18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Rynek farmaceutyczny zamiast rosnąć stale się kurczy

Piotr Kula
Piotr Kula
Piotr Kula
Wprowadzona w życie 1 stycznia 2012 roku ustawa refundacyjna budziła zarówno nadzieje jak i obawy. Po trzech kwartałach jej funkcjonowania, niestety okazuje się, że mamy do czynienia z narastaniem utrudnień na rynku farmaceutycznym oraz jego "kurczeniem się", protestami lekarzy i farmaceutów oraz przede wszystkim z coraz większymi wydatkami pacjentów na leki.

Od początku bieżącego roku obserwujemy znaczący spadek sprzedaży leków zarówno w ujęciu ilościowym jak i wartościowym. Dotyczy to szczególnie produktów refundowanych. Jednocześnie należy podkreślić, że nastąpił wzrost sprzedaży leków na receptę płatnych 100 proc. Wynika to stąd, że po wejściu w życie ustawy Narodowy Fundusz Zdrowia respektuje wyłącznie prawo do refundacji leku wedle wskazań dla danej choroby, zgłoszonych przez producenta leku we wniosku rejestracyjnym. Jeśli więc spektrum terapeutyczne dla danego leku jest szersze, Fundusz takiego leku już nie refunduje, dlatego też pacjenci, którzy do tej pory mogli kupować dany lek ze zniżką, płacą za niego teraz 100 procent. Równocześnie lekarze obawiając się kar narzuconych przez nowe regulacje prawne, aby uniknąć ryzyka, przepisują pacjentom więcej leków ze 100% odpłatnością.

Według prognozy PharmaExpert, wartość rynku farmaceutycznego obniży się od 5,5 proc. w porównaniu z 2011 rokiem, do ok. 26,7 mld złotych. Największym wygranym efektów działania zapisanych w ustawie mechanizmów jest płatnik - spadek refundacji szacowany jest na 17,9 proc. do wartości ok. 7,1 mld złotych. Tak drastyczny spadek sprzedaży nie miał jeszcze miejsca w historii polskiego rynku farmaceutycznego po roku 1990. To oznacza, że pod względem sprzedaży leków cofniemy się do poziomu roku 2008/2009. To spowoduje negatywne konsekwencje dla przemysłu farmaceutycznego - zarówno dla firm innowacyjnych, jak i polskich producentów leków.

Jednak na wprowadzone z dniem 1 stycznia 2012 zmiany trzeba spojrzeć także, a może przede wszystkim, z perspektywy pacjentów. Wydatki na leki wypisywane przez lekarza na receptę, niestety, wzrosły. Pozbawiono też pacjentów możliwości uczestnictwa w programach, które ofertowały im możliwość tańszego leczenia.

Pacjenci płacąc teraz za leki refundowane są zmuszeni do coraz głębszego sięgania do kieszeni. Obecny poziom współpłacenia w Polsce, który wynosi ok 30 proc., jest jednym z najwyższych w Europie, przy jednocześnie jednym z najniższych poziomów cen leków w UE. Obecnie jedynie Narodowy Fundusz Zdrowia jest, w krótkiej perspektywie, beneficjentem nowej ustawy refundacyjnej, gdyż zmniejszające się teraz wydatki refundacyjne przynoszą olbrzymie oszczędności, ok. 1,4 mld złotych mniej niż w roku 2011..

W łańcuchu dystrybucji leków hurtownie farmaceutyczne i apteki coraz dotkliwiej zaczęły odczuwać regulujące ich działalność przepisy ustawy refundacyjnej. Obserwujemy zmniejszającą się, kwartał po kwartale, liczbę aptek, które wskutek zmniejszających się obrotów i marż nie są w stanie przetrwać. Równocześnie co roku będzie zmniejszać się marża hurtowa z 8,91 proc. do 5 proc. w 2014. Musimy jednak pamiętać, że obecne marże w łańcuchu dystrybucji w Polsce należą do najniższych w EU. Te wszystkie problemy związane hurtowniami i aptekami bezpośrednio odbiją się na pacjentach, którzy mają problemy z realizacja recepty w konkretnej aptece z powodu braku leku na półce. Muszą wizytować klika aptek przez kilka dni, aby otrzymać swój lek i prowadzić leczenie.

Piotr Kula, prezes PharmaExpert

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie