Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęto badania w pobliżu Muzeum Stutthof [WIDEO, ZDJĘCIA]

MA
Wszystkie znaleziska wokół Muzeum Stutthof zostaną posegregowane, oczyszczone i opisane
Wszystkie znaleziska wokół Muzeum Stutthof zostaną posegregowane, oczyszczone i opisane Marek Adamkowicz
W pobliżu Muzeum Stutthof rozpoczęły się prace archeologiczne i porządkowe. Przewiduje się, że mogą one potrwać nawet kilka lat.

Impulsem do sprawdzenia terenu było odnalezienie w sztutowskim lesie butów, które mogły należeć do więźniów obozu koncentracyjnego lub były tu przesyłane z innych obozów celem naprawy. W czerwcu br. na fragmenty obuwia natrafili Grzegorz Kwiatkowski i Rafał Wojczal. Kręcili oni tutaj film dokumentalny o Albinie Ossowskim, więźniu obozu Auschwitz-Birkenau, którego brat, Rajmund, został zamordowany w Stutthofie.

Wideo: Odkrywają tajemnice sztutowskiego lasu

Wideo: Marek Adamkowicz

Oprócz resztek butów, w ciągu pierwszych godzin pracy archeolodzy natrafili na fragmenty porcelany, butelki oraz naczynia metalowe. Wszystkie te znaleziska zostaną posegregowane, oczyszczone i opisane.
– Musimy rozpoznać, które z nich wiążą się z obozem, a które to powojenne śmieci – wyjaśnia Aleksander Kwapiński, archeolog. – Docelowo wybrane eksponaty trafią do zbiorów Muzeum Stutthof.

Czytaj też: W Sztutowie odkryto buty więźniów niemieckich obozów [ZDJĘCIA, WIDEO]

Piotr Tarnowski, dyrektor muzeum, zaznacza, że sprawdzanie terenu odbywać się będzie etapami. W tym roku przebadany zostanie niewielki fragment, bo zimowa aura nie służy tego rodzaju pracom. Ponadto trzeba mieć na uwadze, że poszukiwania prowadzone są w trudnym, zalesionym terenie.

– Mamy nadzieję, że po zakończeniu prac Muzeum Stutthof nie tylko wzbogaci się o nowe eksponaty, ale też poszerzy się nasza wiedza o historii obozu – dodaje Piotr Tarnowski.

Obóz koncentracyjny Stutthof został utworzony 2 września 1939 r., a wyzwolono go 9 maja 1945 r. Szacuje się, że w tym czasie więzionych tu było 110 tys. osób, z czego 65 tys. zginęło.

Więcej na ten temat przeczytasz w czwartkowym (3.12.2015r.) papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki