Oba związki i USSF (Amerykańska Federacja Piłkarska) osiągnęły finansowe porozumienie. Premie za mistrzostwa świata, które przez długi czas były punktem spornym w walce o równe płace, będą teraz dzielone równo między obie drużyny, po odjęciu części USSF. Drużyny połączą swoje nagrody pieniężne i otrzymają 90 proc. premii za mistrzostwa świata w 2022 i 2023 roku oraz 80 proc. wypłat za mistrzostwa w 2026 i 2027 roku.
Równość została osiągnięta także w innych dziedzinach - mężczyźni i kobiety otrzymują teraz identyczne wypłaty z tytułu premii za mecze. Za mecze kontrolowane przez USSF zawodnicy otrzymają 18 000 dolarów za zwycięstwo, 12 000 dolarów za remis i 8 000 dolarów za porażkę, jeśli przeciwnik znajduje się w pierwszej 25-tce rankingu FIFA. W przypadku pozostałych przeciwników kwoty te wynoszą 13 000 za zwycięstwo, 10 000 za remis i 8 000 za porażkę.
Oba związki otrzymają również równy podział wpływów komercyjnych, do których zalicza się m.in. sponsoring i prawa telewizyjne. Związki otrzymają 10 proc. wpływów komercyjnych w przedziale od 55 do 75 mln dol. oraz 15 proc. wpływów komercyjnych powyżej 75 mln dol. Jest to godne uwagi, ponieważ gdy inne kraje, takie jak Australia, Nowa Zelandia i Norwegia, poczyniły kroki w kierunku zrównania płac w niektórych obszarach, umowa amerykańskich związków idzie znacznie dalej. Obejmuje ona większą liczbę strumieni przychodów, w których osiągana jest równość, w tym równy podział nagród pieniężnych z mundialu i przychodów komercyjnych.
Jeśli chodzi o wpływy z biletów, każda drużyna otrzyma 5,06 dolara za każdy sprzedany bilet na mecze w latach 2022-2026, natomiast w przypadku meczów w latach 2027-2028 drużyny otrzymają 5,75 dolara za każdy sprzedany bilet. Warto zauważyć, że każda drużyna otrzyma część wpływów z biletów tylko na swoje mecze, więc kobiety otrzymają rekompensatę za bilety na swoje mecze, a mężczyźni za swoje - nie ma tu podziału.
- Nie da się ocenić pracy, jaką włożyli w to wszyscy, zarówno po stronie U.S. Soccer, jak i po stronie mężczyzn, kobiet i obu ich związków, ilości pracy i godzin, jakie wszyscy w to włożyli - prezes USSF Cindy Parlow Cone.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Tata w klatce stawia córkę na nogi. To niesamowita historia.