Ryszard Petru: Celem obecnej polityki zdrowotnej nie jest...

  Ryszard Petru: Celem obecnej polityki zdrowotnej nie jest leczenie pacjenta

  Leszek Rudziński AIP

  Polska

  Polska

  Ryszard Petru

  Ryszard Petru ©Piotr Smoliński

  Szef Nowoczesnej Ryszard Petru domagał się w czwartek od ministra zdrowia Mariana Zembali rozwiązań w sprawie funkcjonowania tzw. programów lekowych*. - Państwo polskie działa nieefektywnie. Celem polityki zdrowotnej nie jest leczenie pacjenta – mówił Petru przed gmachem Ministerstwa Zdrowia.
  Ryszard Petru

  Ryszard Petru ©Piotr Smoliński

  Petru podkreślał, że jednym z absurdów systemu służby zdrowia jest hospitalizowania osób, które tego nie wymagają. - To nie tylko szkodzi pacjentom, ale także jest marnotrawstwem publicznych środków. Trzeba to zmienić – mówił. Lider Nowoczesnej domagał się odpowiedzi na pytania: w jaki sposób ministerstwo zmieni funkcjonowanie tzw. programów lekowych, w jaki sposób naprawi ,,krzywdy wyrządzone pacjentom poszkodowanym przez system”, szczególnie obecnemu na konferencji Pawłowi Marmurowiczowi, czy wyciągnie konsekwencje wobec urzędników odpowiedzialnych za ten stan rzeczy?


  Paweł Marmurowicz, który od 10 lat choruje na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK - przewlekła, postępująca choroba) po leki, które sam sobie podaje, musi raz w miesiącu jeździć kilkadziesiąt kilometrów do szpitala, aby ten mógł otrzymać dofinansowania z tytułu jednodniowej hospitalizacji.

  Jego zdaniem leki do leczenia ambulatoryjnego (leczenie, zabiegi, badania wykonywane przez lekarzy i innych pracowników placówek medycznych bez konieczności przebywania w danej placówce ponad 24 godziny) powinny być dostępne w aptekach, jako leki ,,typowo apteczne” - obecnie można je nabyć jedynie w szpitalu. Marmurowicz podkreślił, że takie rozwiązanie doprowadzi do zmniejszenia kolejek do szpitali, a przede wszystkim doprowadzi do obniżenia cen leków. - Wielokrotnie prosiłem NFZ o zmianę tej procedury. Założyłem Stowarzyszenie dla osób, których dotyczy ten problem. Powiadomiłem prokuraturę o stosowaniu zbędnych procedur medycznych i niegospodarności. Jednak prokuratura umorzyła postępowanie – mówił Marmurowicz.

  W przypadku ZZSK decyzję o kontynuacji programu leczenia podejmuje się w oparciu o ankietę wypełnianą przez pacjenta. Jak twierdzi Marmurowicz, zażądał on wglądu do swojej dokumentacji, jednak po kilku tygodniach czekania okazało się, że na ankiecie znajdującej się w jego karcie nie ma jego podpisu. Marmurowicz zaapelował do ministra Zembali, aby ten nie marnotrawił publicznych pieniędzy, a przede wszystkim nie bał się koncernów farmaceutycznych, których dochody mogłyby się obniżyć po zmianie funkcjonowania programów lekowych.

  Jak oznajmił Ryszard Petru, mecenas Bartłomiej Kuchta złożył w prokuraturze wniosek o ponowne podjęcie postępowania w sprawie wniosku Marmurowicza. Tym razem został przyjęty. - Szkoda, że na uczciwe postępowanie i pomoc mogą liczyć tylko ci, którzy są reprezentowani przez adwokata. A co z pozostałymi? - pytał Petru.

  ***
  Program lekowy to świadczenie gwarantowane. Leczenie w ramach programu odbywa się z zastosowaniem innowacyjnych, kosztownych substancji czynnych, które nie są finansowane w ramach innych świadczeń gwarantowanych. Leczenie jest prowadzone w wybranych jednostkach chorobowych i obejmuje ściśle zdefiniowaną grupę pacjentów. Pacjenci zakwalifikowani do programów lekowych są leczeni bezpłatnie. Decyzję o kwalifikacji podejmuje lekarz placówki posiadającej kontrakt w tym zakresie – w oparciu o szczegółowe kryteria włączenia do programu.

  Zobacz także! Ryszard Petru o polityce socjalnej: Tanie państwo to dziadowskie państwo

  AIP

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo