Rząd odkupuje Polskie Koleje Linowe! Kolejka na Kasprowy...

  Rząd odkupuje Polskie Koleje Linowe! Kolejka na Kasprowy Wierch wraca w polskie ręce!

  Zdjęcie autora materiału
  Tomasz Mateusiak

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Rząd odkupuje Polskie Koleje Linowe! Kolejka na Kasprowy Wierch wraca w polskie ręce!
  1/22
  przejdź do galerii

  ©Marcin Szkodziński

  Spółka Polskie Koleje Linowe - właściciel kolejek linowych na Kasprowy Wierch, Gubałówkę, Palenicę w Szczawnicy czy ośrodka narciarskiego Jaworzyna Krynicka wraca w polskie ręce. Zarejestrowany w Luksemburgu fundusz inwestycyjny MID Europa Partners sprzedaje wszystkie swoje udziały w cennym przedsiębiorstwie rządowej agencji Polski Fundusz Rozwoju. Jeśli na transakcję pozwoli Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta umowa sprzedaży zostanie podpisana jeszcze w tym roku.

  Polskie Koleje Linowe - Polski Fundusz Rozwoju nowym właścicielem


  Polskie Koleje Linowe były - jako część Polskich Kolei Państwowych - państwowym przedsiębiorstwem do 2013 roku. Wówczas rząd Platformy Obywatelskiej sprzedał spółkę za 215 mln złotych firmie Polskie Koleje Górskie. Tą założyły samorządy z Podhala (Zakopane, Bukowina Tatrzańska, Poronin, Kościelisko), ale by mieć środki na sfinansowanie transakcji dobrały sobie partnera z kapitałem. Tym był fundusz inwestycyjny MID Europa Partners, poprzez zarejestrowany, który ostatecznie stał się posiadaczem 99,8 procent Polskich Kolei Linowych. Pozostałe 0,2 procent udziału zachowały podhalańskie gminy.

  PRZECZYTAJ KOMENTARZ PIOTRA SUBIKA: Kasprowy Wierch wraca do macierzy

  Teraz nowym właścicielem 99,8 procent akcji stanie się Polski Fundusz Rozwoju. Czy później przekaże on większą cześć swoich udziałów (odpłatnie lub za darmo) podhalańskim samorządowcom?

  - Nie chcę tego komentować zanim oficjalnie odkupienia PKL nie ogłosi dziś na Kasprowym wierchu premier Morawiecki - mówi Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego, a niemal identyczne słowa słyszymy też od starosty tatrzańskiego Piotra Bąka. Obaj panowie bardzo się jednak ze zmiany właściciela PKL cieszą. - O to by ta spółka wróciła w polskie ręce walczyliśmy od lat - mówią.

  Polskie Koleje Linowe - tajemnica transakcji


  Żadna ze stron transakcji nie chce jednak zdradzić kwoty za jaką rządowy PFR odkupuje Polskie Koleje Linowe. To tajemnica.

  - Ze względu na zapisy umowy nie możemy komentować ceny, natomiast sam fakt, że doszło do transakcji oznacza, że jest ona satysfakcjonująca dla obu stron - informuje biuro prasowe Mid Europa Partners.

  "Transakcja nabycia Polskich Kolei Linowych wpisuje się w strategię inwestycyjną funduszy Polskiego Funduszu Rozwoju w obszarze infrastruktury. PKL to wyjątkowa spółka z długoletnią historią i unikatową infrastrukturą na niepowtarzalnych krajobrazowo terenach polskich Tatr i Beskidów. PFR jest długoterminowym inwestorem, zainteresowanym rozwojem infrastruktury narciarskiej i turystycznej PKL przy zachowaniu naturalnych walorów środowiskowych regionu i we współpracy z lokalną społecznością" - powiedział Paweł Borys, prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju.

  Marcin Piasecki, wiceprezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju, podkreślił że: „Planowana inwestycja ma charakter długoterminowy, zakłada unormowanie sytuacji prawnej kluczowych aktywów w posiadaniu spółki PKL, takich jak np. Kasprowy Wierch, współpracę z lokalnymi gminami, powiatem, Tatrzańskim Parkiem Narodowym i zarządem PKL w celu dalszego rozwoju w obecnych i nowych lokalizacjach, z korzyścią dla lokalnej społeczności oraz ku zadowoleniu krajowych i zagranicznych turystów coraz chętniej odwiedzających polskie góry."

  Oto komunikat jaki uzyskaliśmy w sprawie:
  Mid Europa Partners (“Mid Europa”), wiodący fundusz private equity inwestujący w Europie Środkowo-Wschodniej, ogłosił podpisanie porozumienia w sprawie sprzedaży spółki holdingowej posiadającej 99,8 procenty udziałów w Polskich Kolejach Linowych („PKL”, „Spółka”) do Polskiego Funduszu Rozwoju („PFR”). Transakcja uwarunkowana jest m.in. uzyskaniem zgody UOKiK, a jej zakończenie przewidziane jest na koniec 2018 roku.  PKL jest największym operatorem kolei linowych, wyciągów oraz tras narciarskich w Polsce. Spółka oferuje kompleksowy zakres usług rekreacyjno-wypoczynkowych w siedmiu lokalizacjach w Tatrach i Beskidach, wliczając w to kluczowe ośrodki na Kasprowym Wierchu i Gubałówce w Zakopanem oraz na Jaworzynie Krynickiej w Krynicy-Zdroju.

  Matthew Strassberg, partner współzarządzający funduszem Mid Europa, skomentował: "Nasze udane wyjście z inwestycji w PKL wpisuje się w strategię inwestowania w wiodące przedsiębiorstwa z branży konsumenckiej w regionie i wspierania ich rozwoju m.in. poprzez rozwój wachlarza i jakości oferowanych usług. W trakcie inwestycji wspieraliśmy działania zrekrutowanego przez nas zarządu mające na celu wdrożenie w PKL modelu biznesowego opartego na usługach turystycznych. Chcielibyśmy podziękować naszym współinwestorom, gminom tatrzańskim, za ich zaangażowanie, które pomogło zwiększyć atrakcyjność spółki jak również całego regionu”.

  Dominika Kozłowska-Łogin, dyrektor inwestycyjny w warszawskim biurze Mid Europa odpowiedzialna za przeprowadzenie transakcji, powiedziała: „Dziękujemy naszemu zarządowi za wzorową współpracę w okresie naszej inwestycji. Poprzez rozszerzenie oferty turystycznej o usługi restauracyjne, szkoły narciarskie, sklepy z pamiątkami, koncerty oraz inne eventy, Spółka zdywersyfikowała źródła swoich przychodów, a poprzez inwestycję w transformację cyfrową, odmieniła sposób w jaki komunikuje się ze swoimi klientami.”

  Janusz Ryś, prezes PKL dodał: „W imieniu całego zarządu chciałbym podziękować Mid Europa za silne wsparcie strategiczne oraz zaangażowanie kapitałowe, które sprawiło, że PKL jest obecnie czołowym graczem na polskim rynku turystyki. Chciałbym równocześnie powitać naszego nowego akcjonariusza, PFR, który ze względu na długoterminowy horyzont inwestycyjny jest w bardzo dobrej pozycji, żeby kontynuować realizację ambitnej strategii wzrostu PKL.”

  Doradcami dla Mid Europa byli: Rothschild & Co (doradca transakcyjny), CMS (doradca prawny), PwC (doradca finansowy) oraz EY (doradca podatkowy).

  Za przeprowadzenie transakcji po stronie Mid Europa Partners odpowiedzialni byli: Dominika Kozłowska-Łogin, Marek Rodak oraz Przemysław Krenczyk. Transakcję wspierał Zbigniew Rekusz, Starszy Doradca Mid Europa Partners, który pozyskał inwestycję oraz odpowiadał za jej monitoring.

  KONIECZNIE SPRAWDŹ:
  Komentarze (44)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  KOrzDY SOBIE LIBER ELYTAR NY HAM RzePe POssPOelytom SSkrROBIE

  777 ZASSADY WOLNEGO RYNKA KOPYTAŁU =WOLNA HAMerYKANKA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  NAJWIENKSZY MEGA PRacoD AFCA W TYM RYJONIE DZIKI POLSZY =200 OSÓB

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Rozrasta się pajęczyna

  max (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

  Rozrasta się pajęczyna i oplata cały kraj. Ludzie przecież Państwowe i socjalizm już był i wiadomo jaki był koniec dlaczego popieracie takie rządy???

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ciupaska

  Stan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Co za hipokryzja , kolejka na Kasprowy , i ciupaga na mafie watowską . A zaczął byś człowieku od siebie ściganie . Te pokoiki do wynajęcia za 75 za dobę , teraz już trzeba dwie osoby , aby zarobić...rozwiń całość

  Co za hipokryzja , kolejka na Kasprowy , i ciupaga na mafie watowską . A zaczął byś człowieku od siebie ściganie . Te pokoiki do wynajęcia za 75 za dobę , teraz już trzeba dwie osoby , aby zarobić 150 jednorazowo , odprowadzasz podatek , nie . Ile takich przekrętów robisz człowieku dziennie , wystarczy wysiąść z pociągu w Zakopanym . Zacznij ścigać najpierw siebie , a potem szukaj kasy u ceprów z ciupaską .zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bardzo dobrze

  Retor (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

  Bardzo dobrze, że odkupili. Tam powinien powstać ośrodek narciarski z prawdziwego zdarzenia, konkurujący z ośrodkami na Słowacji. Na drugi Chopok może nie ma szans, ale coś podobnego jak Tatrzańska...rozwiń całość

  Bardzo dobrze, że odkupili. Tam powinien powstać ośrodek narciarski z prawdziwego zdarzenia, konkurujący z ośrodkami na Słowacji. Na drugi Chopok może nie ma szans, ale coś podobnego jak Tatrzańska Łomnica powinno tam powstać. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kolejka?

  Bośniak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

  Czy wszyscy powariowali? Co to za informacja? Że rząd kupił sobie wyciąg narciarski? Przecież to nie ma żadnego znaczenia. Może czas na wykup budek z goframi?!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Odkupiciel bankier Morawiecki vel premier RP.

  Kr@k (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

  "Handluj W***** chodź bez portek". Jeżeli premier nie podaje ceny odkupienia, to zapewne podatnicy pokryją minimum trzykrotność sprzedaży! Tak są marnotrawione pieniądze ciężko fizycznie...rozwiń całość

  "Handluj W***** chodź bez portek". Jeżeli premier nie podaje ceny odkupienia, to zapewne podatnicy pokryją minimum trzykrotność sprzedaży! Tak są marnotrawione pieniądze ciężko fizycznie pracujących podatników przez POPiS! Kogo byśmy nie wybrali, będzie po staremu!
  Do refleksji!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szkoła Zawodowa Ul.Gintrowskiego 38 Warszawa

  25 zawodów. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 10

  Ciesze się ,że odkupili kolejkę, ale trzeba posadzić tych co ją sprzedali i kasę brali do kieszeni.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  I co

  Stan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  i ciebie z nimi człowieku ha ha

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  taa

  sasiad (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

  to muszą zamknąć twojego ojca. bo to podobno złodziej

  Zdjęcie autora komentarza
  Marnowanie pieniędzy podatników

  Jarek Pagórski

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 6

  Jaki jest cel odkupienia tych kolei? Czy tylko po to aby powiedzieć że są Polskie, i wydać bezsensownie pieniądze podatników. Czy będą lepsze, a może bardziej dochodowe?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  posady i synekury

  piotr (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 5

  celem jest osadzenie znajomków jak np PGZ oraz upadłych stadninach czy walącej się energetyce....aha od nowego roku prąd do góry o 70%

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ZDRAJCY ROZDALI KRAJ BANDYTOM I NADAL POLITYKUJĄ, ZARABIAJĄ KASĘ, ROBIĄ INTERESY

  A POWINNI DOSTAĆ CZAPĘ !!!!! WIELCY PATRIOCI NIC NIE ROBILI BY POWSTRZYMAĆ TĄ ZARAZĘ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

  KRĘCILI SWOJE INTERESY A TERAZ ZNÓW ZA WYPRACOWANY PRZEZ SUWERENA MAJĄTEK WYKUPUJĄ TO CO POWINNO BYĆ POLSKIE RAZ NA ZAWSZE . KOMUCHY ODEBRALI BANDZIOROM CO POROZKRADALI I DOROBILI SIĘ WYZYSKIEM....rozwiń całość

  KRĘCILI SWOJE INTERESY A TERAZ ZNÓW ZA WYPRACOWANY PRZEZ SUWERENA MAJĄTEK WYKUPUJĄ TO CO POWINNO BYĆ POLSKIE RAZ NA ZAWSZE . KOMUCHY ODEBRALI BANDZIOROM CO POROZKRADALI I DOROBILI SIĘ WYZYSKIEM. ODDALI WSZYSTKO NARODOWI A SOLIDARNI OGRABILI SUWERENA ODDAJĄC JEGO MAJĄTEK OKUPANTOM, SOJUSZNICZYM ZDRAJCOM, KLUCZYKOM, SZABROWNIKOM, PRZEMYTNIKOM ... MAFIOZOM. HAŃBA I ZDRADA.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ciekawe ile przeplacili

  smieszna sprawa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 8

  ale kazdy glos sie liczy wiec mozna wydawac - nie swoje...

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo