RPO interweniuje po naszym tekście

  RPO interweniuje po naszym tekście

  Krzysztof Kowalczyk

  Polska

  Polska

  Rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski żąda wyjaśnień od Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w sprawie staruszek, które zostały wcielone do zakonu prowadzonego przez Polski Narodowy Kościół Katolicki.
  Rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski żąda wyjaśnień od Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w sprawie staruszek, które zostały wcielone do zakonu prowadzonego przez Polski Narodowy Kościół Katolicki. Sprawę opisaliśmy 14 kwietnia w tekście "Zakon, czyli legalny sposób na biznes poza prawem".

  Ks. Tomasz Rybka stojący na czele PNKK uczynił staruszki zakonnicami, gdy nie udało mu się zarejestrować w urzędzie wojewódzkim prowadzonej przez siebie placówki opiekuńczej.
  Tym samym dom starców stał się zakonem. Ponad trzydzieści kobiet w wieku od 80 do 100 lat, które są formalnie członkiniami zgromadzenia religijnego, oddaje księdzu swoje renty i emerytury. Niektóre z nich nie wiedzą nawet, gdzie się znajdują i kim są w świetle prawa.

  Zakon Dobrzy Samarytanie - w rzeczywistości dom starców - jako organizacja religijna nie podlega kontroli urzędników. Ta sytuacja zaniepokoiła rzecznika praw obywatelskich. - To jest skandal, żeby dom starców był poza wszelką kontrolą - mówi "Polsce" Stanisław Wileński, rzecznik prasowy Biura RPO. - Nie może być tak, że każdy sobie może założyć dom opieki pod dowolnym szyldem i będzie czerpał korzyści z rencistów i emerytów - wyjaśnia nam powody zaniepokojenia RPO.

  Rzecznik, który teraz czeka na wyjaśnienia urzędników, zapowiada podjęcie dalszych działań, by ukrócić tego typu praktyki.

  To nie pierwsza interwencja rzecznika po naszym tekście na temat domów starców. Po głośnej publikacji z grudnia 2007 r., w której opisaliśmy przemoc personelu prywatnego domu w Radości wobec starych i schorowanych kobiet, RPO wezwał wojewodę do kontroli wszystkich domów opieki na Mazowszu. Dodatkowo MSWiA zleciło takie kontrole w całym kraju. W ich wyniku ustalono, że w Polsce jest 119 nielegalnych placówek stałego pobytu - czyli połowa wszystkich działających.

  W samym woj. mazowieckim wykryto ponad 80 takich domów. Z ośmiuset domów opieki prowadzonych w trybie dziennym prawie trzysta nie spełniało przewidzianych prawem standardów.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  sposob tomasza rybki

  wiecha333 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  mam mysl troche glupia ale proponuje temu tomaszowi rybce aby zakony tez tworzyol juz w przedszkolu

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Komunikat

  Jacek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2


  http://sekty.eu/index.php?option=com_content&task=view&id=346&Itemid=37

  http://www.archidiecezja.warszawa.pl/homepage/?a=2768

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wszystko zgodnie z prawem

  alex (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  takie prawo panowie stanowicie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Super Cwaniak

  Rafał (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  Szkoda,że nie ma w internecie treści artykułu " Zakon, czyli legalny sposób na biznes poza prawem ".

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Wideo