Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusza festiwal Kody i Inne Brzmienia. Awangarda, tradycja i alternatywa na start!

Michał Dybaczewski
Archiwum
Odbywający się tradycyjnie w maju festiwal Kody przeniesiono na 2-5 września, z kolei organizowane na przełomie czerwca i lipca Inne Brzmienia zaczną się dzień później i dzień później zakończą: 3-6 września.

Dwunasta edycja Kodów stanie się, mimo pandemicznych zawirowań, jak zawsze miejscem koncertów, performansów, oper i spektakli muzycznych oraz spotkań z tańcem. Jak wszystkie poprzednie edycje Festiwalu tę również definiują przede wszystkim premiery. Organizatorzy przygotowali kilka premierowych propozycji w wykonaniu znakomitych zespołów, dyrygentów i solistów.

Zaplanowany na 2 września (godz. 18) Koncert Inauguracyjny Orkiestry Sinfonia Iuventus pod dyrekcją Marka Wroniszewskiego i zespołu wokalnego proMODERN przyniesie utwór Copernicus – Our Planet Zygmunta Krauzego. Słowa, które tworzą pierwsze dwa człony utworu pochodzą z listu Mikołaja Kopernika do papieża Pawła III, w którym genialny astronom i matematyk prosi hierarchę o zrozumienie i akceptację jego odkrycia dotyczącego naszej planety i układu słonecznego. W następnych trzech segmentach utworu słyszymy słowa, pojedyncze słowa zaczerpnięte z tekstów porozumienia Paryskiego Szczytu Klimatycznego.

Echa po 11. Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY. Z...

Czwartek, 3 września, przyniesie nam dwa koncerty. O godz. 18 zobaczymy „Lśnienie’ – koncert w którym główne role odgrywać będą czołowi improwizatorzy (m.in. Hubert Zemler, Ryszard Latecki). Inspiracją dla tego projektu były fotografie rumuńskiego artysty Andrei Baciu wyraziście pokazujące ludzkie charaktery i zakręty losu zapisane w obrazach. Przywołują arche trwające w przestrzeniach Transylwanii. Światło fotografii zrodzi dźwiękowe lśnienie. Sfera wizualna przeniknie w obręb audiosfery. Muzyka skomentuje widzialny ślad archaicznego świata. Będzie to kolejna premiera utworu zamówionego przez Festiwal KODY.

Na godz. 20 zaplanowane są „Diabelskie skrzypce”, czyli inscenizowany koncert poświęcony postaci wiejskiego muzykanta. Radical Polish Ansambl, który konsekwentnie przypomina o żywej transgresywnej mocy wiejskich skrzypiec i tradycyjnego muzykowania zaprosił do współpracy wybitnego polskiego kompozytora muzyki elektroakustycznej Cezarego Duchnowskiego, wirtuoza awangardowej wiolonczeli Mikołaja Pałosza oraz wszechstronną wokalistkę Maniuchę Bikont.

Krążenie pomiędzy światem wirtualnym a realnym będzie głównym wątkiem zaplanowanej na piątek 4 września (godz. 18), opery multimedialnej „Anonymous” Rafała Ryterskiego. Dzieło opowiada historie czterech różnych postaci, których losy splotły się w Sieci. Internet pozwalał im „być sobą”, ujawniać rzeczy, które w świecie realnym ukrywali. Sądzili, że są bezpieczni w swoim wirtualnym świecie, w swoich internetowych kryjówkach. Jednak rzeczywistość o nich, „wyciągnie po nich łapy”.

12. edycja KODÓW zakończy się w sobotę, 5 września. Noc tańca „Złota gałąź” w formie balu maseczkowego (nie maskowego) wręcz idealnie wpisuje się w pandemiczną rzeczywistość.

Warto pamiętać, że niemal równolegle do Kodów odbywać się będzie Festiwal Inne Brzmienia (3-6 września). Tym razem, ze względów epidemiologicznych nie będzie głównej sceny na Błoniach, ale wszystkie koncerty odbywać się będą w Namiocie Festiwalowym. Tych koncertów będzie łącznie 21, a przed lubelską publicznością zaprezentują się takie gwiazdy alternatywy, m.in.: EABS, Bielizna, czy Nubiyan Twist. Muzyczną stronę festiwalu zainauguruje w czwartek o godz. 19:15 zespół Hańba! Ten akustyczny kwartet od lat stanowi jeden z najoryginalniejszych i najciekawszych głosów na krajowej scenie muzycznej, zaskakując zarówno formą, jak i przekazem. Brzmienie, oparte m.in. o banjo, tubę czy akordeon, w połączeniu ze stylistyką osadzoną w latach 30. i 40. XX wieku, stanowi o prawdziwej wyjątkowości Hańby.

Innym Brzmieniom nieodłącznie towarzyszą wystawy. W tym roku zobaczymy m.in. plakaty koncertowe Dawida Ryskiego, czy też „Zapis socjologiczny” – wystawę fotografii Zofii Rydet.

W ramach cyklu Move East Movie zobaczymy filmowe nowości wschodnioeuropejskiej kinematografii, które wyróżniły się na wielu festiwalach filmowych, ale niestety przepadły w polskiej dystrybucji kinowej: „Łagodna” (reż. S. Łoźnica), „Kryształ” (reż. D. Żuk), „Numery” (reż. O. Sencow) i „Zakazany” (reż. R. Brovko).

Inne Brzmienia 2019

Inne Brzmienia 2019. Rozpoczął się wyjątkowy festiwal. Zobacz zdjęcia

Pełny program festiwalu Inne Brzmienia na stronie: https://www.innebrzmienia.eu/line-up-2020/
Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach Festiwalu KODY jest wolny. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują wejściówki, dostępne do odbioru w kasie Centrum Kultury w Lublinie od poniedziałku do czwartku w godz. 12.00-17.00.

Darmowe wejściówki obowiązują również na festiwal Inne Brzmienia. N chwilę obecną wszystkie zostały już zarezerwowane, jednak osoby, które nie mają wejściówek, a są zainteresowane udziałem w festiwalu mają jeszcze szansę: przed rozpoczęciem koncertów nieodebrane wejściówki trafią ponownie do puli i będą do rozdysponowania przy bramkach koło Namiotu Festiwalowego.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski