Rząd uchwalił Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Paula Radwanowicz AIP
Grzegorz Jakubowski
435 mln zł zostanie przeznaczonych na realizację uchwalonego we wtorek przez rząd "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa". Do korzystania z niego zachęcała w środę szkoły i biblioteki szefowa MEN Joanna Kluzik-Rostkowska i minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska.

Na wyjazdowym posiedzeniu w Bydgoszczy rząd wydał rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków, form i trybu realizacji jednego z trzech wyznaczonych w programie priorytetów - priorytetu III.

Piorytet I zakłada zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych, priorytet II skierowany jest do bibliotek gminnych, a w jego ramach dofinansowywane będą modernizacja, budowa, przebudowa i wyposażenie budynków bibliotecznych. Priorytet III służyć ma wspieraniu rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży poprzez zakup nowości wydawniczych i modernizację bibliotek szkolnych.

Ministerstwo Edukacji Narodowej, w ramach priorytetu III, do 2020 r. zapowiada wydanie 150 mln zł na zakup książek dla bibliotek szkolnych. Zgodnie z wydanym we wtorek rozporządzeniem, wsparcie finansowe z budżetu państwa otrzymają organy prowadzące szkoły, szkoły za granicą i biblioteki pedagogiczne.

- Dedykujemy ten program wszystkim szkołom. O dofinansowanie zakupu książek mogą się starać zarówno szkoły publiczne, jak i niepubliczne, szkoły artystyczne prowadzone przez ministra kultury, a także szkoły, zespoły szkół i szkolne punkty konsultacyjne przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych działające w ramach Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za granicą - mówiła Kluzik-Rostkowska. - O dofinansowanie ubiegać się mogą też publiczne i niepubliczne biblioteki pedagogiczne – poinformowała w trakcie dzisiejszej konferencji prasowej szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Jak podkreśla resort edukacji, przewidziane w programie doposażenie bibliotek szkolnych w nowości wydawnicze i lektury szkolne ułatwi m.in. realizowanie podstawy programowej kształcenia ogólnego i rozwijanie kompetencji i uzdolnień dzieci i młodzieży.

Doposażenie bibliotek pedagogicznych ma z kolei ułatwić nauczycielom planowanie i realizację zadań związanych z kształtowaniem zainteresowań uczniów i pomóc wspierać szkoły w zakresie wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnej na zajęciach dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.
Wielkość środków przyznanych szkołom i bibliotekom pedagogicznym na zakup książek będzie zależeć od liczby uczniów uprawnionych do korzystania z bibliotek, a warunkiem przyznania wsparcia będzie zapewnienie przez organy prowadzące szkoły i biblioteki pedagogiczne co najmniej 20 proc. wkładu własnego na realizację zakupów.

– Zachęcam wszystkie szkoły, by sięgnęły po środki na zakup książek dla swoich uczniów. Warto skorzystać z tych pieniędzy. One po to właśnie są – apelowała Kluzik-Rostkowska. Dodała także, że szkoły, które chcą w ramach Programu otrzymać w przyszłym roku dofinansowanie na zakup książek do swoich bibliotek, muszą złożyć wnioski do 20 listopada.

Na realizację trwającego w latach 2016-2020 "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa" przeznaczone zostanie 435 mln zł z budżetu państwa oraz 231 mln zł z budżetów samorządów - w sumie ponad 660 mln zł. Program jest spełnieniem obietnicy złożonej przez premier Ewę Kopacz w exposé, w którym zapowiedziała, że jej rząd zadba o bogatszą ofertę książek w bibliotekach.

Najnowsze informacje dot. koronawirusa

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

A
Administrator

To jest wątek dotyczący artykułu Rząd uchwalił Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

G
Gość

EDEN ŚP NIYCH ŚPI W POKOJU WIECZNYM STANISŁAW LEM .

Dodaj ogłoszenie