Rosną wynagrodzenia, ale też drożeją koszty utrzymania

Janusz Petz
Statystycy potwierdzają znaczny wzrost wynagrodzeń w województwie mazowieckim. Niestety pogłębiają się różnice w tej dziedzinie między Warszawą i biednymi peryferiami Mazowsza, a dodatkowo coraz więcej musimy wydawać na zaspokojenie podstawowych potrzeb.

Najnowsze szczegółowe dane Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego w Warszawie dotyczą miesiąca marca. Obejmują zarobki w tak zwanym sektorze przedsiębiorstw, czyli firm i instytucji zatrudniających dziewięć i więcej osób.

Zarobki nie tylko warszawskie

W Warszawie przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w marcu 6814 złotych i zwiększyło się aż o 9 procent w skali miesiąca. Wzrosło również o 7 procent przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw liczone dla całego województwa – wyniosło ono 6311 złotych i było przeciętnie o 503 złotych niższe niż w stolicy.
Jeśli porównamy wzrost wynagrodzeń pomiędzy marcem tego roku, a marcem 2018 roku to wzrost dla Mazowsza wynosi 4,5 procenta.

Przeciętne wynagrodzenia zwiększyły się między innymi w administrowaniu i działalności wspierającej (o 9 procent), informacji i komunikacji (o 7,9 procenta), transporcie i gospodarce magazynowej oraz obsłudze rynku nieruchomości (po 4,6 procenta).
Pogłębiają się różnice branż i dziedzin, gdzie zarabia się najlepiej i tam, gdzie pensje są najmniejsze. W informacji i komunikacji wynagrodzenia są o prawie 70 procent większe od średniej na Mazowszu, a w administracji i tak zwanej działalności wspierającej - mniejsze o 31,7 procenta od średniej. W branży „zakwaterowanie i gastronomia” pensje są mniejsze od średniej o 27,2 procenta.
Dane dotyczące porównań najbiedniejszych powiatów województwa i stolicy pokazują jeszcze większe różnice w poziomie zarobków. Na pocieszenie pozostaje fakt, że żyjemy w województwie, gdzie statystycznie zarabia się najwięcej, a różnice pomiędzy pensjami na Mazowszu i w kraju niemal ciągle rosną. Według ostatnich danych statystycznych pensje w województwie mazowieckim są na poziomie 126,7 procenta pensji krajowych.

Dotkliwa drożyzna

Niestety rosną ceny towarów i usług, zwłaszcza tych, bez których nikt nie jest w stanie się obejść, takie jak ceny opału, albo wywóz śmieci. Ta ostatnia usługa zdrożała w ciągu roku aż o 16,5 procenta. O 12,2 procenta wzrosła cena oleju napędowego, o 4,5 procenta benzyny i o 4,9 procenta strzyżenie włosów męskich. W przypadku artykułów spożywczych o 94,2 procenta zdrożała w ciągu roku cebula, o 86,7 procenta ziemniaki, o 33,8 procenta marchew, o 14,8 procenta cukier biały kryształ, o 11 procent chleb pszenno - żytni, o 10,3 procenta bułka pszenna, o 7,7 procenta piwo jasne butelkowane.

W porównaniu z marcem ubiegłego roku wzrosła cena kurcząt patroszonych – o 3,4 procenta, mięsa wołowego z kością (rostbef) – o 2,2 procenta, mięsa wołowego bez kości (z udźca) – o 1 procent.

Obniżyła się cena mięsa wieprzowego bez kości (schab środkowy) – o 3,7 procenta. Na dość krótkiej liście towarów, które staniały są pomarańcze i cytryny, a na czele listy są jabłka z ceną o prawie 50 procent niższą niż przed rokiem, ale to skutek klęski urodzaju w 2017 i klęski nieurodzaju w 2018 roku. Rolnicy, którzy zanotowali na jesieni 2018 roku rekordowe zbiory nie mogą sobie poradzić ze sprzedażą nadprodukcji.

Rynek pracy

Mniejsze bezrobocie
Od kilku lat w całej Polsce systematycznie maleje bezrobocie w porównaniu rok do roku a tendencja ta dotyczy też Mazowsza. W marcu tego roku. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe niż przed rokiem (o 2,4 procenta). Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 4,9 procenta i obniżyła się zarówno w skali roku, jak i miesiąca.

Rynek pracowników

Dane statystyczne potwierdzają, że to pracobiorcy, a nie pracodawcy dyktują w pewnym sensie warunki na rynku pracy. Aż 18,5 procenta bezrobotnych traci status bezrobotnego w wyniku niepotwierdzenia gotowości do podjęcia pracy. Pracodawcy mają problem ze znalezieniem fachowców, bo ponad połowa osób bez pracy to ludzie bez kwalifikacji, albo doświadczenia. W marcu do urzędów pracy zgłoszono 16 tysięcy ofert pracy, o 3,7 procenta więcej niż w poprzednim miesiącu.

After Party i Jagoda i Brylant w radomskim Explosion. Zobacz zdjęcia z imprezy!

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rosną wynagrodzenia, ale też drożeją koszty utrzymania - Echo Dnia Radomskie

Wróć na i.pl Portal i.pl