Rosyjska służba bezpieczeństwa i ich praktyki. Takie tortury stosują ludzie Władimira Putina

Damian Kelman
Damian Kelman
Wideo
od 16 lat
Przeciwnicy polityczni Władimira Putina w Rosji nie mają łatwo. Dysydenci regularnie podlegają represjom ze strony dyktatorskiej władzy. Rzeczywistość jest jednak znacznie bardziej brutalna, niż można sobie wyobrazić. Przedstawiono, jakie tortury stosuje Federalna Służba Bezpieczeństwa w Rosji.

Spis treści

Więźniowie polityczni w Rosji

Nie jest tajemnicą, że państwa rządzone przez dyktatora - a takim niewątpliwie stał się Władimir Putin - nie zostawiają dużego pola manewru przeciwnikom politycznym i ich działanie często związane jest z ogromnym ryzykiem. Siergiej Davidis - pracujący niegdyś w Memoriale - najstarszej rosyjskiej organizacji praw człowieka, postanowił wyjawić "The Sun", jak dokładnie wygląda życie aktywistów w Rosji. Jak wyznał, walka o wolność stała się znacznie bardziej niebezpieczna.

Organizacja Davidisa działała w Rosji przez wiele dziesięcioleci, jednak w grudniu 2022 roku moskiewski sąd nakazał zamknięcie Memoriału. W tym samym czasie Stowarzyszenie otrzymało jednak również Pokojową Nagrodę Nobla za wysiłek na rzecz wsparcia rosyjskich więźniów politycznych.

Jak wyznał aktywista, który obecnie żyje w litewskim Wilnie po ucieczce z kraju, gdy nastąpiła wojna na Ukrainie, szacuje się, że obecnie Kreml przetrzymuje ponad 500 więźniów politycznych, co stanowi prawie trzykrotnie więcej niż 183 więźniów w 2018 roku.

Tortury rosyjskiej służby bezpieczeństwa

W rozmowie z portalem Davidis wyznał, że w Rosji "jest coraz gorzej. Powinniśmy się tym martwić".

"Teraz deklarują, że posiadanie odmiennego od państwa zdania na temat wojny jest przestępstwem. Teraz jest znacznie bardziej niebezpiecznie i znacznie łatwiej zostać więźniem politycznym" - powiedział, dodając, że "po rozpoczęciu wojny nasza ostatnia wolność została zniszczona".

Wyjawił, że przetrzymywanym w Rosji więźniom politycznym grożą sfabrykowane oskarżenia, ale też straszliwe tortury ze strony służb bezpieczeństwa. Dodał, że takie praktyki, jak podtapianie czy rażenie prądem, są powszechnie stosowane w celu zastraszania zatrzymanych.

"Zwykle na samym początku śledztwa, kiedy są aresztowani, nie ma kontroli nad sytuacją i FSB może ich torturować (...) Są bici, duszą się plastikowymi torbami, szczególnie często używają prądu" – powiedział.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Zamachy na więźniów politycznych

Największej uwagi i najcięższe represje czekają najbardziej znane osobistości. Taką osobą jest Aleksiej Nawalny, który odsiaduje dziewięć lat więzienia na podstawie zarzutów powszechnie uznawanych za sfabrykowane. Niewykluczone, że niebawem otrzyma dłuższą odsiadkę aż o dwie dekady, bo grozi mu kolejny proces na podstawie nowych zarzutów.

Innym przykładem jest Władimir Kara-Murza, który w maju otrzymał karę 25 lat pozbawienia wolności pod zarzutem zdrady stanu. Dysydent sprzeciwiał się Putinowi, odkąd tylko ten objął władzę w 2000 roku. Jego żona - Ewgenia - powiedziała portalowi, że Kara-Murza przeżył dwie próby zamachu, które - jej zdaniem - przeprowadzono z rozkazu prezydenta Federacji Rosyjskiej.

"Każdy, kto sprzeciwia się oficjalnej narracji, każdy, kto potępia zbrodnie popełnione przez reżim rosyjski przeciwko własnej ludności i naszym najbliższym sąsiadom, każdy, kto ośmiela się przeciwstawić Putinowi, jest postrzegany jako zagraniczny agent i zdrajca" - wyznała "The Sun".

źródło: The Sun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl