Rozpoczyna się Chiński Rok Bawoła. Co to dla nas oznacza?

Kinga Mierzwiak
Kinga Mierzwiak
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay.com
Dzisiaj, 12 lutego, rozpoczyna się Chiński Rok Bawoła. Poprzedni rok był Rokiem Szczura. Co oznacza dla nas Rok Bawoła? Czego możemy się spodziewać? I dlaczego chiński kalendarz jest inny niż nasz? O tym, jakie jest znaczenie nowego roku w Chinach, opowiada dyrektor działającego przy Uniwersytecie Wrocławskim Instytutu Konfucjusza, prof. Gościwit Malinowski.

Dziś ostatni dzień roku Metalowego Szczura, który ustępuje miejsca kolejnemu zwierzęciu chińskiego zodiaku – Metalowemu Bawołowi. Jeżeli więc nasze noworoczne postanowienia się nie spełniły, a zachodni nowy rok zawiódł nasze nadzieje na lepsze, możemy rozpocząć jeszcze raz wraz z nowym rokiem chińskim, rokiem Bawoła, który rozpoczyna się 12 lutego 2021.

- Chiński Nowy rok związany jest z kalendarzem księżycowym. Miesiące liczy się dokładnie wedle obrotów księżyca. Nowy Rok jest to ruchoma data, która przypada w różnych dniach stycznia lub lutego. Jest to jedno z najważniejszych świąt w Chinach, nazywane, paradoksalnie, Świętem Wiosny - wyjaśnia prof. Gościwit Malinowski, dyrektor Instytutu Konfucjusza działającego przy Uniwersytecie Wrocławskim.

Według chińskiej kosmologii każde zodiakalne zwierzę jest odzwierciedleniem pewnych cech charakteru. Podstawowymi cechami Bawoła, który patronuje nowemu rokowi, są pracowitość i sumienność, dlatego osoby poświęcające się powierzonym im obowiązkom zbiorą bogate plony swoich trudów. Szczęśliwe kolory wiązane z Bawołem to zielony oraz żółty, które wg Feng Shui przyciągają dobrobyt i sukces. Rok Bawoła ma być spokojny, bez katastrof, dobry dla długofalowych inwestycji, budowania relacji rodzinnych i więzi z przyjaciółmi.

Okres noworoczny to w Chinach czas odpoczynku i bliskości rodzinnej, festiwal tradycji ciągle żywych w tym tak szybko modernizującym się kraju. To również czas wzajemnego obdarowywania się prezentami i wymiany hongbao (红包), czerwonych kopert po brzegi wypełnionych banknotami.

- Nowy rok jest dla Chińczyków świętem rodzinnym. Większość z nich mieszka i pracuje poza rodzinną miejscowością i regionem, w związku z tym okres okołoświąteczny jest czasem wielkiej wędrówki. Mniej więcej 600-700 milionów ludzi podróżuje, by spotkać się z bliskimi - wyjaśnia profesor Malinowski.

We Wrocławiu nadejście Roku Bawoła można świętować m.in. w Instytucie Konfucjusza w Uniwersytecie Wrocławskim. Jednak cała impreza odbędzie się za pośrednictwem internetu - kliknij, żeby wziąć udział.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rozpoczyna się Chiński Rok Bawoła. Co to dla nas oznacza? - Gazeta Wrocławska

Wróć na i.pl Portal i.pl