Rusza współpraca z samorządami w związku z Centralnym Portem Komunikacyjnym

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Centralny Port Komunikacyjny za kilka lat ma się stać obszarem stymulującym wzrost gospodarczy okolicznych gmin
Centralny Port Komunikacyjny za kilka lat ma się stać obszarem stymulującym wzrost gospodarczy okolicznych gmin Fot: cpk.pl
Centralny Port Komunikacyjny (CPK) to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu, pomiędzy wspomnianymi miastami, wybudowany zostanie Port Lotniczy Solidarność. W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz.

Szacuje się, że inwestycja powinna umożliwić stworzenie ponad 150 tys. nowych miejsc pracy. W rejonie CPK powstanie Airport City, w skład którego wejdą m.in. obiekty targowo-kongresowe, konferencyjne i biurowe. CPK jest w 100 proc. własnością Skarbu Państwa, zaliczając się do spółek strategicznych z punktu widzenia interesów kraju.

Rusza współpraca z samorządami w związku z Centralnym Portem Komunikacyjnym
Fot: cpk.pl

Centralny Port Komunikacyjny za kilka lat stanie się obszarem stymulującym wzrost gospodarczy okolicznych gmin - powiedział we wtorek na konferencji prasowej wiceminister funduszy i polityki regionalnej (MFiPR), pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.

Wiceszef MFiPR poinformował, że we wtorek ruszają konsultacje z przedstawicielami 18 gmin w sprawie opracowania Strategii Rozwoju Obszaru Otoczenia CPK. Chodzi m.in. o gminy: Baranów, Błonie, Brwinów, Grodzisk Mazowiecki, Jaktorów, Michałowice, Milanówek, Piastów, Pruszków czy Podkowę Leśną oraz Żytardów. Na tym terenie - jak wskazał Horała - mieszka 390 tys. osób, a za kilka lat, w wyniku dynamicznego rozwoju inwestycyjnego, liczba ta wzrośnie do ok. 500 tys. - ocenił.

Szybkie połączenia kolejowe

Jak napisano w projekcie, koncepcja przygotowania i realizacji inwestycji Port Solidarność - Centralny Port Komunikacyjny zakłada wdrożenie systemu Kolei Dużych Prędkości wraz ze wszystkimi funkcjonującymi podsystemami, w tym taborem mogącym poruszać się z prędkością eksploatacyjną 250 km/h. Zaznaczono, że parametry taboru Kolei Dużych Prędkości muszą być kompatybilne z infrastrukturą liniową, zasilaniem, rozwiązaniami w obszarze Sterowania Ruchem Kolejowym oraz uwzględniać wymogi Technicznych Specyfikacji Interoperacyjności i otoczenia regulacyjnego. Ponadto - jak dodano - powinny również uwzględniać oczekiwania użytkowników pod względem komfortu i efektywności ekonomicznej.

Jeśli chodzi o strategię, zdefiniowano w niej cztery cele:

  • Pierwszy z nich dotyczy rozwoju gospodarczego obszaru otoczenia CPK jako terenu atrakcyjnego dla inwestorów m.in. ze względu na potencjał transportowo-logistyczny.
  • Drugi ma skupiać się na stworzeniu możliwie najlepszych warunków do życia, wykorzystując pojawiające się nowe możliwości i minimalizując uciążliwość inwestycji w obszarze CPK.
  • Trzeci cel zakłada zintegrowanie rozwoju przestrzennego z gospodarczym i społecznym.
  • Czwarty z celów skupia się na sprawnym działaniu administracji publicznej jako fundamencie strategicznych działań na tym terenie.

Dzięki realizacji szeregu inwestycji lotniskowych, kolejowych i drogowych, obszar obejmujący 18 gmin i 5 powiatów w rejonie Centralnego Portu Komunikacyjnego w przyszłości stanie się nowym biegunem wzrostu gospodarczego – powiedział wiceminister Marcin Horała.

Dalsze opracowywanie dokumentu

Obszar otoczenia Portu Solidarność w niedalekiej przyszłości stanie się najlepiej skomunikowanym miejscem w Polsce. Będzie to region dynamicznego rozwoju gospodarczego, ale też szybkich zmian urbanistycznych. Do partycypowania w planowaniu tej przestrzeni zapraszamy dziś jednostki samorządu terytorialnego, tak aby współpraca strony rządowej, spółki CPK i samorządu pozwoliła wypracować optymalną i gotową do zrealizowania strategię rozwoju całego otoczenia CPK – zaznacza Mikołaj Wild, prezes spółki CPK.

Prace nad Strategią trwają od 2020 r., kiedy zostały przedstawione jej założenia. W 2021 r. odbył się szereg spotkań w ramach tematycznych grup roboczych z udziałem przedstawicieli samorządów. W efekcie tej współpracy, konsultacji eksperckich i prac analitycznych powstał projekt dokumentu, który teraz będzie w dalszej kolejności opracowywany z udziałem władz samorządowych.

Rusza współpraca z samorządami w związku z Centralnym Portem Komunikacyjnym
Fot: cpk.pl

Wprowadzenie Strategii pozwoli na uspójnienie działań samorządowych i rządowych na obszarze otoczenia CPK. Inwestycja, nad którą pracujemy, to zupełnie inna skala projektu. Dlatego współpraca i wspólna koordynacja prac są niezbędne. Rozwój terenu sąsiadującego z Portem Solidarność i całym węzłem komunikacyjnym to obustronna korzyść – powiedział Michał Szaniawski, dyrektor Pionu Aerotropolis i Rozwój w spółce CPK.

Strategia ma obowiązywać do 2040 r. W najbliższych tygodniach planowane są warsztaty z udziałem samorządów obszaru otoczenia CPK, których celem będzie zebranie uwag do Strategii. Pozwoli to przygotować jej kolejną wersję odpowiadającą potrzebom rozwojowym samorządów. Zgodnie z planem finalna wersja strategii zostanie przyjęta przez Radę Ministrów jesienią 2023 r.

od 16 lat

Źródło: PAP / cpk.pl / i.pl

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl