Ruszyły egzaminy próbne ósmoklasistów. To pierwszy taki...

  Ruszyły egzaminy próbne ósmoklasistów. To pierwszy taki sprawdzian

  Maciej Wijatkowski

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Do egzaminu przystąpią uczniowie o rok młodsi od tych, którzy dotąd zdawali egzamin gimnazjalny

  Do egzaminu przystąpią uczniowie o rok młodsi od tych, którzy dotąd zdawali egzamin gimnazjalny ©Anna Kaczmarz/zdj. ilustracyjne

  Zaczęły się egzaminy próbne dla ósmoklasistów. Te prawdziwe odbędą się 15 - 17 kwietnia i mogą zdecydować o przyszłości uczniów.
  Do egzaminu przystąpią uczniowie o rok młodsi od tych, którzy dotąd zdawali egzamin gimnazjalny

  Do egzaminu przystąpią uczniowie o rok młodsi od tych, którzy dotąd zdawali egzamin gimnazjalny ©Anna Kaczmarz/zdj. ilustracyjne

  Ogólnopolski Próbny Egzamin Ósmoklasisty z Operonem odbywa się od 27 do 29 listopada (wtorek-czwartek).

  Egzaminy w tym roku obejmują sprawdziany z języka polskiego, matematyki i wybranego języka nowożytnego. Od 2021/22 r. dojdzie egzamin z przedmiotu, wybranego spośród: biologii, chemii, fizyki, geografii i historii. Egzamin będzie przeprowadzany na podstawie programu ośmioletniej szkoły podstawowej. To bardzo bogaty program, a do sprawdzianu przystąpią uczniowie o rok młodsi od tych, którzy dotąd zdawali egzamin gimnazjalny.


  Wyniki będą przedstawiane w procentach. Przystąpienie do egzaminu jest obowiązkowe, uzyskane wyniki nie będą miały wpływu na ukończenie szkoły, natomiast będą stanowić jedno z kryteriów rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej.

  Specjaliści i nauczyciele są zgodni: po egzaminie próbnym będzie jeszcze dużo czasu na naukę i uzupełnienie ewentualnych braków. Podkreślają istotę tzw. „pytań otwartych”, tj. zadań matematycznych i zagadnień w egzaminach z języka polskiego i obcych, które wymagają twórczej pracy ucznia, a nie wybrania odpowiedniej odpowiedzi w egzaminie testowym.

  - Poprawne rozwiązanie testu dowodzi głównie umiejętności rozwiązywania testów - mówią pedagodzy. Pytania otwarte w egzaminie z języka polskiego są ważne, bo dają 70% punktów oceny.

  Zasady obowiązujące na egzaminie z matematyki są podobne. Tutaj także pojawią się zadania otwarte - mówi się o jednej trzeciej liczby zadań w teście. Otwarte, znaczy też - dopuszczające nie tylko jedno rozwiązanie. Uczeń powinien podać wszystkie możliwości, by osiągnąć maksymalną ocenę.


  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:


  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Potrzebne

  Nauczyciel (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  To pozwala wyrównać poziom. W jednej szkole za nic dostaniesz 6 a w innej ucząc sie tydzień dostaniesz max 5 bo 6 to własne zainteresowania.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  :-)

  Faki (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Komu te egzaminy są potrzebne? Wyniki nauki są wypisane na świadectwie.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo