Rozwiązania w Polskim Ładzie niekorzystne dla górników? Tak twierdzą związkowcy. Wysłali list do premiera. Proszą o zmiany i spotkanie

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Związkowcy zwracają uwagę, że barbórka, czternasta pensja oraz deputat węglowy są stałym składnikiem wynagrodzenia ich pracy od lat.
Związkowcy zwracają uwagę, że barbórka, czternasta pensja oraz deputat węglowy są stałym składnikiem wynagrodzenia ich pracy od lat. arc.
Krajowa Sekcja Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ "Solidarność" napisała list do premiera Mateusza Morawieckiego. Związkowcy domagają się w nim zmian rozwiązań podatkowych wprowadzonych w Polskim Ładzie, które okazały się być niekorzystne dla górników. Proszą także o spotkanie z premierem pełniącym obecnie obowiązki ministra finansów.

Rozwiązania w Polskim Ładzie niekorzystne dla górników? Tak twierdzą związkowcy. Wysłali list do premiera. Proszą o spotkanie i zmiany

Wprowadzając nowe rozwiązania podatkowe w Polskim Ładzie rządzący zapomnieli o górnikach? Tak jest zdaniem związkowców górniczej "Solidarności", którzy w imieniu wszystkich górników pracujących w kopalniach węgla kamiennego napisali list do premiera. Początkowo pismo tej samej treści wysłano do ministra finansów, zbiegło się to jednak w czasie z jego odejściem.

- Wnosimy o zmianę art. 32 ust. 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w taki sposób, aby pracownicy górnictwa węgla kamiennego nie zostali pozbawieni ulg im przysługujących z uwagi na kumulację wypłat świadczeń oraz comiesięcznych wynagrodzeń - napisali w liście do Mateusza Morawieckiego - p.o. ministra finansów - związkowcy Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ "Solidarność".

Chodzi o dodatkowe pensje, które otrzymują górnicy. Mowa tutaj o barbórce, "czternastce" oraz deputacie węglowym. Ich zsumowanie z miesięcznymi wypłatami sprawiło, że rozwiązania dotyczące podatków, jakie rząd wprowadził w Polskim Ładzie zakwalifikowały górników do grona osób najlepiej zarabiających.

Nie przeocz

Tymczasem, jak twierdzą związkowcy wcale tak nie jest, a wliczenie dodatkowych świadczeń, które zdarzyło się w związku z wypłacaniem ich w tych samych miesiącach, co comiesięczne pensje nie powinno mieć miejsca.

- Składki płacowe (barbórka, "czternastka" i deputat węglowy - przyp. red) nie są realizowane wraz z comiesięcznym wynagrodzeniem za pracę. Jednocześnie ich wypłata prowadzi do kumulacji wypłat, wskutek czego pracownicy branży górniczej nie mogą skorzystać z ulgi przewidzianej zapisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - zauważają związkowcy.

W swoich argumentach powołują się zasady przyznawania wynagrodzeń górnikom obowiązujące od wielu lat.

- Zasady wynagradzania w górnictwie pozostają niezmienne od lat 90. ubiegłego wieku. Zostały one wynegocjowane w ramach rokowań partnerów społecznych nad zakładowymi układami zbiorowymi pracy i wynikają z potrzeby dowartościowania trudu osób, które każdego dnia narażają się na ryzyko pracy w warunkach zagrażających ich życiu i zdrowiu - przypominają związkowcy górniczej "Solidarności" i przypominają, że to od górnictwa zależy bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Wysłany do premiera list nie jest jedynym działaniem związkowców krajowej sekcji górniczej "Solidarności", którzy domagają się także spotkania z ministrem finansów - czyli na ten moment Mateuszem Morawieckim.

- Podczas spotkania chcielibyśmy podjąć próbę wypracowania zmian, które skutecznie zapobiegną kolejnym przypadkom niesprawiedliwego obniżenia wymiaru górniczych wynagrodzeń - zapowiada Bogusław Hutek, Przewodniczący Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego.

Zmiany podatkowe, które weszły w życie wraz z Polskim Ładem górnicy już odczuli w swoich portfelach. Zatrudnieni w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej w styczniu i lutym mieli otrzymać pensje pomniejszone o kilkaset złotych. Z kolei wypłacona górnikom Jastrzębskiej Spółki Węglowej "czternastka" w porównaniu z poprzednimi latami była mniejsza nawet o tysiąc złotych.

Niewykluczone, że jeśli rządzący nie dogadają się ze związkowcami dojdzie do protestów górników. - Albo pieniądze, albo protesty - mówi krótko Bogusław Ziętek, lider Sierpnia 80, który liczy na porozumienie, ale równocześnie zaznacza, że nikt nie będzie na nie czekał bez końca.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl