Ryszard Bugaj: Pierwsza skok na Trybunał wykonała PO. Ale...

  Ryszard Bugaj: Pierwsza skok na Trybunał wykonała PO. Ale odpowiedzią nie może być drugi skok

  Anita Czupryn

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Ryszard Bugaj: Ciągle jestem przy nadziei, ale teraz mniejszej niż w dniu wyborów

  Ryszard Bugaj: Ciągle jestem przy nadziei, ale teraz mniejszej niż w dniu wyborów ©Bartek Syta

  O rządzie Prawa i Sprawiedliwości, Trybunale Konstytucyjnym, nowych ministrach, łamaniu standardów i zagrożeniach demokracji - mówi prof. Ryszard Bugaj
  Ryszard Bugaj: Ciągle jestem przy nadziei, ale teraz mniejszej niż w dniu wyborów

  Ryszard Bugaj: Ciągle jestem przy nadziei, ale teraz mniejszej niż w dniu wyborów ©Bartek Syta

  Pamiętam, jak mówił Pan, że poczuje się rozczarowany, oszukany, jeśli w rządzie znajdą się panowie Antoni Macierewicz i Zbigniew Ziobro. I jak się Pan czuje?
  Nie pamiętam, czy mówiłem, że oszukany. Może. Na pewno nie podobają mi się te nominacje. Nawet nie najbardziej dlatego, że oni są radykalni i oczekuję po nich jakichś strasznych rzeczy. Ale najzwyczajniej w świecie oni mają poprzyprawiane gombrowiczowskie gęby, słusznie lub nie, ale mają.

  Może pan Jarosław Kaczyński uznał, że należy dać im drugą szansę, a nie popełnią już tych samych błędów? Może teraz te gombrowiczowskie gęby zostaną odbrązowione, stereotypy obalone?
  Wcale tego nie wykluczam. Tylko myślę, że tak nie należy robić i że Jarosław Kaczyński będzie miał dużo kłopotów. A ministrowie, których PiS powołuje, powinni być ludźmi, którzy w swoim obszarze nie natrafiają na zbędny opór. Oporu naturalnego będzie i tak strasznie dużo. Po co go dodawać? W przypadku Antoniego Macierewicza to mam dalej idące problemy, dlatego, że to, co on mówi o katastrofie smoleńskiej i nie chodzi tu o to, że są wątpliwości, bo te mogę zrozumieć, ale on dekretował, wielokrotnie mówił, że to był zamach. Na to, moim zdaniem, nie przedstawił żadnych dowodów.

  SPÓR O TRYBUNAŁ KONSTYTUCYJNY JEST DALEKI OD WYGASZENIA


  Może ta nowa komisja do badania wypadków lotniczych je przedstawi?
  Pan Macierewicz mówił to, zanim ta komisja była. Myślę sobie, że jest problem, żeby ministrowie tego rządu ponosili odpowiedzialność za słowo. Czy Jarosław Kaczyński uważa, że był to zamach? O ile wiem, niekoniecznie. Jeśli więc ktoś twierdził kategorycznie, że to był zamach, to powinno mu to zamykać drogę do fotela ministra.

  Wydaje się, że cokolwiek by nie zrobił pan Antoni Macierewicz, to będzie źle. Wcześniej wróżono, że ściągnie do MON stary zakon byłych członków Porozumienia Centrum. A kiedy okazało się, że swoim doradcą zrobił 20-letniego Edmunda Jannigera, choć jest on studentem amerykańskiej uczelni i ma być doradcą od kontaktów z zagranicznymi mediami, to też trwa oburzenie.
  Mnie się wydaje, że jednak są powody do niepokoju. Ściągnięcie pana Jannigera, no, to jest jakaś innowacja. Może się okazać, że to jest jakiś genialny człowiek. Ale czy musi on zajmować status doradcy? To jest status generalnie zarezerwowany dla ludzi z doświadczeniem. Różne rzeczy można powiedzieć o tym młodym człowieku, ja nie mam bladego pojęcia, kto to jest, natomiast jedną rzecz można powiedzieć całkowicie kategorycznie - doświadczenia to on nie ma. W tym sensie, jest to, moim zdaniem, naruszenie pewnych reguł, zasad, które obowiązują. A co do ściągnięcia zakonu PC - to mnie bardzo nie martwiło, ale chyba niektóre nominacje to raczej potwierdzają. Szczególnie, jeśli wziąć pod uwagę te nominacje, które zostały dokonane w służbach. Tak na marginesie, wypowiedź pana Waszczykowskiego w tej sprawie, chyba też przekroczyła granice tego, co jest dopuszczalne.

  Zwłaszcza, że pan Waszczykowski jest ministrem spraw zagranicznych.
  No właśnie. Przypomniało mi się, jak kiedyś przy rozdaniu stanowisk w Radzie Polityki Pieniężnej, w pierwszym podejściu zwrócił się do mnie Lech Kaczyński z taką sugestią. Powiedziałem mu: „Wiesz, chyba nie chcę”. Z bardzo prostej przyczyny. Przypuszczając, jaki będzie skład tej rady i fakt, że nie wypada krytykować większości, to miałem świadomość, że byłoby to znalezienie się w sytuacji, która stałaby się pułapką. Myślę sobie, że ministrowie też powinni uważać, mówię tutaj o panu Waszczykowskim, żeby nie mówić takich rzeczy, które powodują, że on - słusznie lub niesłusznie - ale będzie przyjmowany źle, z niechęcią. Oczywiście, to jest świat, który jest tolerancyjny. Proszę sobie przypomnieć, jak Radosław Sikorski mówił, że gazociąg bałtycki jest jak pakt Ribbentrop-Mołotow. I mu to zapomniano, a on potem chwalił Niemców, mówił, że przywództwo Unii muszą wziąć w ręce…

  … i ocalić świat.
  Oczywiście, ja nie twierdzę, że taka wypowiedź pana Waszczykowskiego przesądza o jego misji. Ale myślę, że są pewne przyjęte reguły. Ja akurat nie jestem za totalną poprawnością. No, ale trzeba to miarkować. Chyba, że ma się naprawdę coś ważnego do powiedzenia, to trzeba to zaraz położyć na stole. A w tej sprawie nie można chyba nic położyć na stole, nawet, jakby się coś miało kompromitującego.

  Ekipa rządząca łamie standardy - mówią krytycy rządu.
  Powiedziałbym: łamie standardy, których łamać nie należy. Nie mówię, że wszystkie standardy powinny być przestrzegane. Ale są takie, które być powinny. Trzeba zadbać o to, aby minister, jeśli zostaje ministrem, miał najlepszą możliwość wypełnienia swojej misji. W przypadku Antoniego Macierewicza i Zbigniewa Ziobry, takiej możliwości, moim zdaniem, nie ma. I to jest kłopot. Ale w tej krytyce nie chciałbym się przechylić, bo jak widzę, słyszę, czytam to, co się mówi krytycznego o rządzie PiS, to mi się robi niedobrze. Mam tu cytat, jaki chcę przytoczyć z „Gazety Wyborczej”. Pisze pan Maciej Stasiński: „Obrazy z wczorajszego Sejmu to niczym kadry wyjęte z „Triumfu woli” Leni Riefenstahl z 1935 roku”. Czyli - jak obrazy zdominowanego przez hitlerowców parlamentu niemieckiego. I dalej: „Tym razem to triumf woli mocy Jarosława Kaczyńskiego…” - Kaczyński jest tu wprost porównany do Hitlera. I dalej pisze Stasiński: „…który z pomocą skandującej bojówki parlamentarnej obraca w perzynę państwo prawa, podział władz i cały dorobek europejskiej myśli liberalno-demokratycznej […] z wyjątkiem myśli faszystowskiej i bolszewickiej”. I na koniec taki dodatek: „Wydarzenia środowej nocy cofają nas w czasy Iwana Groźnego. W środę wyjrzał car Jarosław Groźny oraz wielogłowy Maluta Skuratow, herszt opryczniny. […] Czas smuty nadszedł”. No, na litość boską!
  « 2 4 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (20)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pikiety 19 grudnia i 26 grudnia w Ponaniu na pl. Wolności - obrona demokracji

  pełen nadziei (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  19 grudnia, a potem 26 grudnia - na pl. Wolności w Poznaniu zapytamy sługusa PIS - DUDĘ:będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz...rozwiń całość

  19 grudnia, a potem 26 grudnia - na pl. Wolności w Poznaniu zapytamy sługusa PIS - DUDĘ:będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem.
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  obrona żłobu resortowych świń kóre się przyssały do koryta

  sceptyk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  i tyle.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A co Pan powie

  mkol (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Na trójskok?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bolszewicy głosują na PiS

  MBA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Przecież to partia znienawidzonej przez bolszewika Z. Gilowskiej (czyli jedynego wymiernego sukcesu PiS w ostatnim 10-leciu, nieco przypadkowego), no, no, ... Ale cieszy mnie jedno, że p. Bugaj...rozwiń całość

  Przecież to partia znienawidzonej przez bolszewika Z. Gilowskiej (czyli jedynego wymiernego sukcesu PiS w ostatnim 10-leciu, nieco przypadkowego), no, no, ... Ale cieszy mnie jedno, że p. Bugaj zawsze przykleja się do tych, którzy najmniej kradną (i piszę to bez jakiegokolwiek przekąsu), tak trzymać towarzysze bo w Polsce już lepiej nie będzie!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  MBA, gdzies to dostal ?

  podszkol (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  sie troche w polskim , bo tak mieszasz iz przypuszczac mozna ze cie calkowicie POgielo.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  trybunał stanu dla PISlamu

  POLAK (prawdziwy) (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  maliniak do dymisji i pod trybunał stanu

  Zgodnie z art. 130 Konstytucji prezydent obejmuje urząd po złożeniu wobec Zgromadzenia Narodowego przysięgi następującej treści:

  Obejmując z woli Narodu...rozwiń całość

  maliniak do dymisji i pod trybunał stanu

  Zgodnie z art. 130 Konstytucji prezydent obejmuje urząd po złożeniu wobec Zgromadzenia Narodowego przysięgi następującej treści:

  Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że

  UWAGA!!!

  dochowam wierności postanowieniom Konstytucji,

  będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem.

  pretensje do

  ul. Nowogrodzka 84/86, 02-018 Warszawa
  tel.: (+48) 22 6215035, faks: (+48) 22 6216767
  e-mail: biuro@pis.org.pl

  ul. Wiejska 10
  00-902 Warszawa
  Telefon: (48 22) 695-29-00
  Fax: (48 22) 695-22-38
  Mail: listy@prezydent.pl

  PS
  jak chcecie wysłać anonimowo maile to np: www.anonymailer.net zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  chyba prawdziwku z Petru

  lub jakims popslem (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  macales sie przez krate.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Panie prof. Bugaj:

  logical man (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  - jak jest jeden PZPR, wtedy jest jeden PZPR i być inaczej nie mogło ani nie powinno
  - jak jest jeden SLD, wtedy nie można utworzyć z niego cyborga, po czym ludowi wmawiać, że Palikot to Tow....rozwiń całość

  - jak jest jeden PZPR, wtedy jest jeden PZPR i być inaczej nie mogło ani nie powinno
  - jak jest jeden SLD, wtedy nie można utworzyć z niego cyborga, po czym ludowi wmawiać, że Palikot to Tow. Miller
  - jak jest jedna Platforma, wtedy nie ma czegoś takiego: połowa w niej jest cacy i cacy, a reszta tylko diabelska
  - jak jest jeden Petru, wtedy się mawia: jeden jest na na fonii i ekranie, cała reszta z post PZPR za ekranem i bez fonii
  - jak jest jeden PiS, wtedy trzeba mawiać: no i dalej będzie! I naturalnie, jak go Ziobro-Gowin-owcy nie wyportkują
  itd., itd...

  Inaczej mówiąc, czy nie lepiej, panie prof., jest już mówić: białe jest białe, czarne tylko czarnym... Bo w rzeczywistości nie można koniom w jednym zaprzęgu nakazywać, aby jeden skręcał w lewo, a pozostały w prawo, bo woźnicę rozerwą. I dzisiaj wobec profesora nie byłoby wylewu niemiłych słów, gdyby był jeden kierunek. I zamiast tego typowego kierunku intelektualistów: być zawsze w próżni i nie na Ziemi, bo... a nóż widelec... No cóż, pływanie nie zawsze zdrówko leczy, bo można i prędko zatonąć. Miłej niedzieli i zdrowia, prof. życzę!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przyprawiane geby ?

  Panie Profesorze ! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

  Zawodl mnie Pan, dlaczego Pan nie patrzy na ich prawdziwe ? Zaprzancami, sprzedawczykami i zlodziejami nie sa przecie. Jak ktos po przegranej nie chce wladzy oddac coz ztakim lajdactwem mozna...rozwiń całość

  Zawodl mnie Pan, dlaczego Pan nie patrzy na ich prawdziwe ? Zaprzancami, sprzedawczykami i zlodziejami nie sa przecie. Jak ktos po przegranej nie chce wladzy oddac coz ztakim lajdactwem mozna zrobic ? Bereza Kartuska jeno dla nich !zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Panie Bugaj a gdzie Pan byłeś kiedy Trybunał Konstytucyjny dokonywał "skoku" na rację stanu....

  Realnie patrząc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 2

  Polaków ?. Dzisiaj psy szczekają a Pan razem z nimi bo prawo chce wam zajrzeć do tobołków jakie przewozicie na garbach karawan przemierzających Rzeczpospolitą. Ja wiem że ten Trybunał Kombinacyjny...rozwiń całość

  Polaków ?. Dzisiaj psy szczekają a Pan razem z nimi bo prawo chce wam zajrzeć do tobołków jakie przewozicie na garbach karawan przemierzających Rzeczpospolitą. Ja wiem że ten Trybunał Kombinacyjny odpowiadał pańskiej sitwie ....Blidom i wszystkim tym którzy tu cedowali koszty a ich zyski krążyły po rajach podatkowych. Blisko 90% Polaków was przejrzało i z tego co wiem szykuje się publiczne wsparcie Narodu dla demokratycznie wybranej przez siebie władzy. Obyście nie lizali porażki bo ona może być bardzo słona. Judasz kiedy pojął co zrobił to się powiesił a co z wami ? Okradliście fundusze emerytalne ,obłożyliście podatkami nawet wdowi grosz po to aby się za niego gościć do woli po najekskluzywniejszych knajpach . Kogo ten Trybunał bronił i komu służył ?zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  te Bugaj

  pokradziony (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 4

  jakoś ci nie przeszkadzało jak chłoptasie okradli mnie z oszczędności emerytalnych


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  żeby mieć oszczędności trzeba samemu odłożyć.

  Ofe to przekręt. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

  Zabierane składki nigdy nie były twoimi oszczędnościami.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ale mógł decydować gdzie one będą przesyłane i to prawo podeptano

  sceptyk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  w imię interesików szemranej ferajny okupującej Polskę.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dlaczego pod tytułem nie zamieszczono wytłuszczonym drukiem

  innego fragmentu wypowiedzi Ryszarda Bugaja? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 2

  Cyt:
  "Ale w tej krytyce nie chciałbym się przechylić, bo jak widzę, słyszę, czytam to, co się mówi krytycznego o rządzie PiS, to mi się robi niedobrze".

  I przytacza słowa "G...a Wyborczego"...rozwiń całość

  Cyt:
  "Ale w tej krytyce nie chciałbym się przechylić, bo jak widzę, słyszę, czytam to, co się mówi krytycznego o rządzie PiS, to mi się robi niedobrze".

  I przytacza słowa "G...a Wyborczego" Michnika, Stasińskiego i Blumsztajna.

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Lepszy niż cieć bufon i złodziej w gangu od wersracze.

  św.NH (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 2

  Legitymanci ekipy szpetnych złodziejaszków TK do wora a wór do Moskwy. Tam trzeba fachowców.
  Konkreciarze w teatrze Donka jeszcze nie zauważyli,że przegrali.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To w takim razie co, Mr Bugaj... Co tym nie „skokiem” w końcu ma nie być?

  valenty (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

  Ano, wychodzi i tak, jak chyba i Kukiz mawia: TK należy generalnie przeorganizować, albo nawet i zlikwidować.

  Natomiast od siebie chciałbym i dodać, Mr Bugaj, nie ma w świecie ludzi o...rozwiń całość

  Ano, wychodzi i tak, jak chyba i Kukiz mawia: TK należy generalnie przeorganizować, albo nawet i zlikwidować.

  Natomiast od siebie chciałbym i dodać, Mr Bugaj, nie ma w świecie ludzi o predyspozycjach boskich. A tym bardziej, nie
  ma ich w polityce. A zresztą, pan, Mr Bugaj, tyleś w swym życiu już nagadał, jak i poczynił, że nie można w 100% uznać
  iż akurat celnie i właściwie. Czyli, również i pan, Mr Bugaj, jeszcze sam do tychże osób o boskich walorach nie należy.
  I ponadto, jeśli prof ekonomii, to może by tak o tym, jaki to PO przyjęła budżet po PiSe, a jaki mu po 8-latach przekazała.
  No i wtedy w tym temacie również nie będzie bosko, po tylko po diabelnemu.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pogonić

  .,., (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  Tałatajstwo

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo