Rosyjska propaganda wyemitowała sfałszowane nagranie oczerniające królową Elżbietę II

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Kadry z filmu braci Lumière, który został wykorzystany do oczernienia królowej Elżbiety II.
Kadry z filmu braci Lumière, który został wykorzystany do oczernienia królowej Elżbiety II. Fot: youtube.com/channel/UC7Q3FFh73ru4k9lx4Yf9WYg
W jednym z rosyjskich propagandowych programów zostało wyemitowane wideo, na którym widać jak kobieta karmi afrykańskie dzieci, rzucając im na ziemię jedzenie. Kobietą z nagrania miała rzekomo być królowa Elżbieta II. Szybko okazało się, że program „Rossiya-1” pokazał zniekształcony fragment francuskiego filmu z 1899 roku, powstałego jeszcze przed narodzinami Elżbiety II. Nie trzeba dodawać, że wspomniany kanał telewizyjny jest kontrolowany przez Kreml.

Nagranie początkowo zostało wyemitowane tylko na kanale telewizyjnym „Rossija-1”, ale później zostało ono rozpowszechnione w mediach społecznościowych, dzięki czemu obejrzało je dziesiątki tysięcy osób.

Propagandystka Olga Skabijewa na antenie rosyjskiej telewizji komentowała nagranie słowami: "Dla zrozumienia, jaka była królowa Elżbieta II. Na wideo widać królową w młodości. Tak karmiła zniewolone dzieci w Afryce. Spójrzcie na tę dobroć, jakby to były zwierzęta w zoo".

To wideo dowodzi jak Zachód i Anglosasi traktują wszystkich innych na całym świecie, oprócz oczywiście samych siebie - stwierdziła Skabijewa.

Jedno wielkie oszczerstwo

Ale jak się okazało, wykorzystany kadr jest fragmentem krótkiego filmu braci Lumière, który został nakręcony w Wietnamie. Film został po raz pierwszy zaprezentowany szerokiej publiczności w 1901 roku, czyli 25 lat przed narodzinami Elżbiety II.

Oryginalne nagranie wygląda następująco - przedstawia żonę i córkę gubernatora kolonii francuskiej, będącego później prezydentem Francji, Palua Doumera. W filmie braci Lumière kobiety rzucają mieszkańcom Wietnamu pieniądze.

Zanim fałszywe nagranie wideo zostało wyemitowane na kanale stacji „Rossija-1”, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji ustosunkowało się do braku zaproszenia na uroczystości pogrzebowe Elżbiety II. Jak głosił oficjalny komunikat, postępowanie Wielkiej Brytanii jest "bluźniercze w stosunku do pamięci o królowej".

mm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl