Ruszyły zdjęcia do "3096 dni". Dramat Nataschy Kampusch...

  Ruszyły zdjęcia do "3096 dni". Dramat Nataschy Kampusch będzie hitem kina?

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Polska

  Ruszyły zdjęcia do filmu opartego na dramatycznej biografii Nataschy Kampusch. Najbardziej tajemnicza austriacka historia kryminalna ma szansę stać się kasowym hitem - pisze Małgorzata Gołota.
  Wstrząsająca historia dziewczynki i najbardziej mroczna z tajemnic kryminalnych Austrii - tak zwykle określa się porwanie, więzienie i ucieczkę Nataschy Kampusch. I prawdopodobnie tak samo wstrząsający i mroczny będzie film oparty na wydanej w zeszłym roku autobiografii Kampusch "3096 dni". Zwłaszcza, że wyprodukuje go ta sama ekipa, która odpowiada za sukces filmu "Downfall" opisującego to, co działo się w bunkrze Hitlera na kilka dni przed jego samobójstwem.


  Czytaj także: Sprawa Nataschy Kampusch wraca na wokandę. Porywacza zabił wspólnik?

  Sama historia Kampusch zresztą jest mroczna i dramatyczna. W 1998 r. 10-letnia dziewczynka idąca do szkoły zostaje porwana z ulicy w rodzinnym Wiedniu. Porywacz wywozi ją na przedmieścia, zamyka w malutkim (2 x 3 m) pokoiku w piwnicach swojego domu.

  - Pomieszczenie było czyste, ale ciemne, pozbawione okien, wyposażone tylko w piętrowe łóżko, zlew i toaletę. Drzwi do mojego pokoju z drugiej strony zabezpieczono betonową pokrywą. A prowadził do nich jedynie wąski korytarz zwieńczony otworem w ścianie, zablokowany z drugiej strony ciężkim regałem - tak w swojej książce po latach opisuje pokój Natascha.

  Priklopil więzi ją blisko osiem i pół roku. W tym czasie staje się jedynym przyjacielem i jednocześnie stręczycielem dziewczynki. Natascha z jednej strony jest otaczana opieką, z drugiej jest bita, głodzona, zmuszana do ciężkich prac przy remoncie mieszkania.

  Czytaj także: Zagadka Nataschy Kampusch bliska rozwiązania. Porwanie dziewczyny zleciła jej matka?

  - Prosiłam, by kładł mnie do łóżka, czytał mi do snu, całował w czoło na dobranoc. (…) Byłam dzieckiem, potrzebowałam czyjegoś dotyku i czułości. (…) Zdarzało mu się tracić nad sobą kontrolę, ale naprawdę mocno agresywny zaczął robić się, gdy weszłam w okres dojrzewania. Traktował mnie wtedy tak, jak gdybym była brudna i obrzydliwa. Przestał mnie przytulać, za to regularnie bił, a gdy spaliśmy w jednym łóżku, zakładał mi kajdanki, bo - jak wyjaśniał - wcześniej nie zachowywałam się dość dobrze - wspomina dziewczyna. Ucieka, gdy ma 18 lat, w sierpniu 2006 r., wykorzystując moment, gdy Priklopil myśli, że czyści jego samochód. Biegnąc, trafia do willi w Strasshof położonej nieco na północ od austriackiej stolicy. Jej lokatorzy rozpoznają w wychudzonej 18-latce 10-letnią dziewczynkę, o której kilka lat wcześniej mówił cały kraj.

  Zdjęcia do filmu, którego produkcja pochłonie blisko 6 mln euro, rozpoczną się w maju w Monachium. W roli 10-letniej Nataschy wystąpi Amelia Pidgeon, postać starszej dziewczynki będzie natomiast odtwarzać znana m.in. z oscarowego "Alberta Nobbsa" Antonia Campbell-Hughes. Porywacza Wolfganga Priklopila zagra Duńczyk Thure Lindhardt.

  Czytaj także: Kampusch: Moja historia powinna też zakończyć się morderstwem

  Scenariusz napisał Bernd Eichinger, jeden z autorów sukcesu poświęconego ostatnim dniom Hitlera filmu "Downfall". Całość powstała w oparciu o szereg wywiadów, które Eichinger przeprowadził z Kampusch na kilka miesięcy przed swoją śmiercią w styczniu 2011 r. Niemiecki operator Michael Ballhaus, mający w dorobku m.in. fenomenalne zdjęcia do "Draculi", "Gangów Nowego Jorku" czy "Infiltracji", dla filmu "3096 dni" zgodził się zrobić sobie przerwę w emeryturze. - To fantastyczne, że udało nam się go do tego skłonić - mówi reżyserująca obraz Sherry Horman, prywatnie żona Ballhausa. Przekonuje jednocześnie, że film, którego roboczy tytuł to "3096", będzie wierną kopią biografii Nataschy. - Chcemy pokazać całe cierpienie tej dziewczyny, począwszy od tego w dniu porwania, poprzez to, które było efektem więzienia i stręczycielstwa Priklopila, aż po to, które towarzyszyło ucieczce i zderzeniu z wolnością - mówi Horman.
  1 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo