Rosja straciła drugie miejsce w rankingu eksporterów broni. Lepsze USA i Francja

Grzegorz Kuczyński
Grzegorz Kuczyński
Rosyjska broń znajduje coraz mniej nabywców na świecie
Rosyjska broń znajduje coraz mniej nabywców na świecie kremlin.ru
Rosja spadła na trzecie miejsce w światowym rankingu krajów eksportujących broń. Straciła drugie miejsce na rzecz Francji. Stany Zjednoczone pozostają największym eksporterem broni na świecie – to wszystko wynika z nowego raportu Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI).

Według ekspertów SIPRI rosyjski eksport broni w okresie od 2014-2018 do 2019-2023 spadł aż o 53 proc. Spadek był szczególnie "gwałtowny" w ciągu ostatnich pięciu lat. Podczas gdy w 2019 roku Rosja eksportowała swoją broń do 31 krajów, to w 2023 roku już tylko do 12 krajów na świecie. Według raportu, 68 procent całkowitego eksportu broni z Rosji trafia do krajów Azji i Oceanii. Spośród nich Indie stanowią 34 procent, a Chiny 21 procent. „Kommiersant” zauważa jednak, że dane SIPRI opierają się na informacjach z otwartych źródeł, a niektóre informacje o rosyjskich kontraktach zbrojeniowych nie są oficjalnie publikowane.

Francja wyprzedziła Rosję

Na drugim miejscu w rankingu SIPRI znalazła się Francja, która, jak zauważono, "nieznacznie wyprzedziła Rosję". W latach od 2014-2018 do 2019-2023 Paryż zwiększył eksport broni o 47 procent. Największymi jej importerami były kraje Azji i Oceanii oraz Bliskiego Wschodu. Ich udział w całkowitym eksporcie francuskiej broni wyniósł odpowiednio 42 procent i 34 procent. Łącznie Paryż dostarcza swoją broń do 66 krajów. Naukowcy przypisują ten wzrost dostawom samolotów bojowych do Indii, Kataru i Egiptu. Należy zauważyć, że Indie są największym importerem francuskiej broni na świecie.

Absolutna dominacja USA

Stany Zjednoczone pozostają liderem w sprzedaży broni od dziesięciu lat. Co więcej, Waszyngton zwiększył swój udział w rynku z 34 do 42 procent. W latach 2019-2023 Stany Zjednoczone dostarczyły broń do 107 krajów na całym świecie. Najwięcej amerykańskich produktów kupiły Arabia Saudyjska, Japonia i Katar. Eksperci zauważają, że znaczna część amerykańskiej sprzedaży broni dotyczy samolotów bojowych. Badacze wskazują również na wzrost dostaw amerykańskiej broni do Europy w latach 2019-2023. Stanowiły one 28 procent całkowitego eksportu, co oznacza wzrost o 17 procent w latach 2014-2018.

Czwarte i piąte miejsce pod względem eksportu broni w rankingu SIPRI zajmują odpowiednio Chiny i Niemcy. Naukowcy zauważają, że ich wyniki w latach 2019-2023 spadły.

źr. Radio Swoboda, SIPRI

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl