Ruszył Plebiscyt Polskiego Komitetu Paralimpijskiego na Sportowca Roku Guttmanny 2023. Głosowanie trwa do 27 listopada

Zbigniew Czyż
Zbigniew Czyż
Fot: Polski Komitet Paraolimpijski
Internauci mogą już głosować na Sportowca Roku w ramach Plebiscytu Polskiego Komitetu Paralimpijskiego. Gutmanny 2023 to 5. edycja corocznego wydarzenia, którego celem jest wyłonienie najlepszego i najpopularniejszego sportowca paralimpijskiego roku. Głosowanie odbywa się przez stronę https://paralympic.org.pl/guttmanny2023/.

Zwycięzca otrzyma statuetkę z brązu imienia sir Ludwiga Guttmanna, inicjatora ruchu paralimpijskiego oraz nagrodę pieniężną. Wyróżnienia przyznawane będą także w kategoriach: trener/trenerka, wydarzenie, organizacja i drużyna roku. Głosowanie trwa do 27 listopada, a wyłonienie zwycięzcy nastąpi 4 grudnia podczas uroczystej gali, gdy Polski Komitet Paralimpijski będzie świętować jubileusz 25-lecia.

Kapituła Plebiscytu wybrała 24 sportowców, 8 trenerów/trenerek, 5 organizacji sportowych, 5 wydarzeń sportowych oraz 3 drużyny, na które internauci przez 10 dni mogą oddać swój głos na specjalnie przygotowanej platformie: https://paralympic.org.pl/guttmanny2023/. Głosujący wskazuje jedną osobę/organizację/wydarzenie/drużynę, która jego zdaniem zasługuje na miano: Sportowca 2023 roku, Trenera/Trenerki, Organizacji Sportowej, Wydarzenia Sportowego i Drużyny 2023 roku. Inicjatywę wspierają ambasadorzy polskich paralimpijek i paralimpijczyków.

- Od lat obserwuję zmagania sportowców, którzy mimo przeciwności losu, ograniczeń i trudności, są dla nas wszystkich wzorem do naśladowania, źródłem motywacji i po prostu bohaterami dnia codziennego. W Fundacji UNAWEZA już od trzech lat razem z Corinne Klajda i programem stypendialnym #CorinneRunsForGood wspieramy Paralimpijki. Ich sukcesy to prawdziwy powód do dumy – mówi Martyna Wojciechowska, Ambasadorka Polskich Paralimpijek.

Do głosowania zachęca też Robert Korzeniowski

- To ważne, by przy okazji jubileuszowej edycji plebiscytu zwrócić uwagę na sportowców, którzy inspirują, zadziwiają i za każdym razem na nowo pokazują swoją ogromną determinację. To najpiękniejszy przejaw hasła: Niemożliwe nie istnieje – podkreśla Robert Korzeniowski, ambasador Polskiego Komitetu Paralimpijskiego.

Guttmanny z piękną historią

Nazwa statuetki pochodzi od nazwiska niemieckiego neurologa Ludwiga Guttmanna, którego uważa się za inicjatora ruchu paralimpijskiego. Statuetki, które potocznie nazwano „Guttmannami” zaprojektowane zostały przez Andrzeja Renesa – polskiego rzeźbiarza, autora m.in. warszawskiego pomnika Stefana Starzyńskiego przy placu Bankowym i Pomnika Studenta znajdującego się na terenie głównego kampusu Uniwersytetu Warszawskiego. Dla zwycięzcy w kategorii Sportowiec 2023 roku przewidziana jest także nagroda pieniężna.

Ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród nastąpi 4 grudnia 2023 r., podczas uroczystej Gali Finałowej 5. Plebiscytu Polskiego Komitetu Paralimpijskiego na Sportowca Roku Guttmanny 2023, która odbędzie się w Warszawie.

Wielka mobilizacja

Plebiscyt Polskiego Komitetu Paralimpijskiego na Sportowca Roku Guttmanny 2023 ma na celu promocję sportu wśród osób z niepełnosprawnościami oraz przybliżenie społeczeństwu wiedzy na

temat dyscyplin paralimpijskich, sportu paralimpijskiego i sukcesów polskich paralimpijczyków na zawodach międzynarodowych. Tegoroczna edycja wydarzenia jest szczególna.

- Pierwszy okrągły jubileusz Plebiscytu na Sportowca Roku zbiegł się z 25-leciem działalności Polskiego Komitetu Paralimpijskiego, co czyni tę edycję naprawdę wyjątkową. Myślę, że to świetna okazja, by w tym roku jeszcze głośniej wybrzmiało kluczowe zadanie naszego Komitetu, którym jest propagowanie wartości sportu paralimpijskiego, takich jak odwaga, determinacja, inspiracja i równość – mówi Łukasz Szeliga, prezes Polskiego Komitetu Paralimpijskiego.

Poprzez prezentowanie sylwetek sportowców z niepełnosprawnościami organizatorzy chcą przełamywać stereotypy oraz kształtować wśród społeczeństwa godne naśladowania postawy. Plebiscyt ma także zachęcać innych do podejmowania różnorodnych działań wspierających szeroko pojęty ruch sportu osób z niepełnosprawnościami.

Kolejni laureaci dołączają

W ubiegłorocznej edycji Plebiscytu główną nagrodę otrzymał reprezentant Polski w parastrzelnictwie, Szymon Sowiński z ZSR Start Zielona Góra. Trenerem 2022 roku został Andrzej Ochal, trener reprezentacji Polski w paratenisie stołowym. Za wydarzenie 2022 r. uznano 50. Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Polski w Szczecinie, a organizacją 2022 r. okrzyknięto Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start”. W 2022 r. przyznano także nagrody specjalne. Guttmann Honorowy powędrował do Zenona Jaszczura, Członka Prezydium Zarządu Polskiego Komitetu Paralimpijskiego. W kategorii Mecenas Sportu Paralimpijskiego statuetkę otrzymał Polski Koncern Naftowy ORLEN S.A. Z kolei Przyjacielem Sportu Paralimpijskiego okrzyknięto znanego dziennikarza sportowego i attaché prasowego polskiej reprezentacji paralimpijskiej Michała Pola.

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Patronat honorowy objął Minister Sportu i Turystyki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomeczowe wypowiedzi po meczu Włókniarz - Sparta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl