Ruszył proces ws. blokowaniu wjazdu Jarosława Kaczyńskiego...

  Ruszył proces ws. blokowaniu wjazdu Jarosława Kaczyńskiego na Wawel [ZDJĘCIA]

  Marcin Banasik

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Ruszył proces ws. blokowaniu wjazdu Jarosława Kaczyńskiego na Wawel [ZDJĘCIA]
  1/13
  przejdź do galerii

  ©fot. archiwum

  Sprawa dotyczy siedmiu osób, które zostały obwinione o wykroczenie przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji, polegające na blokowaniu przejazdu samochodów zmierzających na Wawel 18 grudnia 2016 r. Czterech mężczyzn i trzy kobiety nie przyznali się do winy.


  Podczas poniedziałkowej rozprawy przedstawiciel krakowskiej policji odczytał zarzuty jakie stawiane są protestującym. Ci z kolei opowiadali o tym, że przyszli pod Wawel, ponieważ politycy PiS, według nich wjeżdżali tam nielegalnie.

  Przypomnijmy, w lipcu ubiegłego roku wyroki nakazowe (mogą zapaść bez obecności stron postępowania) wydał sąd rejonowy uznając, że blokowanie wjazdu na Wawel to wykroczenie. Obwinieni zostali ukarani grzywnami od 300 zł do 500 zł. W sierpniu do krakowskiego sądu rejonowego wpłynęły sprzeciwy od siedmiu osób skazanych.

  Sąd rozpatrujący sprzeciwy przyznał tym razem rację blokującym wjazdu na Wawel uznając, że w przypadku tego legalnego zgromadzenia publicznego nie było mowy o tym, że uczestnicy działali na szkodę społeczną.

  Zdaniem sądu zgromadzenie nie naruszyło zasad określonych w ustawie o zgromadzeniach, w związku z tym nie zostało rozwiązane i jako takie do końca pozostało zgromadzeniem legalnym. Ponadto miało spokojny charakter, uczestnicy wykonywali polecenia policjantów, jedynie sporadycznie osoby blokujące stawiały opór bierny. Tym samym sąd umorzył sprawy siedmiu osób skazanych wcześniej wyrokiem nakazowym na grzywny.

  Na to postanowienie zażalenie złożył Komendant Miejski Policji w Krakowie. Wskazał m.in., że zarzucone obwinionym czyny nie zostały dostatecznie opisane w postanowieniu, ponieważ brakowało opisu okoliczności ich popełnienia; ponadto, zarzucił bezpodstawne przyjęcie, że czyny te nie stanowiły wykroczenia.

  W połowie stycznia sąd okręgowy w wydziale odwoławczym uwzględnił te zarzuty i uchylił zaskarżone postanowienie. Uznał, że umorzenie sprawy na posiedzeniu było przedwczesne, ponieważ sąd w postępowaniu dowodowym powinien dokonać merytorycznej oceny zarzutów i dowodów wobec obwinionych.

  Sąd wskazał m.in. na wątpliwości dotyczące zarzutów i okoliczności ich popełnienia, jak i dwa sprzeczne stanowiska sądu w tej sprawie, dotyczące społecznej szkodliwości czynu. Na początku sąd wydał bowiem wyrok nakazowy w tej sprawie, a po sprzeciwach obwinionych - postępowanie umorzył. Dlatego sprawa będzie wyjaśniana przed sądem.

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  WIDEO: Kierowcy kontra rowerzyści. Kto lepiej dba o bezpieczeństwo?

  Autor: TVN24, x-news

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przykladnie ukarac

  Mwk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Podac nazwiska tych osobnikow.. obzciazyc kosztami zabezpieczenia isadowymi. Nie moze euro- kanalia zabronic i przeszkadzac w odwidzeniu grobu wnaszym kraju.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Smutek

  Smutek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Przeczytaj coś napisał jeszcze raz. Za parę srebrników stałeś się nikczemnie wypowiadającym się człowiekiem. Mówię ci lepiej kamień młyński uwiązać u szyi, niż przyczynić się do zgorszenia. Jak...rozwiń całość

  Przeczytaj coś napisał jeszcze raz. Za parę srebrników stałeś się nikczemnie wypowiadającym się człowiekiem. Mówię ci lepiej kamień młyński uwiązać u szyi, niż przyczynić się do zgorszenia. Jak ktoś czyta te twoje niegodziwości a jest w takim samym stanie emocjonalnym to jaki przekaz mu niesiesz? Czytałeś chociaż jeden fragment Pisma Świętego? Tam jest napisane "Módl się i pracuj abyś cudzego chleba nie jadł" Od tego bogactwo się zaczyna a nie od socjalu.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  biedne te dziennikarzyny

  krakus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  po polsku poprawnie nie umieja pisac, dziwic sie pozniej takiej szumowinie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Same uczciwe twarze

  mag (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  Mops i mężczyzna z kucykiem, szkoda gadać, jacy protestujący taki proces.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nie przegap

  Victoria's Secret 2018.

  Victoria's Secret 2018. "Aniołki" w seksownej bieliźnie na wybiegu [ZDJĘCIA]

  10 najbardziej przerażających seryjnych morderców w historii. Nie chciałbyś ich spotkać

  10 najbardziej przerażających seryjnych morderców w historii. Nie chciałbyś ich spotkać

  Black Friday w Instytucie Piękna Lumières

  Black Friday w Instytucie Piękna Lumières

  Nie chciał jej rolnik, który szuka żony. Zobaczcie ZDJĘCIA wysportowanej Pauliny

  Nie chciał jej rolnik, który szuka żony. Zobaczcie ZDJĘCIA wysportowanej Pauliny