Rynek mieszkaniowy – 10 niezwykłych zmian, które mogą nas czekać w przyszłości. Poznaj fascynujące prognozy

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Pierwsze domy wykonane za pomocą drukarek 3D już powstały, a technologia jest stale udoskonalana. Przykładowo amerykańska organizacja New Story szykuje się do wydrukowania w technologii 3DCP 50 domów z betonu dla potrzebujących mieszkańców Meksyku. Każdy będzie miał ok. 46,5 m kw. powierzchni i będzie kosztował zaledwie 4 tys. dolarów, a przy jego trwającym jedynie 24 godziny wydruku nie powstaną żadne odpady.Inne przykłady dobrze pokazują potencjał tej technologii. W Dubaju firma Apis Cor wydrukowała pokazowy dom o wysokości 9,5 m i powierzchni aż 640 m kw. W Moskwie powstał z kolei 38-metrowy domek za ok. 10 tys. dolarów.W Polsce technologię 3DPC zaprezentowano w podwarszawskich Otrębusach. Startup REbuild wydrukował z ok. 6 ton betonu pokazowy domek 7-metrowy. Zajęło to tylko 13 godzin. Jak widać, technologia ta ma szansę zrewolucjonizować budownictwo.
Pierwsze domy wykonane za pomocą drukarek 3D już powstały, a technologia jest stale udoskonalana. Przykładowo amerykańska organizacja New Story szykuje się do wydrukowania w technologii 3DCP 50 domów z betonu dla potrzebujących mieszkańców Meksyku. Każdy będzie miał ok. 46,5 m kw. powierzchni i będzie kosztował zaledwie 4 tys. dolarów, a przy jego trwającym jedynie 24 godziny wydruku nie powstaną żadne odpady.Inne przykłady dobrze pokazują potencjał tej technologii. W Dubaju firma Apis Cor wydrukowała pokazowy dom o wysokości 9,5 m i powierzchni aż 640 m kw. W Moskwie powstał z kolei 38-metrowy domek za ok. 10 tys. dolarów.W Polsce technologię 3DPC zaprezentowano w podwarszawskich Otrębusach. Startup REbuild wydrukował z ok. 6 ton betonu pokazowy domek 7-metrowy. Zajęło to tylko 13 godzin. Jak widać, technologia ta ma szansę zrewolucjonizować budownictwo. 123RF.com
Choć te wizje mogą brzmieć jak science fiction, niektóre z nich już zaczęto realizować w innych krajach. Czy doczekamy się ich w Polsce?

Rynek mieszkaniowy ewoluuje bez przerwy, a rozwój technologii i przemiany społeczne sprawiają, że w ciągu kilku czy kilkunastu lat potrafi zmienić się nie do poznania. Jakie rewolucje czekają nas w niedalekiej przyszłości? Marek Wielgo, ekspert serwisu GetHome.pl, zebrał 10 zjawisk, które już można zaobserwować, a które mogą wkrótce zmienić wszystko. Nowoczesne wynalazki ułatwiające budowę, zmiany w sposobie projektowania osiedli, dalekosiężne zmiany w prawie – wszystko to znajdziecie w naszej galerii.

Zobacz 10 wizji przyszłości, które już wkrótce mogą stać się codziennością na rynku mieszkaniowym:

Rynek mieszkaniowy nie stoi w miejscu. Zmienia się wraz z potrzebami klientów

Rynek mieszkaniowy potrafi w ciągu kilku dekad przejść niesamowite przemiany. Przykładowo w czasach PRL-u praktycznie nie istniało zjawisko przeprowadzania się do małych miejscowości pod wielkimi miastami, żeby za cenę dłuższych dojazdów do pracy móc cieszyć się spokojem i zielenią. Tymczasem dziś robi tak mnóstwo osób, a największe ośrodki miejskie stopniowo przekształcają się w aglomeracje.

Również w ciągu kilku ostatnich lat można zaobserwować duże zmiany. W Polsce upowszechniło się np. zjawisko grodzenia osiedli, różnie zresztą oceniane. Zmieniły się też gusta osób kupujących mieszkania. W obliczu rosnących cen coraz popularniejsze są małe mieszkania, a osobna kuchnia została zastąpiona przez aneks kuchenny.

Zdaniem eksperta GetHome.pl tym, co zadecyduje o przyszłości rynku mieszkaniowego, będą potrzeby, które traktujemy dziś poważniej niż kiedyś:

  • potrzeba bezpieczeństwa,
  • potrzeba wygody,
  • potrzeba zadbania o środowisko naturalne.

Potrzeby te będą skutkowały tym, że coraz większą rolę będą odgrywały nowoczesne technologie, a także zmiany w prawie służące zapobieganiu skutkom zmian klimatu.

Poznaj 10 trendów, które już wkrótce mogą całkowicie odmienić rynek nieruchomości:

Warto zaznaczyć, że prognozy zawarte w galerii nie są tylko czystymi fantazjami. Wiele z tych zjawisk już można zaobserwować w krajach Europy Zachodniej czy w Stanach Zjednoczonych, a powoli przenikają one także do Polski. Na liście znalazły się też wynalazki, które już istnieją w formie zalążkowej, ale których upowszechnienie znacząco zmieni to, jak mieszkamy.

[QUIZ] Kiedyś te przedmioty były w każdym domu. Rozpoznasz je?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl