Rosja chce przejąć Mołdawię. Prezydent Sandu podpisuje traktat z Francją

Grzegorz Kuczyński
Grzegorz Kuczyński
Prezydent Mołdawii Maia Sandu podpisuje dziś pakt obronny z Francją
Prezydent Mołdawii Maia Sandu podpisuje dziś pakt obronny z Francją Christophe Ena/Associated Press/East News
Prezydent Mołdawii Maia Sandu, która podpisuje dziś pakt obronny z Francją, twierdzi, że Moskwa planuje podważyć stabilność Mołdawii i zepchnąć ten kraj z drogi ku integracji europejskiej przed wyborami prezydenckimi i referendum w sprawie członkostwa w Unii Europejskiej. Wcześniej pojawił się raport mołdawskiej Służby Wywiadu i Bezpieczeństwa (SIS), w którym wydano ostre ostrzeżenie o rosyjskich planach.

- Wszyscy rozumiemy, czego chce Moskwa. Moskwa chce zdestabilizować sytuację w Mołdawii, Moskwa chce zastraszyć obywateli Mołdawii, zwłaszcza że w tym roku możemy mieć referendum w sprawie przystąpienia Mołdawii do UE - przynajmniej taka jest moja propozycja i mam nadzieję, że parlament Mołdawii ją poprze - powiedziała prezydent Sandu na krótko przed wyjazdem do Paryża.

Sandu na Zachód

Prozachodnia Maia Sandu, pod rządami której Mołdawia dokonała zwrotu z Rosji do Europy, będzie ubiegać się o reelekcję jeszcze w tym roku, po tym jak w 2020 r. wygrała nieoczekiwanie z popieranym przez Moskwę Igorem Dodonem. Sandu wcześniej wskazywała, że wolałaby, aby wybory prezydenckie i referendum w sprawie członkostwa w UE odbyły się razem.

Powiedziała, że pod względem militarnym Mołdawia jest chroniona przed potencjalnym rosyjskim atakiem przez swojego wschodniego sąsiada, Ukrainę, która od dwóch lat walczy z agresją Rosji. - Moskwa nie ma możliwości dotarcia do Mołdawii, po pierwsze dlatego, że Ukraina jest naszą tarczą, a Ukraina opiera się i będzie się opierać. A po drugie dlatego, że Mołdawia ma potężnych przyjaciół i zdecydowała się być po stronie wolnego świata - powiedziała Sandu.

Służby alarmują

Przedstawiając swój raport 5 marca, szef służb specjalnych SIS Alexandru Musteata powiedział, że jego agencja weszła w posiadanie "pewnych danych" na temat działań planowanych na ten i następny rok, które mogłyby zagrozić przystąpieniu Mołdawii do UE i przywrócić ją do strefy wpływów Rosji. "Szczegóły wskazują na strategie na lata 2024 i 2025, które obejmują wspieranie prorosyjskich aktorów politycznych powiązanych ze służbami wywiadowczymi, zorganizowanymi grupami przestępczymi i kierownictwem Kremla" - powiedział Musteata.

Szef SIS powiedział, że dane wywiadowcze jego agencji sugerują, że Moskwa użyje narzędzi ze swojego starego podręcznika, aby zasiać niestabilność w Mołdawii.

- Przewidujemy, że zostaną podjęte próby wywołania kilku kryzysów społecznych i politycznych, wywołania starć i podżegania do nienawiści międzyetnicznej, która doprowadziłaby do kryzysów bezpieczeństwa w autonomii gagauskiej lub w regionie Naddniestrza - powiedział Musteata.

Półautonomiczna Gagauzja jest zamieszkana głównie przez etnicznych tureckich Gagauzów, którzy mówią po rosyjsku i przyjęli rosyjskie prawosławie.

źr. RFE/RL

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl