Rząd dziś porządzi prosto z Krakowa

  Rząd dziś porządzi prosto z Krakowa

  Marta Paluch

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Premier Ewa Kopacz odwiedziła obóz Auschwitz-Birkenau
  1/8
  przejdź do galerii

  Premier Ewa Kopacz odwiedziła obóz Auschwitz-Birkenau ©Muzeum Auschwitz

  Premier i jej podwładni odwiedzili w poniedziałek najważniejsze miasta regionu. Jeśli wierzyć wszystkim zapewnieniom, możemy liczyć na realizację ważnych inwestycji. PiS ostrzega: oni nie spełniają obietnic
  Droga S7, hala sportowa w Krakowie, mistrzostwa Europy w łyżwiarstwie w Zakopanem. Ministrowie byli m.in. też w Nowym Sączu, Tarnowie, Oświęcimiu. Niektórzy się na spotkania spóźnili. Korki, burza...

  Będzie droga

  Wiceminister infrastruktury Paweł Olszewski na wizytację placu budowy S7 w Krakowie spóźnił się godzinę, ale obiecał: - W połowie września rząd chce przyjąć plan budowy dróg, w którym znajdą się pieniądze na budowę 55-km odcinka S7 od Krakowa do granicy województwa świętokrzyskiego. Dodał, że są na to zapewnione pieniądze. - Droga będzie gotowa w 2021 r. - zapewnił. To jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji drogowych w Małopolsce (koszt: ok. 3,1 mld zł).

  Wiceminister nie podał natomiast konkretów w sprawie wyczekiwanej budowy linii kolejowej Podłęże - Piekiełko, która znajduje się na liście rezerwowej Krajowego Programu Kolejowego. - Ostateczna decyzja będzie należała do Rady Ministrów - powiedział Olszewski. Raczej nie zapadnie ona dziś, podczas wyjazdowego posiedzenia rządu w Krakowie; według wiceministra można się jej spodziewać za dwa tygodnie. Olszewski potwierdził natomiast, że dziś rano w Poroninie zostanie podpisane porozumienie w sprawie przebudowy skrzyżowania zakopianki i drogi do Bukowiny Tatrzańskiej. Zaznaczył, że na budowę zabezpieczono 46 mln złotych.

  Sadownicy bez pomocy

  W zapowiedzi obfitowała też wizyta ministra sportu Adama Korola. Najpierw ustalili z prezydentem Krakowa, że do końca 2017 r. ma powstać nowa hala sportowa Cracovii na 850 miejsc. Wybudowana zostanie za 41 mln złotych (z czego 10 mln z ministerialnych dotacji).

  Potem minister pojechał do Zakopanego (z problemami, bo utknął na zakopiance). Tam zapowiedział, że pod Tatrami w 2017 r. odbędą się mistrzostwa Europy w łyżwiarstwie szybkim. - Podjęliśmy decyzję o modernizacji toru lodowego na terenie Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem - mówił. Resort przeznaczył na to 5 mln zł. Nie ma jednak co marzyć, że tor - już sztucznie mrożony - zostanie przykryty. A tego najbardziej oczekiwali łyżwiarze i działacze.

  - Mistrzostwa będą się mogły rozgrywać przy otwartym torze. Będzie on przeznaczony nie tylko dla zawodników startujących w mistrzostwach. Ma być także dostępny dla uczniów Szkoły Mistrzostwa Sportowego, mieszkańców i turystów - wyjaśniał Korol. Zapewnił też, że resort ma pieniądze na remont Wielkiej Krokwi. Prace mają rozpocząć się w 2016 roku.

  Z kolei Mateusz Szczurek, minister finansów, obiecał utworzenie w październiku w Nowym Targu centrum rozliczeń należności budżetowych, pobieranych przez służbę celną. Pracę ma tam znaleźć 155 osób. Takie samo centrum ma powstać także w Tarnowie.

  Na temat nowych miejsc pracy niewiele miał natomiast do powiedzenia szef resortu pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. W powiecie dąbrowskim, który odwiedził wczoraj (pochodzi stamtąd jego rodzina), wskaźnik bezrobocia jest najwyższy w Małopolsce i przekracza 15 proc. - Sytuację poprawi narodowy program "Praca dla młodych" - mówił niezrażony Kosiniak.
  Dobrych wiadomości nie miał też dla sadowników minister rolnictwa Marek Sawicki. W Brzeznej pod Nowym Sączem tłumaczył, że nie będzie odszkodowań za suszę. - Jedynie pomoc socjalna - mówił. Dodał, że będzie walczył o to, żeby ubezpieczenia od żywiołów stały się powszechne, a przez to - tańsze.

  Bez zwolnień w hucie

  Natomiast w Krakowie dobrą wiadomość dla pracowników huty przekazał wicepremier Janusz Piechociński. - Nie będzie wygaszania dużego pieca ani żadnych zwolnień - zapewnił po spotkaniu z władzami Arcelor Mittal. - Wielki piec będzie modernizowany, co wydłuży jego żywot co najmniej o kilkanaście lat. Również najmłodsza walcownia będzie modernizowana - relacjonował.

  Premier Ewa Kopacz, która wczoraj po południu także odwiedziła krakowską hutę, dodała, że ustawa o obniżeniu akcyzy na prąd dla energochłonnego przemysłu czeka już tylko na podpis prezydenta. Poinformowała też, że dzięki inwestycjom i ulgom huta zwiększy produkcję stali - o 50 do 100 proc.

  Premier wcześniej była w Oświęcimiu. Ogłosiła, że Oświęcimski Strategiczny Program Rządowy, który powstał w 1996 r. z myślą o uporządkowaniu otoczenia byłego obozu, a także wsparciu dla miasta, będzie kontynuowany. W Oświęcimiu w ramach tego programu wykonano już inwestycje za 103 mln zł.

  Wieczorem Kopacz odwiedziła w Krakowie Centrum Psychoonkologii Unicorn, które wspiera chorych na raka. Rozmawiała tam z Barbarą i Jerzym Stuhrami.

  "Kiełbasa wyborcza"

  Opozycja także nie próżnowała. Na krakowskiej wylotówce do Warszawy posłowie PiS wypominali niespełnione obietnice ekipy PO, m.in.: domknięcia obwodnicy Krakowa czy budowy drogi ekspresowej Brzesko - Nowy Sącz (tzw. sądeczanki).

  PiS złożyło zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez rządzącą ekipę. Przedstawiciele tej partii uważają, że objazd ministrów to po prostu kampania wyborcza. A ta nie powinna być finansowana z rządowych funduszy. Dlatego szef sztabu wyborczego PiS Stanisław Karczewski złożył doniesienie do prokuratury. - Mamy wiele cytatów polityków PO. Na przykład premier zapowiada akcję "Kolej na Ewę" czy "Pociąg do pracy" i politycy PO mówią wprost, że chodzi o pozyskanie wyborców, że premier jedzie spotkać się z wyborcami, a płaci za to rząd - mówił wczoraj w Krakowie Marcin Mastalerek, rzecznik sztabu PiS.

  Jak na rajd po województwie patrzą komentatorzy? - To kiełbasa wyborcza - ocenia prof. Marek Bankowicz, politolog z UJ. - Rząd, gdziekolwiek przyjedzie, tam kreśli wiekopomne plany. Ludzie lubią tego słuchać, ale myślę, że są już uodpornieni na obietnice, szczególnie te bezpośrednio przez wyborami.

  Dziś ciąg dalszy rządowej wizyty w Małopolsce. Ministrowie Ewy Kopacz będą obradować w budynku dawnego Centrum Administracyjnego krakowskiej huty.

  Współpraca: Bok, karki, dse, szel, łb, MMRO, ANS

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (33)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ordon

  Ordon (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  PO mówi prawdę? Pis tutaj ma rację bo póki co PIS nigdy nie okłamało a przynajmniej zapowiadają wszystko co robią

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pajace z PO i PSL„troskę o demokrację w Polsce” i „polską rację stanu”, czyli fałsz i obłudę.

  777 WARHOŁY I WARhlaki PossPOlssTFA AF (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3


  Pajace z PO i PSL

  Już oceniłeś tę opinię. +15 / 0
  Autor komentarza nie dodał zdjęcia

  #. (gość) • 18.08.15, 10:40:36

  Jeżeli sądzicie, iż blokując start kandydatów z listy „Zjednoczonych dla...rozwiń całość


  Pajace z PO i PSL

  Już oceniłeś tę opinię. +15 / 0
  Autor komentarza nie dodał zdjęcia

  #. (gość) • 18.08.15, 10:40:36

  Jeżeli sądzicie, iż blokując start kandydatów z listy „Zjednoczonych dla Śląska” uzyskacie głosy wyborców, to jesteście w błędzie. Jeżeli sądzicie, że wyborcy ze strachu przed PiS wybiorą PO, to również jesteście w błędzie. Rządzicie Śląskiem od kilkunastu lat z miernym skutkiem. Afera goni aferę. Koleje Ślaskie i Wodociągi są aferami, które nie udało się wyciszyć. Pozostałe malwersacje finansowe skrzętnie ukrywacie. Miernoty pokroju Aleksandra Grada są upychane w spółkach z udziałem Skarbu Państwa. Jedynym zadaniem tych miernot jest wyłudzanie pieniędzy.
  PSL jest największą zorganizowaną grupą przestępczą w Polsce i powinna zostać zdelegalizowana. Jednak cwaniaki z PO wolą układy z recydywą polityczną, której jedynym celem jest prywata i nepotyzm.
  PS
  Osoby, które wystartują z listy „Zjednoczonych dla Śląska” w znacznej większości są autochtonicznymi mieszkańcami Śląska i bez problemu mogą potwierdzić jawną lub „utajoną” (cytując śniętego Jarka) przynależność do mniejszości narodowej. Blokując start „Zjednoczonych dla Śląska” jedynie, co uzyskacie Polacy, to międzynarodowy skandal. Kolejny raz ujawnicie: „troskę o demokrację w Polsce” i „polską rację stanu”, czyli fałsz i obłudę. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Naród już teraz należałoby jakoś uprzedzić, że PiS na jesieni będzie musiał zakupić nowe meble do UR

  Kaya (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Przecież z tych wszystkich krzeseł i stołów, a co to lady Kopacz wozi ze sobą TIR-ami po kraju, zostaną tylko same drzazgi. Inaczej w TVN & Co. będą dalej całami dniami jątrzyć, że PiS zaczął od...rozwiń całość

  Przecież z tych wszystkich krzeseł i stołów, a co to lady Kopacz wozi ze sobą TIR-ami po kraju, zostaną tylko same drzazgi. Inaczej w TVN & Co. będą dalej całami dniami jątrzyć, że PiS zaczął od sporych wydatków, zamiast rządzić!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No już wiekszego manekina gągaly z polipami niema jak szydło z wora nieraz baby zrozumieć nie mogę

  a jezusek tylko paciory po klasztorach wali i monstrancje caluje .... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 7

  Dułet z******** jak się tak czlowiek opatrzy to na torsje sie zbiera dość tego bogobojnego świrgotu lania wody i wstawienia kitu durnowatym wsiokom i grajdolcom.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kopacz u Dziwisza - hahaha

  Olo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  To POpaprańcy musz cierpieć, że i tu pojechała. Baba dla władzy to nie powiem co zje.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ministrowie

  internautka 50+ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Ewy Kopacz będą obradować w budynku dawnego Centrum Administracyjnego krakowskiej huty.

  Będą kombinować kogo jeszcze nie molestowali i komu jeszcze mogą coś obiecać!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Fajna nasza Pani Premier

  wert (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 10

  Fajna ta nasza Pani Premier, a jeszcze miesiąc temu nie mogłem jej oglądać, ale jak zobaczyłem kto miałby ją zastąpić (ten sztuczny manekin) to wolę obecną :-)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Slysze bol d...

  ergo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Wydaja niepotrzebnie pieniadze tak ciezko zarobione przez podatnikow to wszystko nazywa sie Hejt Wyborczy -Platformy Zlodzieji............

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Skróty tematyczne co niektórych publikacyj z sieci:

  Farmer John (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  (...) Jerzy Jachowicz: ”Zmiana miejsca POsiedzenia porażki nie odwróci” ... Z jednej strony, każdy widzi, że heca, jaką obserwujemy z wyjazdowymi posiedzeniami rządu, to nic innego, jak wydawanie...rozwiń całość

  (...) Jerzy Jachowicz: ”Zmiana miejsca POsiedzenia porażki nie odwróci” ... Z jednej strony, każdy widzi, że heca, jaką obserwujemy z wyjazdowymi posiedzeniami rządu, to nic innego, jak wydawanie rządowych pieniędzy na lansowanie Ewy Kopacz jako kandydatki PO do przyszłego parlamentu. A to znaczy, że Platforma wykorzystuje rząd i publiczne pieniądze do prowadzenia kampanii wyborczej. Tego po prostu nie da się ukryć ... Te cyrkowe wyjazdy odłączyć, ale w stu procentach, od jakichkolwiek mediów. Żadnego obrazka z pożegnania na dworcu w Warszawie, z powitania na miejscu przyjazdu, żadnego reportażu radiowego czy gazetowego. Nie tylko premier Kopacz, ale i ministrowie, a nawet kierowcy dowożący fotele z Warszawy nie powinni mieć prawa powiedzenia do żadnych mediów, choćby jednego słowa. Do czasu ogłoszenia wyników wyborczych w październiku ... Wyborcy są mądrzejsi niż sztabowcy Platformy i widzą doskonale, że wyjazdy rządu to jedna wielka zgrywa, którą Kopacz chce przykryć ośmioletni okres nieudolnych rządów. Oszukać społeczeństwo, przybierając pozę kobiety przepełnionej troską o Polskę i jej obywateli. Od 24 maja 2015 roku, to jest od porażki Bronisława Komorowskiego (...)

  (...) Tomasz Domalewski: ”Jeśli rząd jeździ po Polsce, bo nie zna problemów, to niech wywali z pracy wojewodów. Albo niech chociaż czyta ich raporty” ... Polityczne objazdowe jarmarki, zwane patetycznie wyjazdowymi posiedzeniami rządu, spodobały się raptem Pani Premier i wszystkim, co do jednego, jej przybocznym ... Podczas posiedzeń gdzieś w Polsce zawsze jest trochę inaczej. Pojawią się na powitanie gospodarze, dziewczynki i chłopcy w regionalnych odzieniach, czasem ktoś krzyknie – niech żyje Pani Premier! Tak zwyczajnie, spontanicznie. Wcześniej, oczywiście biurokratyczna proza, więc ustawianie stołów, krzeseł, wód mineralnych i ciasteczek ... Jeśli trzeba ruszyć w teren z własnymi meblami, trudno. Poprzedniego dnia załadunek i jazda w drogę. W końcu poważny rząd poważnego państwa nie może zasiadać przy byle czym ... Istnieje jednak w tym prawie już obłąkańczym pędzie ku poznawaniu nowego drobna wątpliwość ... Jeśli dobrze obserwuję stan administracji naszego państwa, to nigdzie nie zauważyłem, by ktoś ostatnio zlikwidował stanowiska wojewodów i urzędy wojewódzkie, czyli przedstawicielstwo Rady Ministrów w województwach. Jest tych wojewodów, a zatem i urzędów 16 ... Ale teraz cały ten porządek został obrócony w perzynę. Mogę zatem, niezbyt śmiało podejrzewać, że mianowano w województwach osoby mało umysłowo sprawne, albo też nikt ich doniesień, czy wręcz raportów nie czytał. Bo skoro nagle nagromadziło się, w bardzo krótkim czasie, aż tyle przypadków, które wymagają „rządowej karetki pogotowia”, to albo raporty wysyłali pisarze mało gramotni, albo też do ich wypracowań nikt nigdy nie zaglądał. (...) Całość publikacyj w sieci!
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ktoś wie gdzie dziś św andrzejek ma wędrować po pięknej uroczej POLSCE?

  traper wędrownik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

  Jaki klasztor na trasie ?
  Zapewne teraz po tej zmianie odbudowy naszej ojczyzny w piękną wspaniałą św andrzejek radośnie wędruje z głową wziesioną ku gorze patrzcie to ja zrobilem dla ludu....rozwiń całość

  Jaki klasztor na trasie ?
  Zapewne teraz po tej zmianie odbudowy naszej ojczyzny w piękną wspaniałą św andrzejek radośnie wędruje z głową wziesioną ku gorze patrzcie to ja zrobilem dla ludu.
  Mówiłem że wszystko można wszystko możliwe!!!
  Dziękujemy ci św andrzejku !!!!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  odp

  mm (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7

  Klasztory i Koscioły to jedyna rzecz której PO nie udało się sprzedać.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  @mm. To jest riposta tygodnia i naprawdę wytrawna!

  Kaya (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Jednak czy lemingi ją zrozumieją... Oni uważają, że te kolejne 685 mld długów - PO ponapożyczała podczas swego panowania u lichwiarzy, i aż o 120% więcej niż przyjęła w 2007 roku - spłacać będzie...rozwiń całość

  Jednak czy lemingi ją zrozumieją... Oni uważają, że te kolejne 685 mld długów - PO ponapożyczała podczas swego panowania u lichwiarzy, i aż o 120% więcej niż przyjęła w 2007 roku - spłacać będzie sama PO. Natomiast klakier leming z tych spłat się wywinie. Albo, że lichwiarze im te długi umorzą, bo za nimi przepadają. No, to niech tak dalej myślą! Jest przecież demokracja!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  traper, może wiesz jak się miewa nasz

  lajkonik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  bigos,bo gdy dostał kopa w zad od społeczeństwa!!!coś go nie widać?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo