Ruszył proces ws. blokowaniu wjazdu Jarosława Kaczyńskiego na Wawel [ZDJĘCIA]

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Zaktualizowano 
Sprawa dotyczy siedmiu osób, które zostały obwinione o wykroczenie przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji, polegające na blokowaniu przejazdu samochodów zmierzających na Wawel 18 grudnia 2016 r. Czterech mężczyzn i trzy kobiety nie przyznali się do winy.

Kraków. Zablokowali politykom PiS-u wjazd na Wawel [ZDJĘCIA, WIDEO]

Podczas poniedziałkowej rozprawy przedstawiciel krakowskiej policji odczytał zarzuty jakie stawiane są protestującym. Ci z kolei opowiadali o tym, że przyszli pod Wawel, ponieważ politycy PiS, według nich wjeżdżali tam nielegalnie.

Przypomnijmy, w lipcu ubiegłego roku wyroki nakazowe (mogą zapaść bez obecności stron postępowania) wydał sąd rejonowy uznając, że blokowanie wjazdu na Wawel to wykroczenie. Obwinieni zostali ukarani grzywnami od 300 zł do 500 zł. W sierpniu do krakowskiego sądu rejonowego wpłynęły sprzeciwy od siedmiu osób skazanych.

Sąd rozpatrujący sprzeciwy przyznał tym razem rację blokującym wjazdu na Wawel uznając, że w przypadku tego legalnego zgromadzenia publicznego nie było mowy o tym, że uczestnicy działali na szkodę społeczną.

Zdaniem sądu zgromadzenie nie naruszyło zasad określonych w ustawie o zgromadzeniach, w związku z tym nie zostało rozwiązane i jako takie do końca pozostało zgromadzeniem legalnym. Ponadto miało spokojny charakter, uczestnicy wykonywali polecenia policjantów, jedynie sporadycznie osoby blokujące stawiały opór bierny. Tym samym sąd umorzył sprawy siedmiu osób skazanych wcześniej wyrokiem nakazowym na grzywny.

Na to postanowienie zażalenie złożył Komendant Miejski Policji w Krakowie. Wskazał m.in., że zarzucone obwinionym czyny nie zostały dostatecznie opisane w postanowieniu, ponieważ brakowało opisu okoliczności ich popełnienia; ponadto, zarzucił bezpodstawne przyjęcie, że czyny te nie stanowiły wykroczenia.

W połowie stycznia sąd okręgowy w wydziale odwoławczym uwzględnił te zarzuty i uchylił zaskarżone postanowienie. Uznał, że umorzenie sprawy na posiedzeniu było przedwczesne, ponieważ sąd w postępowaniu dowodowym powinien dokonać merytorycznej oceny zarzutów i dowodów wobec obwinionych.

Sąd wskazał m.in. na wątpliwości dotyczące zarzutów i okoliczności ich popełnienia, jak i dwa sprzeczne stanowiska sądu w tej sprawie, dotyczące społecznej szkodliwości czynu. Na początku sąd wydał bowiem wyrok nakazowy w tej sprawie, a po sprzeciwach obwinionych - postępowanie umorzył. Dlatego sprawa będzie wyjaśniana przed sądem.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Kierowcy kontra rowerzyści. Kto lepiej dba o bezpieczeństwo?

Autor: TVN24, x-news

Wideo

Materiał oryginalny: Ruszył proces ws. blokowaniu wjazdu Jarosława Kaczyńskiego na Wawel [ZDJĘCIA] - Dziennik Polski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 4

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

S
Smutek

Przeczytaj coś napisał jeszcze raz. Za parę srebrników stałeś się nikczemnie wypowiadającym się człowiekiem. Mówię ci lepiej kamień młyński uwiązać u szyi, niż przyczynić się do zgorszenia. Jak ktoś czyta te twoje niegodziwości a jest w takim samym stanie emocjonalnym to jaki przekaz mu niesiesz? Czytałeś chociaż jeden fragment Pisma Świętego? Tam jest napisane "Módl się i pracuj abyś cudzego chleba nie jadł" Od tego bogactwo się zaczyna a nie od socjalu.

M
Mwk

Podac nazwiska tych osobnikow.. obzciazyc kosztami zabezpieczenia isadowymi. Nie moze euro- kanalia zabronic i przeszkadzac w odwidzeniu grobu wnaszym kraju.

k
krakus

po polsku poprawnie nie umieja pisac, dziwic sie pozniej takiej szumowinie.

m
mag

Mops i mężczyzna z kucykiem, szkoda gadać, jacy protestujący taki proces.

Dodaj ogłoszenie