Ruch - Legia 0:0 [RELACJA + ZDJĘCIA] Komplet widzów na Cichej nie zobaczył bramek

Jacek Sroka
Ekstraklasa: Ruch - Legia
Ekstraklasa: Ruch - Legia Arkadiusz Ławrywianiec/Dziennik Zachodni
Ruch - Legia RELACJA + ZDJĘCIA: Mecz z Legią kończył świętowanie przez Ruch jubileuszu 95-lecia istnienia. Z tej okazji na trybunach stadionu na Cichej pojawili się prezesi pozostałych klubów z naszego regionu grających w ekstraklasie, z wyjątkiem Górnika Zabrze, a także byli zawodnicy Niebieskich m.in. Antoni Piechniczek, który w swojej karierze grał zarówno w Ruchu jak i w Legii. Przede wszystkim dopisali jednak kibice. Na widowni zasiadło ponad 9 tysięcy fanów wypełniając szczelnie trybuny i bijąc rekord frekwencji w tym sezonie.

Ruch - Legia RELACJA + ZDJĘCIA:

Niebiescy doskonali zdawali sobie sprawę, że nie są faworytem spotkania z mistrzem Polski. Podopieczni trenera Waldemara Fornalika starali się jednak podbudować psychicznie stwierdzeniem, że zdobyli w tym roku więcej punktów niż Legia (15 wobec 14 „oczek” warszawian). Na boisku nie na wiele to się jednak zdało, bo wyższość gości nie podlegała dyskusji. Legia od początku ruszyła do ataku. Aktywni byli zwłaszcza Marek Saganowski i Michał Żyro. „Sagan” nie strzelił w lidze gola od 912 minut i bardzo chciał się przełamać. Już w pierwszym kwadransie miał dwie znakomite okazje strzeleckie, ale fatalnie pudłował. Bliski szczęścia był także Żyro. Jemu do zdobycia gola zabrakło dosłownie centymetrów, gdy uderzona z dystansu piłka przeleciała nad poprzeczką.

Najlepszą okazję po stronie warszawian miał jednak Guilherme. Po niepotrzebnym faulu Rolanda Gigołajewa na Łukaszu Broziu sędzia podyktował jedenastkę, choć Rosjanin zarzekał się, że ściął legionistę przed linią pola karnego. Brazylijczyk podszedł do ustawionej na 11 m piłki, ale Matus Putnocky wyczuł jego intencje i obronił to uderzenie. To już trzeci karny obroniony w tym roku przez Słowaka, który okazał się najlepszym zimowym transferem Niebieskich. Wrzawa kibiców po tym karnym była tak wielka, jakby to Ruch strzelił bramkę.

Ruch do przerwy ograniczał się głównie do obrony. Jedyne zagrożenie pod bramką Legii chorzowianie stworzyli po rzucie rożnym. Filip Starzyński wziął sobie do serca uwagę, że w tym sezonie żaden ze 123 kornerów nie przyniósł jego drużynie gola i próbował zaskoczyć Dusana Kuciaka bezpośrednio z narożnika, ale tylko postraszył warszawian.

W II połowie po centrze z rogu głową strzelał Michał Helik, który wrócił do składu Ruchu po odcierpieniu kary za czerwoną kartkę, a z dystansu próbował zaskoczyć Kuciaka Bartłomiej Babiarz i Starzyński. Cały czas znacznie groźniejsze wrażenie sprawiała jednak Legia. Po uderzeniu głową Jakuba Rzeźniczaka piłkę sprzed linii bramkowej wybili obrońcy gospodarzy, po strzale Guilherme piłka przeszła tuż obok słupka, a Michał Kucharczyk nie trafił do siatki z dwóch metrów. Coraz wyraźniej stawało się jasne, że remis to wszystko, na co mogą liczyć Niebiescy w tym spotkaniu.

Po przerwie dali o sobie znać kibice Ruchu, którzy wywiesili ogromną sektorówkę z napisem Fabryka chuliganów, a później odpalili race poza stadionem i środki chemiczne na trybunach. Gęsty czarny dym zasnuł połowę boiska i sędzia Jarosław Przybył musiał na trzy minuty przerwać grę. W chorzowskim klubie się nie przelewa, a fani znów narazili go na kary finansowe.

Ruch Chorzów - Legia Warszawa 0:0

Sędziował: Jarosław Przybył (Kluczbork)