Rusza IV „Olimpiada Solidarności”

  Rusza IV „Olimpiada Solidarności”

  Leszek Rudziński

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Uczniowie przyjadą z dwudniową wizytą do Gdańska

  Uczniowie przyjadą z dwudniową wizytą do Gdańska ©Karolina Misztal

  Fundacja Centrum Solidarności po raz kolejny przypomina, że historia jest nauczycielką życia, a z walki z komunizmem powinniśmy być szczególnie dumni.
  Uczniowie przyjadą z dwudniową wizytą do Gdańska

  Uczniowie przyjadą z dwudniową wizytą do Gdańska ©Karolina Misztal

  W związku z tym, aby sprawdzić wiedzę historyczną młodych ludzi, uruchomiła rejestrację do IV edycji ogólnopolskiego konkursu historycznego „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii (1970–1990)”.
  A stawka jest wysoka. Zwycięzcy będą mogli dostać się bez egzaminów na najlepsze uczelnie w Polsce. Do wyboru będą Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Gdański i Uniwersytet Jagielloński.

  Nawet jeśli nie uda się osiągnąć najwyższego miejsca na podium, na zdobywców wszystkich trzech miejsc czekają roczne stypendium naukowe oraz bony na wybrane publikacje IPN – będą one ważne przez trzy lata.
  – Poprzez różne ciekawe i inspirujące realizacje edukacyjne staramy się wypromować wśród młodych ludzi modę na znajomość historii, kultury i tradycji. Mówimy im, że znajomość historii nie jest potrzebna tylko tym, którzy chcą się kształcić w tym kierunku, ale to przede wszystkim solidny fundament i kapitał na start w dorosłe życie – mówi Danuta Kobzdej, organizatorka konkursu i prezes Fundacji Centrum Solidarności.
  Fundacja nie zapomniała o nauczycielach, którzy dołożyli trudu, aby ich podopieczni dobrze poznali historię Polski. Pedagodzy zostaną uhonorowani przez organizatora nagrodą pieniężną, a ich szkoły otrzymają statuetkę z brązu zaprojektowaną na potrzeby konkursu oraz dyplom gratulacyjny podpisany przez patronów konkursu.

  Aby jednak osiągnąć sukces, uczniowie muszą się wykazać wiedzą historyczną już na etapie szkolnym i wojewódzkim, gdzie będą rywalizować ze sobą indywidualnie, rozwiązując test wielokrotnego wyboru.
  Trójka uczniów, którzy otrzymali najlepsze wyniki na etapie wojewódzkim, przyjedzie na dwudniową wizytę do Gdańska wraz z opiekunem. Jej celem jest aktywny odpoczynek przed kolejnymi wyzwaniami konkursu, który polegał będzie m.in. na zwiedzaniu miejsc historycznych, z których słynie nadmorskie miasto. – Chcemy, aby uczniowie się poznali i nauczyli skutecznej autoprezentacji, która będzie im potrzebna nie tylko podczas finału, ale też w całym życiu – mówi Kobzdej.

  W Gdańsku finaliści z poszczególnych szkół stworzą wojewódzką drużynę i będą rywalizowali w finale o główną nagrodę z innymi województwami.

  Podczas egzaminu finałowego młodzi historycy nie tylko będą musieli odpowiadać na wylosowane pytania ustne, ale również bronić przygotowanych przez siebie prezentacji multimedialnych na temat zadany wcześniej przez Komisję Konkursową.
  W konkursie mogą wziąć udział uczniowie II klasy szkół ponadgimnazjalnych i III klasy technikum. Rejestracja szkół potrwa do 15.11.2016 r. Etap szkolny odbędzie się 22.11.2016 r. o godz. 10.00.
  Patronem medialnym „Olimpiady Solidarności” są dzienniki regionalne Polska Press.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dzisiejsza Solidarność to juz nie jest Tamta Solidarność....

  Arek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

  Solidarność przestaje być symbolem walki z komunizmem a staje się symbolem pieniactwa i braku porozumienia!!! Powoli staje się takim OPZZ w PRL2....
  Wg dzisiejszej Solidarnosci to przez płot...rozwiń całość

  Solidarność przestaje być symbolem walki z komunizmem a staje się symbolem pieniactwa i braku porozumienia!!! Powoli staje się takim OPZZ w PRL2....
  Wg dzisiejszej Solidarnosci to przez płot stoczni pewnikiem skakał Jarosław....zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  SOLIDARNOŚĆ

  POWÓD (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  DO DUMY !


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ale której Solidarności?

  Marta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  O której Solidarności ty mówisz? Tej Wałęsy i Walentynowicz czy o tej partyjnej przybudówce Dudy? Bo ta dzisiejsza to raczej powód do WSTYDU!!! Jak można się tak upartyjnić i roztrwonić taki...rozwiń całość

  O której Solidarności ty mówisz? Tej Wałęsy i Walentynowicz czy o tej partyjnej przybudówce Dudy? Bo ta dzisiejsza to raczej powód do WSTYDU!!! Jak można się tak upartyjnić i roztrwonić taki kapitał zaufania?!!zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo