Ruszyły manewry wojskowe Anakonda 23. Ćwiczenia również w Ustce i na Bałtyku. Będzie strzelanie rakietami przeciwokrętowymi NSM. WIDEO

OPRAC.:
Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
Wideo
od 16 lat
Dziewiąta edycja manewrów wojskowych „Anakonda” rozpoczęła się w sobotę, 6 maja 2023 w województwach północnej, centralnej a zwłaszcza wschodniej Polski. To największe tegoroczne ćwiczenie Sił Zbrojnych RP. Bierze w nim udział około 13 tysięcy polskich żołnierzy oraz kilkuset z państw NATO i krajów partnerskich. Wcześniej jednymi z przygotowań do manewrów były ćwiczenia Zalew 23, odbywające się w połowie kwietnia 2023 r. m.in. przy śluzie na kanale żeglugowym przez Mierzeję Wiślaną.

Ruszyła kolejna edycja ćwiczeń Anakonda. Tysiące polskich żołnierzy zaangażowanych w akcję

Jak informuje Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, aktywna część ćwiczenia Anakonda-23 rozpoczęła się 6 maja 2023 m. in. na poligonach w Drawsku, Orzyszu, Ustce i Nowej Dębie. Manewry składają się z czterech części: ćwiczenia studyjnego z grą wojenną na poziomie strategiczno-operacyjnym (Table Top Exercise - TTX); połączonego ćwiczenia z wojskami (Joint LIVEX); ćwiczenia dowódczo-sztabowego wspomaganego komputerowo (Command Post Exercise/ Computer-Assisted Exercise - CPX/CAX) oraz ćwiczenia eksperymentalnego (Field Experimentation Exercise – FEX).

- Scenariusz AN-23 przygotowywany jest tak, aby jak najbardziej przypominał rzeczywistą sytuację. Wpisuje się on w profil i dynamikę obecnych zagrożeń i dylematów strategiczno-operacyjnych wzdłuż wschodniej flanki NATO, w tym w regionie Morza Bałtyckiego – informuje kpt. Ewa Złotnicka z Centrum Prasowo-Informacyjne ćwiczenia Anakonda 23.

Zalew 23 – przygrywka do Anakondy

Jednym z przygotowań do manewrów były ćwiczenia Zalew 23, odbywające się w połowie kwietnia 2023 r. m.in. przy śluzie na kanale żeglugowym przez Mierzeję Wiślaną. Wnioski z ćwiczeń posłużyły planowaniu dalszych działań, w tym rozpoczynającej się edycji Anakondy.

- Jesteśmy w porcie Nowy Świat na tak zwanym przekopie Mierzei Wiślanej. Ten odcinek drogi wodnej ma znaczenie strategiczne dla obrony terytorium i granic Rzeczypospolitej – mówił prezydent Andrzej Duda, który obserwował ćwiczenia, wskazując na bliskość obwodu kaliningradzkiego.

Anakonda 23 angażuje całą architekturę Sił Zbrojnych RP – nie tylko wszystkie rodzaje wojsk, ale również kluczowe elementy układu pozamilitarnego z województw północnej, centralnej a zwłaszcza wschodniej Polski. W ramach interakcji z siłami ćwiczącymi, funkcjonariusze jednostek podległych MSWiA zaangażowani będą w osłonę strategiczną ćwiczenia. Ponadto, jak informuje kpt. Ewa Złotnicka z CP-I Anakonda 23, „Kilkuset uczniów klas mundurowych oraz członków grup rekonstrukcyjnych realizować będzie wybrane epizody taktyczne z wojskami operacyjnymi i WOT. Organizacje proobronne wspierać będą działania wszystkich związków taktycznych biorących udział w ćwiczeniu”.

Anakonda 23 – z polskimi żołnierzami będą ćwiczyć armie 7 krajów NATO

W ćwiczeniu Anakonda 23 oraz w ćwiczeniach skoordynowanych (Defender 23, Aurora 23), w ramach których realizowane będzie również szkolenie poza granicami Polski, biorą udział przedstawiciele Sił Zbrojnych z USA, Rumunii, Słowenii, Szwecji, Francji, Litwy, Łotwy, Estonii oraz Turcji.

- Wśród sprzętu wykorzystywanego podczas fazy ćwiczenia połączonego AN-23 są m. in. czołgi M1 Abrams, bojowe wozy piechoty M2 Bradley, armatohaubice K9 Thunder i AHS Krab oraz wyrzutnie Langusta. Do realizacji epizodów ćwiczenia fazy Joint LIVEX planowane jest także użycie modułów bojowych rakiet przeciwokrętowych NSM – wylicza kpt. Ewa Złotnicka.

Anakonda 23 – na lądzie, w powietrzu i na morzu

W tej edycji Anakondy, wśród ćwiczonych epizodów będzie m. in. prowadzenie działań w domenach: powietrznej, morskiej i lądowej, strzelanie artyleryjskie, ćwiczenia z zakresu ratownictwa morskiego, a także zgrywanie systemu rażenia. Główny element taktyczny ognia połączonego odbędzie się w dniach 11-13 maja.

- Głównym założeniem ćwiczenia jest integracja zdolności militarnych SZ RP, wojsk sojuszniczych, partnerskich oraz układu pozamilitarnego w międzynarodowym środowisku operacyjnym w celu sprawdzenia poziomu interoperacyjności i zdolności współdziałania rodzajów sił zbrojnych w odpowiedzi na realne zagrożenia w regionie M. Bałtyckiego. Anakonda 23 obejmuje m. in. przeciwdziałanie i reagowanie na zagrożenia hybrydowe – wyjaśnia oficer prasowa ćwiczenia Anakonda 23.

Anakonda 23 – największe ćwiczenie Sił Zbrojnych RP

Aktywacja, przemieszczenie sił i środków oraz zgrywanie bojowe na potrzeby ćwiczenia rozpoczęło się już w połowie kwietnia. Szkolenie w ramach części aktywnej realizowane będzie na poligonach Drawsko, Orzysz, Ustka i Nowa Dęba, a także na obszarze pozapoligonowym.

Ze względu na swój rozmach operacyjny i skalę użycia wojsk, Anakonda od 2018 roku jest przedsięwzięciem realizowanym w cyklu 3-letnim, planowanym z wyprzedzeniem, ma charakter defensywny i nie jest skierowane przeciwko jakiemukolwiek z państw. Ćwiczenie od 2006 roku ewoluowało ze stricte krajowego do ćwiczenia z aktywnym udziałem państw członkowskich NATO i naszych partnerów. Za jego przygotowanie odpowiada Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych im. generała Bronisława Kwiatkowskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 12

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

s
szary człowiek
6 maja, 19:28, Gość:

A nasze wojsko to chyba zrezygnowało z elementu zaskoczenia skóra za dnia przejeżdża kolumna z NSM i Kraby. Może chcą odstraszyć ruskich. Hehe...

Jaki element zaskoczenia ? Co ty bredzisz, przecież to ćwiczenia, kogo niby te ćwiczenia mają zaskoczyć, są przecież jawne.

I
Igor
7 maja, 9:17, Zyga:

Anakonda za PI to śmiech na sali,skłóceni ze wszystkimi w UE

7 maja, 9:18, Edek:

PIS w razie wojny zostanie sam jak karaluchy

Sami będą walczyć z Rosją

E
Edek
7 maja, 9:17, Zyga:

Anakonda za PI to śmiech na sali,skłóceni ze wszystkimi w UE

PIS w razie wojny zostanie sam jak karaluchy

Z
Zyga
Anakonda za PI to śmiech na sali,skłóceni ze wszystkimi w UE
g
gosc
6 maja, 21:45, Peace:

Dmuchany balon. Jedna bombka atomowa z Kaliningradu na Warszawę i cała ta banda podżegaczy, z pełnymi gaciami, popędzi do Moskwy podpisać kapitulację.

Rozumiem że pilnujesz kolejkę.

P
Peace
Dmuchany balon. Jedna bombka atomowa z Kaliningradu na Warszawę i cała ta banda podżegaczy, z pełnymi gaciami, popędzi do Moskwy podpisać kapitulację.
G
Gość23
6 maja, 18:22, 8gwiazdek:

Dla pis-armii bardziej pasuje kryptonim "glista", albo co najwyżej "zaskroniec".

6 maja, 18:41, Villa -plus:

Padalec będzie idealnie

Oślizgłe gady się odezwały.

G
Gość
A nasze wojsko to chyba zrezygnowało z elementu zaskoczenia skóra za dnia przejeżdża kolumna z NSM i Kraby. Może chcą odstraszyć ruskich. Hehe...
e
emeryt
Więcej takich widowisk,stać nas na taki cyrk?

https://www.youtube.com/watch?v=CVjr7yaiVCw
V
Villa -plus
6 maja, 18:22, 8gwiazdek:

Dla pis-armii bardziej pasuje kryptonim "glista", albo co najwyżej "zaskroniec".

Padalec będzie idealnie

8gwiazdek
Dla pis-armii bardziej pasuje kryptonim "glista", albo co najwyżej "zaskroniec".
A
Alien
Tylko po co ponosic takie koszta .jak rakieta pod bydgoszczą wpadla i nie ma winnych .
Wróć na i.pl Portal i.pl