Rozmowy premier Włoch i premiera Polski. Bezpieczeństwo, gospodarka i współpraca głównymi tematami rozmów

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Wideo
od 16 lat
Głównym tematem rozmów premier Włoch Giorgii Meloni i Mateusza Morawieckiego była nielegalna imigracja do Europy. - Uszczelnienie granic zewnętrznych jest kwestią fundamentalną i dlatego nasz rząd, Polska, nie zgadza się na nielegalną imigrację – podkreślił szef polskiego rządu. - Priorytetem Unii Europejskiej powinno być bezpieczeństwo państw. Brak opanowania nielegalnej migracji doprowadza do tego, co widzimy na ulicach miast w niektórych państwach UE – dodał.

Premier Włoch Giorgia Meloni przybyła z wizytą do Warszawy, gdzie w środę w Łazienkach Królewskich spotkała się z premierem Mateuszem Morawieckim. Liderzy rozmawiali m.in. o współpracy, gospodarce i bezpieczeństwie, w tym polityce migracyjnej i ochronie granic zewnętrznych Unii Europejskiej.

Morawiecki podczas wspólnej konferencji prasowej z Meloni podkreślił, że Polska i Włochy mają nie tylko długą historię przyjaźni i współpracy, ale także teraźniejszość opartą na wspólnym rozumieniu rzeczywistości i problemów.

Nasze kraje mają bardzo podobną wizję rozwoju naszego kontynentu, spraw, które się tutaj toczą – dodał.

Przyszłość więzi transatlantyckich

Premier powiedział, że objawia się to choćby w postrzeganiu kwestii więzi transatlantyckich, które są ważne dla bezpieczeństwa i przyszłości Europy. Wyraził też zadowolenie z faktu, że Włochy pod przywództwem Meloni są "na tej samej długości fali" co Polska, jeśli chodzi o przyszłość więzi transatlantyckich.

Podobnie w przypadku nadchodzącego szczytu NATO w Wilnie, gdzie jak zaznaczył, Polska i Włochy mają bardzo podobne, "żeby nie powiedzieć identyczne stanowiska" dotyczące tego, by zapewnić Ukrainie jak najmocniejsze deklaracje bezpieczeństwa.

Wiemy doskonale, że bierność wobec Ukrainy byłaby czymś szalenie niebezpiecznym. Dlatego mimo ogromnych wysiłków w kraju dotyczących wzmocnienia naszej siły obronnej i Włochy i Polska pomagają Ukrainie dostawami broni, a jednocześnie w to miejsce wprowadzamy nową, nowoczesną broń – powiedział.

Premier dodał, że rozmowy z premier Włoch dotyczyły także współpracy obu krajów w zakresie przemysłu zbrojeniowego.

Jest świetna włoska firma Leonardo Agusta Westland i na tej kanwie też będziemy bardzo blisko ze sobą współpracować – powiedział.

Morawiecki przekazał, że z premier Włoch Giorgią Meloni omówione zostały również kwestie wzmacniania siły obronnej państw w związku z pojawiającymi się niebezpieczeństwami.

Polska robi to bardzo szybko, modernizujemy naszą armię. Kalkulacja deficytu budżetowego, które ujmuje również wydatki na obronność, jest niesprawiedliwa w takiej sytuacji, w takich okolicznościach, dlatego apelujemy do Komisji Europejskiej, aby w ramach kolejnej debaty o pakcie stabilności wzrostu uwzględniła właśnie również te kwestie – wyjaśnił.

Zwrócił także uwagę na to, że Polska i Włochy mają jedne z najdłuższych granic zewnętrznych.

To sprawia, że rozumiemy się bardzo dobrze, że rozumiemy nasze problemy, jakie się łączą z niekontrolowaną migracją – ocenił.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Temat nielegalnej imigracji do Europy

"Dzisiejszym głównym tematem jest nielegalna imigracja do Europy. Temu poświęciliśmy sporo czasu, rozmawialiśmy o tym z panią premier. Jak najbardziej chcę zrozumieć włoskie stanowisko, aby właśnie zewnętrzne granice były jak najsilniej chronione. To jest też stanowisko polskie" - podkreślił szef polskiego rządu.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Dodał, że aby wewnętrzeuropejska współpraca podążała we właściwym kierunku, nie można "prowadzić do integracji kolejnych obszarów, gdzie powinna obowiązywać zasada subsydiarności".

O tym też dziś rozmawialiśmy, że w wielu obszarach powinna obowiązywać zasada jednomyślności, subsydiarności (...), a nie realizacji wizji centralizacyjnej, która jest groźna dla spójności Europy - wskazał premier.

Morawiecki podkreślił, że uszczelnienie granic zewnętrznych jest kwestią fundamentalną.

Dlatego nasz rząd, Polska, nie zgadza się na nielegalną imigrację. Nie zgadzamy się także na jakiekolwiek nakładanie kar za nieprzyjmowanie imigrantów- dodał szef rządu.

Bezpieczeństwo państw – priorytet UE

Priorytetem Unii Europejskiej powinno być bezpieczeństwo państw. Brak opanowania nielegalnej migracji doprowadza do tego, co widzimy na ulicach miast w niektórych państwach UE - ocenił premier Mateusz Morawiecki.

Premier podczas konferencji przypomniał, że referendum będzie zorganizowane po to, aby Polacy mogli się wypowiedzieć w sprawie nielegalnej imigracji.

Kto może być panem w danym państwie? Czy jest to Komisja Europejska, która może nakładać kontyngenty, kwoty, kary, różnego rodzaju opłaty czy jest to suwerenne państwo, które decyduje o swoich granicach i decyduje o tym, kogo przyjmuje, a kogo nie przyjmuje? - mówił.

Szef polskiego rządu podkreślił, że nasz kraj stoi na stanowisku z 2018 roku, kiedy w przyjętej konkluzji zaznaczono, że wszelkie przyjęcia migrantów muszą odbywać się na zasadzie dobrowolności i nie ma żadnego przymusu.

Premier Morawiecki jednocześnie przypomniał o sztucznie wywołanej fali imigracji przez Łukaszenkę oraz Putina. Podkreślił, że Władimir Putin jest w stanie uczynić broń z wszystkiego, czego byliśmy już świadkami. Jak tłumaczył, jedyną odpowiedzią może być opór na takie barbarzyńskie działania.

Meloni: Europa musi zatrzymać nielegalną imigrację

To co możemy wspólnie zrobić to połączyć interesy wszystkich krajów i zatrzymać nielegalną imigrację zanim ona do nas dotrze - powiedziała premier Włoch Giorgia Meloni.

Premier Włoch oceniła, że dopóki Europa będzie myślała, że uda jej się rozwiązać problem, dyskutując o tym co zrobić z nielegalną imigracją, jaka już jest na terenie Europy, to nigdy nie uda nam się znaleźć rzeczywistego rozwiązania.

"Dlatego, że interesy poszczególnych krajów, ze względów często geograficznych, są inne. Natomiast, to co możemy wspólnie zrobić, to połączyć interesy wszystkich krajów i zatrzymać tą nielegalną imigrację zanim ona do nas dotrze" - zaznaczyła szefowa włoskiego rządu.

Jak podkreśliła, musi to być zupełnie inna praca w stosunku do Afryki, wsparcie tych osób, które bardzo często są ofiarami handlu i przemytu ludzi.

Świetnie rozumiem pozycję Polski, jeśli chodzi o pakt o azylu i migracji. Rozumiem tą trudność w przyjęciu tych dodatkowych imigrantów. Tym bardziej do krajów, które przecież przyjmują tak wielu uchodźców ukraińskich - powiedziała Meloni.

"Europa nie do końca docenia to poświęcenie" - dodała.

Meloni podziękowała Polakom i rządowi za wsparcie Ukrainy.

Dlatego, że robicie to dla nas wszystkich i uważam, ze powinno to zostać odpowiednio docenione przez całą Europę - podkreśliła.

"Nigdy nie będę narzekała na kogoś, kto ochrania swoje interesy narodowe. Bo uważam, że to jest to, co ja powinnam robić dla swojego kraju. Jestem pod wrażeniem jak pan premier silnie wyraża interesy Polski. Natomiast my pracujemy w kierunku wspólnym, czyli nie jak zarządzać nielegalną imigracją w Europie, ale jak ją zatrzymać" - zaznaczyła premier Włoch.

Podkreśliła, że wszyscy będą pracować wspólnie, żeby znaleźć rozwiązania, które będą skuteczne dla wszystkich.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 22

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

o
on
5 lipca, 19:05, asdasd:

Aby wybór rady sądownictwa był demokratyczny należy zmienić sposób głosowania. To nie każdy kandydat musi być przegłosowany przez 3/5, tylko wprowadzić możliwść głosowania 460 posłów na różnych kandydatów zgłoszonych według dzisiejszego systemu.

Sedziowie (15) z największą ilością głosów zostawaliby członkami rady i taki wybór byłby w pełni demokratyczny. KPO zostałoby odblokowane.

5 lipca, 21:13, zb:

Ooooo, nie kolego, demokratycznie to by było jakby oPOzycja mogła głosować dwoma rękoma, bo przecież PiS ma większość w sejmie,a to już wg.oPOzycji jest absolutnie niedemokratyczne:)

"Zb" Pełna zgoda, brawo!!

K
Kimi
Z ta roznica ze obie gospodarki leza na przeciwleglych biegunach
F
Fakt
Ciekawe kiedy unijne lewactwo uzna, że migrantów już dosyć? Jak przypłynie cała Afryka, jak czarnych będzie więcej niż białych? Proszę bardzo, do swoich krajów wpuszczajcie ilu tylko chcecie, ale odwalcie się od Polski.
w
wojtuś
"Czytałeś ile Berlussconi zarobił pracując dla nas ? 6 miliardów euro! Z nami wchodzisz do pierwszej ligii, to nie jakieś drobne pokątne bizensii robione z kk oparte na wymianach gruntów kościelnych, to jest real money!" powiedziała po spotkaniu Giorgia do Mateusza.
s
sadfasf
5 lipca, 19:05, asdasd:

Aby wybór rady sądownictwa był demokratyczny należy zmienić sposób głosowania. To nie każdy kandydat musi być przegłosowany przez 3/5, tylko wprowadzić możliwść głosowania 460 posłów na różnych kandydatów zgłoszonych według dzisiejszego systemu.

Sedziowie (15) z największą ilością głosów zostawaliby członkami rady i taki wybór byłby w pełni demokratyczny. KPO zostałoby odblokowane.

5 lipca, 21:13, zb:

Ooooo, nie kolego, demokratycznie to by było jakby oPOzycja mogła głosować dwoma rękoma, bo przecież PiS ma większość w sejmie,a to już wg.oPOzycji jest absolutnie niedemokratyczne:)

Ma większość w sejmie dzięki zmianie ordynacji wyborczej z 1993 roku, gdzie wcześniej było dużo partyjek, w tym polska partia przyjaciół piwa.

A teraz 35% ludzi rządzi krajem. To demokracja.

A małe partyjki podprogowe ...

Kukiz chciał demokracji bezpośredniej, tak aby wybory były do sejmu takie jak do senatu. Tu wyszłoby w drugą stronę, czyli maksymalna polaryzacja jak na Węgrzech.

z
zb
5 lipca, 14:51, Hamlet:

Baba kłamie. Włochy podpisują WSZYSTKO co podsuwa im Komisja Europejska.

5 lipca, 15:08, sdfasdf:

Ona może nie kłamać, ale jest bezradna bo codziennie do lampedusy przypływaja setki imigrantów i nie wie co z nimi robić. Więc liczy na to że inne kraję łykną gości od niej. Włochy są winne kryzysowi i nie potrafią bronić skutecznie granic.

I to jest właśnie problem, nie umieją bronić granic. Teraz wyobraźcie sobie, że takie kraje jak Włochy, Francja czy Niemcy mają nam gwarantować bezpieczeństwo. To się nazywa "marzenie ściętej głowy".

z
zb
5 lipca, 14:51, Hamlet:

Baba kłamie. Włochy podpisują WSZYSTKO co podsuwa im Komisja Europejska.

Niestety to prawda. Ale jak sobie nawpuszczali pontoniarzy to nic dziwnego, że kombinują jak się ich pozbyć:):). Oczywiście jest konflikt interesów, ale może za jakiś czas lewactwo we Włoszech zacznie być w mniejszości, narazie jest dobry początek.

z
zb
5 lipca, 19:05, asdasd:

Aby wybór rady sądownictwa był demokratyczny należy zmienić sposób głosowania. To nie każdy kandydat musi być przegłosowany przez 3/5, tylko wprowadzić możliwść głosowania 460 posłów na różnych kandydatów zgłoszonych według dzisiejszego systemu.

Sedziowie (15) z największą ilością głosów zostawaliby członkami rady i taki wybór byłby w pełni demokratyczny. KPO zostałoby odblokowane.

Ooooo, nie kolego, demokratycznie to by było jakby oPOzycja mogła głosować dwoma rękoma, bo przecież PiS ma większość w sejmie,a to już wg.oPOzycji jest absolutnie niedemokratyczne:)

a
asdasd
Aby wybór rady sądownictwa był demokratyczny należy zmienić sposób głosowania. To nie każdy kandydat musi być przegłosowany przez 3/5, tylko wprowadzić możliwść głosowania 460 posłów na różnych kandydatów zgłoszonych według dzisiejszego systemu.

Sedziowie (15) z największą ilością głosów zostawaliby członkami rady i taki wybór byłby w pełni demokratyczny. KPO zostałoby odblokowane.
z
zb
5 lipca, 16:28, asdfasdf:

A co trzeba zrobić żeby złożyć taki wniosek? Jezeli Polacy to takie osły, co się tylko opierają to słabo to widzę. Trzeba jakeigoś komisarza poprosić i napisać ten wniosek po angielsku.

Mamy ludzi co szprechają dobrze.

...As Poland had faced threatening war repercussions, we urgly propose of taking special measures which could recompensate Poland's expenditures spent on this issue...

A może poprosić jakiegoś psychiatrę, żeby cię zbadał? Pytanko, kto będzie rozpatrywał taki wniosek ,i jeszcze jedno,taki wniosek będzie można złożyć dopiero po podpisaniu umowy o pontoniarzach. A jak wygląda "uczciwa " Unia to już wiemy po KPO:):):):):)

z
zb
5 lipca, 15:24, asdfasdf:

Powinnismy także przeforsować wniosek o 20 000 Euro rocznie dla Polski na każdego Ukraińca w Polsce uciekającego przed wojną, bez obywatelstwa polskiego.

5 lipca, 16:14, Fan:

Nawet nie złożyli wniosku o te pieniądze! Jarek jest ponad to.

5 lipca, 16:36, Duch:

100/100 ostatnio sie zalil ile nas ta pomoc kosztowala .przypadkowo powiedzial kilka dziesiat miliardow podatnicy polscy dali a z uni dostali tylko 125 euro na osobe .tak nasi walczyli .i jeszcze mnostwo kasy poplynie !!!!bez naszej wiedzy

Ilu was jeszcze PO.ebów ta biedna polska ziemia nosi?

z
zb
5 lipca, 17:23, Andrzej:

Przecież z Polską na arenie międzynarodowej NIKT się nie liczy. Nawet takie Czechy, Litwa czy Szwecja mają więcej do powiedzenia niż Wy.

Hahahaha

Ooooo, naczelny troll PO. To w nawiązaniu do twojego wpisu pod innym artykułem:):). Po za tym kto to jest ten " NIKT" ? Nie znam takiego. :) A co do liczenia czy nie liczenia, to oglądaj dalej TVN, innych nie ma sensu bo i tak nic nie zrozumiesz biedaku. Te ostatnie szare komórki wystarczą ci żebyś jadł i srał, przeżyjesz.

a
adsfasf
Z Polską zaczną się liczyć, jak opaleni południowcy zaczną holocaust Francuzów, będą im ścinać głowy. W Polsce zmieści się 10 milionów uciekinierów z Francji. Niemcy sobie dadzą radę z przybyszami, bo są twardsi.
p
pan Szczota
5 lipca, 14:51, Hamlet:

Baba kłamie. Włochy podpisują WSZYSTKO co podsuwa im Komisja Europejska.

5 lipca, 15:08, sdfasdf:

Ona może nie kłamać, ale jest bezradna bo codziennie do lampedusy przypływaja setki imigrantów i nie wie co z nimi robić. Więc liczy na to że inne kraję łykną gości od niej. Włochy są winne kryzysowi i nie potrafią bronić skutecznie granic.

Problem leży gdzie indziej: Włochy przyjęły euro, co bardzo mocno zaszkodziło ich gospodarce, więc nie mogą za bardzo podskakiwać Unii - czyli Niemcom, którzy mają ich w kieszeni. Gdyby nie to, Włosi by dobrze wiedzieli, co z niechcianymi "gośćmi" zrobić (Stój - Stój, bo strzelam...).

M
Marek
5 lipca, 17:23, Andrzej:

Przecież z Polską na arenie międzynarodowej NIKT się nie liczy. Nawet takie Czechy, Litwa czy Szwecja mają więcej do powiedzenia niż Wy.

Hahahaha

Cha, cha, cha! Bez Polski nic ważnego się nie decyduje w regionie, a na całą Europę tez przyjdzie czas. Po to właśnie są takie wizyty. Oby tylko Volksdeutsch nie wygrał na jesieni.

Wróć na i.pl Portal i.pl