- Rozpoczynamy realizację programu Mieszkanie plus. Dzisiaj uruchamiamy pilotaż w 17 miastach - powiedziała premier Beata Szydło w Katowicach, inaugurując rządowy program budowy mieszkań. Jak podkreśliła to „kolejne zobowiązanie, które wypełniamy, do którego wobec Polaków podjęliśmy się w czasie kampanii wyborczej, kiedy rząd Prawa i Sprawiedliwości podjął pracę nad zmianami w Polsce”.
W najbliższym czasie powstać ma 6 tys. mieszkań
- Tak jest ten program pomyślany, by we współpracy z samorządami, przy wsparciu Banku Gospodarstwa Krajowego realizować w bardzo krótkim czasie, bardzo szybko budowę mieszkań dla przeciętnej polskiej rodziny. Dla tych wszystkich, którzy marzą o własnych czterech ścianach, a ze względów finansowych ich po prostu na to nie stać – przekonywała w Katowicach w miejscu, gdzie mają powstać mieszkania, premier Szydło.
Mieszkanie Plus ma ruszyć w przyszłym roku. O założeniach programu premier Beata Szydło, wicepremier oraz minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, a także minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.
Mateusz Morawiecki podkreślał, że program Mieszkanie Plus łączy cele społeczne i rozwój gospodarczy. - Stymuluje do rozwoju branżę budowlaną, konstrukcyjną, architektoniczną, materiałów budowlanych. Z drugiej strony, to program, który ma służyć społeczeństwu, przez który chcemy budować klasę średnią - opowiadał. - Ten program nie ma barw politycznych, ma służyć społeczeństwu – dodał.
Ponadto Morawiecki przekonywał, że Mieszkanie Plus to jeden z kluczowych programów inwestycyjnych. - Tym programem uruchamiamy nie ruszone jeszcze pokłady energii społecznej i pokłady energii gospodarczej – tłumaczył Morawiecki. - Budowa prawdziwej, szerokiej polskiej klasy średniej poprzez program Mieszkanie Plus ma dla nas najwyższą wartość i będzie jednym z kluczowych priorytetów, również dla mnie – podsumował.
Zdaniem Marka Bryxa, byłego wiceministra infrastruktury, zawsze można znaleźć grupę osób, której nie stać na kupno mieszkania, a którym trzeba stworzyć szansę na normalne zamieszkiwanie.
- Polacy poszli we własność mieszkań i do końca nie wiadomo, czy robimy to z przymusu, czy z naszego własnego wyboru. Kto był lokatorem i komu stworzono szansę nabycia tego mieszkania z dużym dyskontem, np. 90 proc.- był skłonny kupować. Ponadto wszyscy spółdzielcy, którzy mieli taką możliwość, starali się wykupić mieszkanie, ponieważ była ta tendencja do posiadania mieszkania na własność- tłumaczy Bryx.
Mieszkanie Plus a branża deweloperska
Program pozytywnie oceniają deweloperzy. Jak przekonują deweloperzy, rządowy projekt „Mieszkanie Plus” nie jest zagrożeniem dla ich działalności.
- Deweloperzy nie widzą tutaj zagrożenia dla swojej prowadzonej działalności, ponieważ program jest skierowany do osób mniej zarabiających, których nie stać na kupno mieszkania na wolnym rynku. Dlatego nie jest to konkurencja dla projektów czysto komercyjnych, Natomiast pod kątem branży budowlanej to tylko doda wolumenu projektowego- tłumaczy Łukasz Michorowski, Deloitte.
MIESZKANIE PLUS ROZWIĄZUJE W POLSCE PROBLEM BRAKU MOBILNOŚCI LUDZI
Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk podkreślał, że samorządowcy wielokrotnie informowali, że w Polsce jest duży deficyt mieszkaniowy. - W Polsce brakuje ponad 890 tys. mieszkań, z kolei 120 tys. mieszkań jest niezasiedlonych, ponieważ 40 proc. społeczeństwa nie spełnia warunków, by otrzymać kredyt, ale z drugiej strony ich dochody wykluczają ich z możliwości starania się o mieszkanie komunalne – mówił minister.
- Program dedykujemy szczególnie tym młodym ludziom, którzy patrzą poza granice kraju, jak na miejsce docelowego osiedlenia – powiedział Adamczyk.
Zdaniem Bryxa mieszkanie Plus powinien pozytywnie wpłynąć na rynek. Jego zdaniem na rynku pojawi się więcej mieszkań na wynajem. Tym samym ceny będą niższe, dostępność będzie większa, czyli będzie to sprzyjało pewnej mobilności głównie młodych osób poszukujących pracy czy przyjeżdżających na studia, to my im w tym momencie pomagamy.
Założenia
Narodowy Program Mieszkaniowy, czyli program Mieszkanie plus to jeden z projektów realizujących Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Zgodnie z założeniami program zakłada powołanie Narodowego Operatora Mieszkaniowego, który korzystając z zasobu gruntów publicznych, będzie budował mieszkania dedykowane dla osób o umiarkowanych dochodach.
Program zakłada powołanie Krajowej Rady Mieszkaniowej (KRM). W jej skład wejdą eksperci specjalizujący się w tematyce mieszkaniowej, w tym osoby wyznaczone przez instytucje pozarządowe.
Zadaniem KRM będzie m.in. ocena rocznej informacji o stanie realizacji działań w ramach programu, a także przedstawianie analiz i opinii związanych z polityką mieszkaniową państwa i rekomendowanie zmian legislacyjnych związanych z wykonywaniem programu.
Cele. Do kogo jest skierowany
Narodowy Program Mieszkaniowy to pierwszy kompleksowy projekt adresowany do wszystkich Polaków borykających się z brakiem samodzielnego mieszkania - będą mogły z niego skorzystać rodziny, osoby myślące o założeniu rodziny.
Ma być otwarty dla każdego, bez względu na wiek, i składać się z działań regulacyjnych i finansowych, przewidujących wsparcie z budżetu państwa dla rodzin o niskich lub przeciętnych dochodach.
Obok środków pozyskiwanych przez Narodowy Fundusz Mieszkaniowy, pieniędzy budżetowych, poszczególne działania programu będą finansowane również z innych środków publicznych (Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, fundusze europejskie), a także ze środków prywatnych, np. gromadzonych w funduszach inwestycyjnych finansujących budowę nowych mieszkań.
ZOBACZ TAKŻE:
CENY MIESZKAŃ W GÓRĘ
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?