorzystać z programu „Locha plus” oraz dopłat do materiału siewnego. Warto również wspomnieć, że od kilku dni trwa nabór o dopłaty do zbóż (zarówno dla producentów pszenicy lub gryki, jak i kukurydzy, żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta i rzepaku), a także wsparcie w zakresie nawozów.

Czytaj więcej: Wracają dopłaty do świń. Jakie prosięta obejmie program „Locha plus”?

Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę z polskiego budżetu przeznaczono na pomoc rolnikom 13 mld złotych, na które jest notyfikacja ze strony KE.

Kraje przyfrontowe wciąż czekają na obiecane wsparcie z UE

Szef resortu przekazał, że ministrowie Polski, Bułgarii, Rumunii, Słowacji i Węgier wypracowali wspólne stanowisko w najważniejszych sprawach związanych z nadmiernym importem zboża z Ukrainy. Jak mówił, kraje wyraziły zaniepokojenie faktem, że Komisja Europejska przyjęła zakaz przywozu zbóż do 15 września i wciąż nie wypłaciła 100 mln euro obiecanego wsparcia.

– Komisja Europejska stoi teraz przed wielkim wyzwaniem albo egzaminem z solidarności europejskiej – stwierdził.

Telus powiedział też, że ministrowie rolnictwa pięciu państw wyrazili zadowolenie, że powstała specjalna platforma koordynacyjna, w której znajdują się przedstawiciele KE, państw przygranicznych, Ukrainy oraz Mołdawii. Wyjaśnił, że zadaniem platformy jest wypracowanie m.in. narzędzi dotyczących transportu produktów z Ukrainy.

Odnosząc się do słów wiceministra Ukrainy Tarasa Kachki o tym, że dotacje dla rolników wykraczają poza reguły WTO, jasno podkreślił: – Nie naruszyliśmy zasad Światowej Organizacji Handlu. Każda pomoc, również dla rolników, jest notyfikowana w Unii Europejskiej.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl