Ruszyło prokuratorskie śledztwo ws. internetowych oszustw na rzekome inwestycje PKN Orlen

OPRAC.:
Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Śledztwo w sprawie internetowych oszustw prowadzone jest na razie we wstępnej fazie - jeszcze nikomu nie postawiono zarzutów
Śledztwo w sprawie internetowych oszustw prowadzone jest na razie we wstępnej fazie - jeszcze nikomu nie postawiono zarzutów Fot. Karolina Misztal
Prokuratura Okręgowa w Płocku prowadzi śledztwo w sprawie stron internetowych bezprawnie oznaczonych chronionym znakiem PKN Orlen i dokonywanych za ich pośrednictwem oszustw poprzez oferowanie fikcyjnych inwestycji. Postępowanie obejmuje aktualnie blisko 300 przypadków z całej Polski.

Śledztwo w sprawie internetowych oszustw, dotyczących inwestycji w rzekome przedsięwzięcia PKN Orlen, zostało zlecone przez Prokuraturę Krajową w związku z pojawiającymi się doniesieniami o tego typu procederze i zawiadomieniem koncernu - poinformowała w środę PAP rzeczniczka płockiej Prokuratury Okręgowej Iwona Śmigielska-Kowalska.

Śledztwo, które prowadzimy, dotyczy stron internetowych bezprawnie oznaczonych chronionym znakiem PKN Orlen i dokonywanych za ich pośrednictwem oszustw na wielką skalę poprzez oferowanie możliwości inwestowania w fikcyjne przedsięwzięcia spółki przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii informatycznych - powiedziała prokurator Śmigielska-Kowalska.

Zastrzegła jednocześnie, iż na obecnym etapie postępowania, ze względu na jego dobro, a także z uwagi na charakter sprawy, nie może udzielić bardziej szczegółowych informacji.

"Mogę jedynie powiedzieć, że spływają do nas zgłoszenia i materiały, dotyczące podobnych przypadków z całego kraju. Na obecnym etapie postępowania jest to blisko 300 oszustw. To przypadki już zweryfikowane. Prowadzone są dalsze czynności" - dodała prokurator Śmigielska-Kowalska.

Zaznaczyła przy tym, iż śledztwo płockiej Prokuratury Okręgowej, dotyczące internetowych oszustw poprzez fikcyjne oferty inwestycyjne w rzekome przedsięwzięcia PKN Orlen, toczy się obecnie w sprawie - nikomu nie przedstawiono dotychczas zarzutów.

W ostatnim czasie odrębne śledztwo w podobnej sprawie wszczęła Prokuratura Rejonowa w Płocku. Chodzi o dokonanie oszustwa internetowego, w efekcie którego hakerzy okradli konta bankowe pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej (DPS) w Brwilnie - według dotychczasowych ustaleń poszkodowanych zostało kilkanaście osób, które w sumie straciły 392 tys. zł.

Śledztwo płockiej Prokuratury Rejonowej, dotyczące internetowego oszustwa, zostało wszczęte po zawiadomieniu złożonym przez DPS w Brwilnie. Na obecnym etapie postępowanie to prowadzone jest w sprawie, nikomu nie przedstawiono zarzutów.

Jak informował niedawno PAP zastępca prokuratora rejonowego w Płocku Marcin Policiewicz, nie jest wykluczone, że śledztwo to przejmie Prokuratura Okręgowa w Płocku, która - jak wyjaśnił - "prowadzi większe postępowanie, dotyczące identycznego sposobu działania, czyli oszustw z wykorzystaniem fałszywej oferty zakupu akcji PKN Orlen".

Według płockiej Prokuratury Rejonowej, mechanizm zgłoszonego tam oszustwa polegał na tym, iż pracownica DPS w Brwilnie, mająca w ramach obowiązków służbowych dostęp do kont bankowych pensjonariuszy, skusiła się na fałszywą ofertę kupna akcji PKN Orlen - licząc na duży zysk z transakcji, zainwestowała 900 zł.

Kiedy na stronie internetowej z ofertą kobieta podała swe dane osobowe, oszuści skontaktowali się z nią i nakłonili do zainstalowania tzw. zdalnego pulpitu. W ten sposób przejęli dostęp do jej komputerem, w tym do konta bankowego. Z uwagi na to, że pracownica DPS miała także dostęp do kont bankowych pensjonariuszy, oszuści skorzystali z tej okazji. W efekcie pieniądze straciła i pracownica DPS, i pensjonariusze.

PKN Orlen od dawna ostrzega przed fikcyjnymi ofertami internetowymi, dotyczącymi rzekomych inwestycji w przedsięwzięcia spółki. Jeszcze w marcu, w związku z pojawiającymi się w internecie fałszywymi ogłoszeniami, zachęcającymi do inwestowania w projekty PKN Orlen, koncern rozpoczął w mediach - w tym online, a także w prasie i radio - kampanię informacyjną ostrzegającą przed tego typu oszustwami.

PKN Orlen zapewnił przy tym, że "nigdy nie telefonuje do klientów z propozycją indywidualnych inwestycji".

Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności i zgłaszanie fałszywych ogłoszeń oraz prób oszustw na adres [email protected] lub właściwym organom ścigania - informował w marcu koncern.

TD

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl